Z cofaniem licznika w samochodzie możemy się spotkać w momencie kupowania używanego samochodu. Rozglądając się za atrakcyjnymi ofertami, mogą nas zaskoczyć samochody, które – choć kilku lub kilkunastoletnie – mają na liczniku np. zaledwie 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Taka oferta od razu wydaje się kusząca, tym bardziej, że sprzedawca może nas jednocześnie zapewniać, że samochód ten był używany jako drugi w domu, przez osobę starszą i jego stan jest znakomity – warty wydania kilku tysięcy złotych więcej. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy taka opowieść jest prawdziwa, jednak czasami mamy do czynienia z oszustwem – sprzedawca zmniejszył przebieg samochodu dla uzyskania większej kwoty przy sprzedaży.

Paragraf na cofanie licznika

Cofnięcie licznika w samochodzie podlega pod artykuł 286 kodeksu karnego – grozi za to od 6 miesięcy aż do 8 lat pozbawienia wolności, a w przypadkach mniejszej wagi – grzywna, ograniczenie bądź pozbawienie wolności do 2 lat. Warto podkreślić, iż sam fakt cofnięcia licznika nie jest przestępstwem. Staje się to czynem niezgodnym z prawem, jeśli cofnięcie ma na celu korzystniejsze sprzedanie samochodu.

Nie tylko cofanie licznika

Pod paragraf 286 kodeksu karnego podchodzi nie tylko fakt cofnięcia licznika przez sprzedawców samochodów. Z podobnym przestępstwem mamy do czynienia, jeśli sprzedający przekazuje nieprawdziwe informacje o samochodzie, np. dotyczące jego stanu technicznego, ewentualnych wypadków, uszkodzeń itp.

Czy podczas zakupu używanego samochodu zwracaliście uwagę na wskazania licznika? Czy interweniowalibyście, gdyby wartość licznika była wyraźnie zaniżona?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here