Prawo Co grozi za pobicie?

Co grozi za pobicie?

-

Pobicie jest przestępstwem z kategorii przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu (rozdział XIX kodeksu karnego), a w związku z tym za jego popełnienie grożą wysokie kary. Z pobiciem mamy do czynienia, jeśli przynajmniej 2 osoby atakują jedną (lub mniejszą liczbę osób niż jest atakujących) i można odróżnić napastników od ofiary.

Warto przestępstwo pobicia odróżnić od bójki, w której to obie strony są jednocześnie napastnikami.

Kara pozbawienia wolności

Zgodnie z artykułem 158 kodeksu karnego za udział w pobiciu, w którym naraża się człowieka na szkody zdrowotne, a nawet na utratę życia, grozi sprawcy pozbawienie wolności do 3 lat.

Kara ta wyraźnie wzrasta, jeśli następstwem bójki jest faktyczny uszczerbek na zdrowiu – wówczas kara pozbawienia wolności wynosi od 6 miesięcy do 8 lat. W momencie gdy efektem bójki jest śmierć człowieka, kara ta wzrasta aż do 10 lat.

Pobicie z użyciem broni

Wysokie kary grożą sprawcom, którzy pobili człowieka z zastosowaniem broni lub innego niebezpiecznego przedmiotu – wówczas kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Czy byliście kiedyś świadkami pobicia? Jaka była Wasza reakcja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zakup aparatu fotograficznego – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego aparatu fotograficznego to trudne zadanie. Czym kierować się, aby nie żałować swojej decyzji?

Powody unieważnienia małżeństwa kościelnego

Rozwód kościelny to potoczna nazwa tego, co w Kościele katolickim nazywa się stwierdzeniem nieważności małżeństwa. W ostatnich latach liczba takich rozwodów zdecydowanie wzrasta, zwłaszcza w krajach anglosaskich, co powoduje ożywione dyskusje na temat zasad prawa kanonicznego. Jakie są powody unieważnienia ślubu kościelnego?

Zobacz też

Kredyt na budowę domu w systemie gospodarczym – informacje

Relatywnie niskie koszty budowy domu sprawiają, że wielu rodaków wybiera właśnie taką opcję, rezygnując tym samym z możliwości nabycia mieszkania na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Omawiany wariant nabiera szczególnego znaczenia dla tych osób, które posiadają działkę odpowiednia do tego, by wybudować na niej własne lokum (istotna jest przede wszystkim kwestia uzbrojenia gruntu). Trzeba jednak pamiętać, że koszty budowy domu zależą w dużej mierze od trybu w jakim będzie realizowana ta inwestycja. Dlatego gospodarstwa domowe, które rozważają budowę domu powinny już na wstępie określić, który wariant (system gospodarczy lub generalne wykonawstwo) jest dla nich najkorzystniejszy.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: