Prawo Co grozi za fałszywe oświadczenie?

Co grozi za fałszywe oświadczenie?

-

Fałszywe oświadczenie, czyli podanie nieprawdziwych informacji, w celu osiągnięcia korzyści (najczęściej majątkowej) jest czynem prawnie zabronionym. Ze względu na specyfikę poszczególnych czynów może być ono ścigane z różnych artykułów kodeksu karnego.

Fałszywe oświadczenie zgodnie z art. 233

Zgodnie z artykułem 233 kodeksu karnego osoba, która składa fałszywe zeznanie lub oświadczenie (lub zataja prawdę) mające stanowić dowód w sądzie lub w trakcie innego postępowania prowadzonego na podstawie ustawy (w tym przetargu), podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Złożenie fałszywego oświadczenia a art. 270

Złożenie fałszywego oświadczenia może być także ścigane z art. 270 kodeksu karnego, który należy do rozdziału na temat przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Zgodnie z tym artykułem, jeśli podrabia się lub przerabia dokument w celu jego użycia, sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat (zależy to oczywiście od wagi danej sprawy).

Nieprawdziwe oświadczenia w art. 297

Kolejnym artykułem mającym odniesienie do składania fałszywych oświadczeń jest art. 297 kodeksu karnego. Zgodnie z nim osobie, która w celu uzyskania dla siebie (lub innej osoby) od banków i instytucji gospodarujących środkami publicznymi kredytu, dotacji itp. przedkłada fałszywy dokument (w tym także dokument poświadczający nieprawdę), grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Należy podkreślić, że przestępstwo złożenia fałszywego oświadczenia jest tzw. „ściganym z urzędu”, co oznacza, że w sytuacji podejrzenia popełnienia przestępstwa instytucja ma obowiązek (obowiązek ten należy także do osób prywatnych) zgłoszenia swego podejrzenia do prokuratury czy na policję.

Czy słyszeliście kiedyś o złożeniu fałszywego oświadczenia (np. w przetargu)? Czy cała sprawa wyszła na jaw, a sprawca został ukarany?

4 KOMENTARZE

  1. Jaka jest kara za napisanie nieprawdy (pracownik ubezpieczyciela napisał nieprawdę) w piśmie do poszkodowanego?

    Czy to oszustwo, poświadczenie nieprawdy, czy coś innego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dodać tekst do zdjęcia w IrfanView?

Chcesz dodawać tekst na wybrane zdjęcia a nie wiesz w jaki sposób to zrobić? Przeczytaj poniższą poradę!

Dieta Dukana – informacje

Dieta proteinowa zyskała na popularności dzięki książce francuskiego lekarza, Pierre'a Dukana, pt. „Nie potrafię schudnąć”. Jej zasady są proste – spożywa się tylko białko, ponieważ jego spalenie wymaga większego zaangażowania organizmu. Dzięki dużemu wydatkowaniu energii – łatwiej i szybciej chudniemy.

Zobacz też

Jak zabezpieczyć rury przed zamrożeniem?

Zamarznięte rury są problemem zwłaszcza na działkach i w ogrodzie. Najprościej i najbezpieczniej będzie nie dopuścić do zamarznięcia rur. Zwłaszcza na działce lub gdy woda znajduje się w nieogrzewanych i nieocieplanych pomieszczeniach należy ją zabezpieczyć, aby nie dopuścić do zamarznięcia rur i kranów wykonanych na zewnątrz budynków.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: