Prawo Co grozi za jazdę bez kratki?

Co grozi za jazdę bez kratki?

-

Samochód posiadający tzw. kratkę jest to pojazd osobowy, który posiada pewne cechy samochodu ciężarowego, ponieważ przestrzeń do przewozu towarów, ładunków itp. jest oddzielona wspomnianą kratką od siedzenia kierowcy czy pasażerów.

Musimy mieć świadomość, że sam demontaż kratki zgodnie z przepisami nie pozwala na dalszą jazdę danym pojazdem. Jest to związane z faktem, iż zamontowanie kratki w danym samochodzie powodowało zmianę kwalifikacji pojazdu osobowego na ciężarowy, co zostało zapisane w dowodzie rejestracyjnym.

Kara za brak kratki

Kierowca, który zdemontował kratkę w swoim samochodzie, ale nie dokonał zmian kwalifikacji samochodu, skutkujących zmianą w dowodzie rejestracyjnym, może się liczyć z tym, że w przypadku kontroli jego dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany. Jest to związane z tym, że jego pojazd nie spełnia warunków technicznych – kierowca będzie musiał wtedy zawieźć swój pojazd na obowiązkowe badania techniczne.

Może dojść także do sytuacji, gdy policja wystawi nam mandat (w wysokości nawet kilkuset złotych) i może wysłać doniesienie do Urzędu Skarbowego – wówczas zostanie wszczęte postępowanie w związku z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT (taka kara jest jednak dość rzadka).

Jeśli więc zdecydujemy się zdemontować kratkę (należy to zrobić w autoryzowanej stacji obsługi lub innym warsztacie, który wystawi nam odpowiedni dokument), a tym samym zmienić kwalifikację pojazdu, pamiętajmy, że mamy obowiązek powiadomić o tym Urząd Miasta (Wydział Komunikacji), a także Urząd Skarbowy.

Czy uważacie, że kara za brak kratki jest zbyt wysoka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jazda konna – zalety

Jazda konna wciąż postrzegana jest w Polsce jako sport raczej egzotyczny, przeznaczony dla majętniejszych osób. To prawda - zarówno w naukę, jak i profesjonalny sprzęt oraz ubiór trzeba nieco zainwestować, ale korzyści płynące z jazdy zazwyczaj wynagradzają poniesione koszty z nawiązką.

Ubezpieczenie NNW – informacje

Na rynku ubezpieczeniowym oprócz ubezpieczeń obowiązkowych jest również liczna grupa ubezpieczeń dobrowolnych. Zalicza się do nich ubezpieczenie NNW. Jest to ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków.

Zobacz też

Zgłoszenie remontu budynku gospodarczego

Remont budynku gospodarczego może w praktyce mieć różne postacie. Co do zasady, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, gdy łączna liczba tych obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki - zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2 Ustawy prawo budowlane. Z uzyskania pozwolenia zwolnione są również prace polegające na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków - w myśl art. 29 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo budowlane.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: