Prawo Co grozi za fałszywe zeznania na policji, w sądzie?

Co grozi za fałszywe zeznania na policji, w sądzie?

-

Składanie fałszywych zeznań, czyli – potocznie mówiąc – stwierdzanie nieprawdy bądź też zatajanie prawdy, jest przestępstwem ujętym w art. 233 kodeksu karnego. Zgodnie z nim sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Sąd może jednak potraktować całą sprawę w sposób łagodniejszy, jeśli fałszywe zeznanie dotyczy okoliczności, które nie mają wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. Podobnie jest także w sytuacji, jeśli dana osoba z własnej woli wyjaśni wcześniejsze fałszywe zeznanie (pod warunkiem, że nie doszło jeszcze do rozstrzygnięcia sprawy, w jakiej dana osoba zeznawała).

Za co kara przy fałszywych zeznaniach?

Kara za złożenie fałszywych zeznań grozi osobie, która została uprzedzona o fakcie odpowiedzialności karnej za złożenie nieprawdziwych zeznań. Ewentualna kara dotyczy także osób, które złożyły przysięgę mówienia prawdy, np. podczas składania zeznań w sądzie, i mimo niej zeznają nieprawdę.

Należy mieć świadomość, że pamięć ludzka jest zawodna i czasami możemy nie pamiętać dokładnie okoliczności wydarzenia, na temat którego zeznajemy. Musimy jednak dołożyć wszelkich starań, by rzetelnie przedstawić fakty, które zapamiętaliśmy.

Prawo odmowy złożenia zeznań

Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach mamy prawo odmowy złożenia zeznań. Dotyczy to, po pierwsze, sytuacji, gdy zeznania te dotyczą osoby nam najbliższej, czyli m.in. małżonka, rodzeństwa. Inną sytuacją, w której mamy prawo odmowy zeznawania, jest obowiązek zachowania tajemnicy państwowej lub zawodowej.

Czy składałeś kiedyś zeznania na policji lub w sądzie? Czy informowano Cię wówczas o odpowiedzialności karnej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Fryzury na sylwestra – pomysły

Sylwester jest okazją, kiedy każdy chce wyglądać jak najlepiej, pięknie – jakby zaklinając nadchodzący rok. Jest to okazja, kiedy możemy nieco zaszaleć i zmienić swoje przyzwyczajenia jeśli chodzi o fryzury.

Jak wykorzystać glitche w Call of Duty 4?

Glitche to błędy, które można wykorzystać, aby odnieść przewagę na polu bitwy. Jak skutecznie wykorzystywać glitche w Call of Duty 4?

Zobacz też

Sałatka z kuskusem i cukinią – przepis

Miłośnicy sałatek! Podajemy prosty i szybki przepis na smaczną sałatkę z kuskusu i cukinii, która z pewnością sprosta wymaganiom Waszych podniebień.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: