Prawo Co grozi za pobicie, znieważenie policjanta (na służbie)?

Co grozi za pobicie, znieważenie policjanta (na służbie)?

-

Policjant jest funkcjonariuszem publicznym, któremu z racji pełnionych funkcji należy się szczególny szacunek. Dlatego też czyny wymierzone w policjantów są zagrożone wysoką karą – mówi o tym rozdział XXIX kodeksu karnego dotyczący przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego.

Kara za pobicie policjanta

Jeśli w trakcie pełnienia służby zostanie naruszona nietykalność cielesna policjanta, wówczas sprawcy grozi grzywna lub ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności do trzech lat. Jeśli naruszenie to było spowodowane nieodpowiednim zachowaniem policjanta, sąd może zadecydować o anulowaniu lub złagodzeniu kary.

Oczywiście znacznie wyższe kary przewidziane są dla sprawców, którzy zdecydują się napaść na policjanta. Grozi im bowiem kara pozbawienia wolności do 10 lat, a jeśli całe zajście spowodowało uszczerbek na zdrowiu zaatakowanego policjanta, kara ta zwiększa się do 12 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to sprawców, którzy atakują policjanta w większej grupie lub też samodzielnie z wykorzystaniem broni (w tym np. noża lub broni palnej).

Znieważenie policjanta na służbie

Warto również wiedzieć, że kary związane są także ze znieważeniem policjanta na służbie. Karą przewidzianą w kodeksie karnym jest za taki czyn grzywna (nawet do kilku tysięcy złotych), ograniczenie wolności, a także pozbawienie wolności do roku.

Czy widzieliście lub słyszeliście, jak ktoś obraża policjantów na służbie? Jaka była wówczas ich reakcje?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wpływ pogody na samopoczucie

Jeśli w tracie zmiany pogody, skręcają ci się stawy, masz gorsze samopoczucie lub pojawiają się uciążliwe migreny, z pewnością jesteś meteoropatą! Wszystkiemu jednak można zaradzić, istnieją sposoby, które z powodzeniem pozwalają zniwelować negatywne skutki zmiany pogody.

Marskość wątroby – objawy

Marskość wątroby to schorzenie, które rozwija się w następstwie różnych uszkodzeń wątroby. Choroba ta może być wynikiem poważnego i wciąż pogłębiającego się uszkodzenia wątroby, które spowodowane jest hepatotoksycznym działaniem leków lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Marskość wątroby może rozwinąć się także w następstwie wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZWC).

Zobacz też

Kiedy można zajść w ciążę?

Wydaje się, że wszyscy doskonale wiemy w jakich okolicznościach kobieta zachodzi w ciążę. Jak pokazują jednak badania, sprawa ta nie zawsze jest taka oczywista, dlatego co jakiś czas warto poruszać na nowo niniejszy temat.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: