Samochód posiadający tzw. kratkę jest to pojazd osobowy, który posiada pewne cechy samochodu ciężarowego, ponieważ przestrzeń do przewozu towarów, ładunków itp. jest oddzielona wspomnianą kratką od siedzenia kierowcy czy pasażerów.

Musimy mieć świadomość, że sam demontaż kratki zgodnie z przepisami nie pozwala na dalszą jazdę danym pojazdem. Jest to związane z faktem, iż zamontowanie kratki w danym samochodzie powodowało zmianę kwalifikacji pojazdu osobowego na ciężarowy, co zostało zapisane w dowodzie rejestracyjnym.

Kara za brak kratki

Kierowca, który zdemontował kratkę w swoim samochodzie, ale nie dokonał zmian kwalifikacji samochodu, skutkujących zmianą w dowodzie rejestracyjnym, może się liczyć z tym, że w przypadku kontroli jego dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany. Jest to związane z tym, że jego pojazd nie spełnia warunków technicznych – kierowca będzie musiał wtedy zawieźć swój pojazd na obowiązkowe badania techniczne.

Może dojść także do sytuacji, gdy policja wystawi nam mandat (w wysokości nawet kilkuset złotych) i może wysłać doniesienie do Urzędu Skarbowego – wówczas zostanie wszczęte postępowanie w związku z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT (taka kara jest jednak dość rzadka).

Jeśli więc zdecydujemy się zdemontować kratkę (należy to zrobić w autoryzowanej stacji obsługi lub innym warsztacie, który wystawi nam odpowiedni dokument), a tym samym zmienić kwalifikację pojazdu, pamiętajmy, że mamy obowiązek powiadomić o tym Urząd Miasta (Wydział Komunikacji), a także Urząd Skarbowy.

Czy uważacie, że kara za brak kratki jest zbyt wysoka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here