Kary za grożenie

Zgodnie z polskim kodeksem karnym (art. 190) stosowanie gróźb względem drugiej osoby, która ma uzasadnioną obawę, że dana groźba będzie zrealizowana, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do 2 lat. Należy podkreślić, iż ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia forma grożenia – może być to groźba ustna, pisemna (także np. przesłana smsem), a także przekazana gestem.

Część „gróźb”, szczególnie ta przekazywana przez bliskich znajomych, może być po prostu żartem, są jednak sytuacje, gdy przestępstwo to powinno być zgłoszone policji.

Nieco inną sytuację opisuje art. 190a, wskazując na uporczywe nękanie, w tym także grożenie, które powoduje zagrożenie poczucia bezpieczeństwa – wówczas sprawcy grozi pozbawienie wolności do 3 lat.

Z perspektywy pokrzywdzonego w tego rodzaju przestępstwie należy pamiętać, że będziemy mięli obowiązek udowodnienić, iż nasza obawa związana z realizacją groźby jest uzasadniona. Podobnie powinniśmy mieć na uwadze „temat” groźby – jeśli sprawca grozi nam zniszczeniem rzeczy niewielkiej wartości, raczej nie udowodnimy przed sądem naszych racji. W wypadku art. 190 kodeksu karnego groźby powinny odnosić się bowiem do popełnienia przestępstwa (a nie np. do wykroczenia).

Czy ktoś kiedyś Ci groził? Jak się wówczas zachowałeś?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here