Prawo Co grozi za pobicie?

Co grozi za pobicie?

-

Pobicie jest przestępstwem z kategorii przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu (rozdział XIX kodeksu karnego), a w związku z tym za jego popełnienie grożą wysokie kary. Z pobiciem mamy do czynienia, jeśli przynajmniej 2 osoby atakują jedną (lub mniejszą liczbę osób niż jest atakujących) i można odróżnić napastników od ofiary.

Warto przestępstwo pobicia odróżnić od bójki, w której to obie strony są jednocześnie napastnikami.

Kara pozbawienia wolności

Zgodnie z artykułem 158 kodeksu karnego za udział w pobiciu, w którym naraża się człowieka na szkody zdrowotne, a nawet na utratę życia, grozi sprawcy pozbawienie wolności do 3 lat.

Kara ta wyraźnie wzrasta, jeśli następstwem bójki jest faktyczny uszczerbek na zdrowiu – wówczas kara pozbawienia wolności wynosi od 6 miesięcy do 8 lat. W momencie gdy efektem bójki jest śmierć człowieka, kara ta wzrasta aż do 10 lat.

Pobicie z użyciem broni

Wysokie kary grożą sprawcom, którzy pobili człowieka z zastosowaniem broni lub innego niebezpiecznego przedmiotu – wówczas kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Czy byliście kiedyś świadkami pobicia? Jaka była Wasza reakcja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić czarne kolczyki z koralików?

Czarna biżuteria jest bardzo uniwersalna, pasuje do wszystkich strojów i jest odpowiednia na niemalże każdą okazje – do pracy, na imprezę, czy eleganckie przyjęcie. Wykonanie ich nie musi być skomplikowane, nawet gdy mamy zamiar użyć wielu różnych elementów. Na przedstawiony tutaj projekt składają się - 2 czarne koraliki z onyksu rozdzielone intensywnie czerwoną ceramiczną kuleczką, która nieco ożywi tę ciemną biżuterię.

Jak sobie radzić z buntem nastolatka?

Nastolatkiem targają często bardzo silne emocje i burza hormonów. Rodzice czasami nie poznają własnego dziecka. Widać, że czasy słodkiego niemowlęctwa i dzieciństwa minęły bezpowrotnie.

Zobacz też

Jak malować na szkle?

Malowanie na szkle nie wymaga wielkiego talentu, potrzebna jestnatomiast wyobraźnia precyzja, no i oczywiście farbki, pędzelki i szkło ;-)Pod spodem w kilku krokach przedstawię jak zacząć malowanie od podstaw.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: