Prawo Co grozi za pobicie, znieważenie policjanta (na służbie)?

Co grozi za pobicie, znieważenie policjanta (na służbie)?

-

Policjant jest funkcjonariuszem publicznym, któremu z racji pełnionych funkcji należy się szczególny szacunek. Dlatego też czyny wymierzone w policjantów są zagrożone wysoką karą – mówi o tym rozdział XXIX kodeksu karnego dotyczący przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego.

Kara za pobicie policjanta

Jeśli w trakcie pełnienia służby zostanie naruszona nietykalność cielesna policjanta, wówczas sprawcy grozi grzywna lub ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności do trzech lat. Jeśli naruszenie to było spowodowane nieodpowiednim zachowaniem policjanta, sąd może zadecydować o anulowaniu lub złagodzeniu kary.

Oczywiście znacznie wyższe kary przewidziane są dla sprawców, którzy zdecydują się napaść na policjanta. Grozi im bowiem kara pozbawienia wolności do 10 lat, a jeśli całe zajście spowodowało uszczerbek na zdrowiu zaatakowanego policjanta, kara ta zwiększa się do 12 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to sprawców, którzy atakują policjanta w większej grupie lub też samodzielnie z wykorzystaniem broni (w tym np. noża lub broni palnej).

Znieważenie policjanta na służbie

Warto również wiedzieć, że kary związane są także ze znieważeniem policjanta na służbie. Karą przewidzianą w kodeksie karnym jest za taki czyn grzywna (nawet do kilku tysięcy złotych), ograniczenie wolności, a także pozbawienie wolności do roku.

Czy widzieliście lub słyszeliście, jak ktoś obraża policjantów na służbie? Jaka była wówczas ich reakcje?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy trzeba założyć konto przy kredycie bankowym?

Wielokrotnie można się spotkać obecnie w bankach z tak zwanymi ofertami łączonymi. Jest to zazwyczaj pakiet różnych produktów bankowych sprzedawanych razem. W takim zestawie zwykle coś dodawane jest gratis.

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Wizyt u lekarza nie można się ustrzec. Nawet jeśli dziecko nie choruje, czekają go szczepienia. Zadaniem osób dorosłych jest przygotowanie maluchów do wizyt w przychodni tak, aby przebiegały one możliwie jak najmniej boleśnie.

Zobacz też

Jak konwertować PDF do DOC?

Programy zapisane w formacie PDF (portable document format, czyli przenośny format dokumentu) charakteryzują się tym, że jest to format umożliwiający przenoszenie i drukowanie elementów w stałej niezmienionej wersji.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: