Prawo Co grozi za jazdę bez lusterka?

Co grozi za jazdę bez lusterka?

-

Sprawny samochód stanowi jeden z kluczowych elementów bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa samego kierowcy, ale także pasażerów i innych użytkowników drogi. W związku z tym obowiązkiem każdego kierowcy jest wykonywanie okresowych badań technicznych, a także codzienna troska o sprawność pojazdu.

Obowiązkowe lusterka w samochodzie

Jednym z elementów wyposażania samochodu (i innych pojazdów) są lusterka, które z jednej strony wpływają na wygodę użytkowania pojazdu, a z drugiej – na bezpieczeństwo. Samochód osobowy powinien być wyposażony w lusterko wewnętrzne oraz przynajmniej jedno lusterko zewnętrzne (z lewej strony) boczne. Pozostałe rodzaje pojazdów mechanicznych, w tym także samochód z przyczepą, powinny posiadać dwa lusterka boczne (jedno z lewej, drugie z prawej strony), co jest związane z ograniczoną widocznością do tyłu zapewnianą przez lusterko wewnętrzne.

W przypadku motocykli – powinny one posiadać przynajmniej jedno lusterko, po lewej stronie. Jeśli jednak motocykl rozwija prędkość powyżej 100 km na godzinę, do obowiązkowego wyposażenia motocykla należy także lusterko z prawej strony.

Kara za brak lusterka

Jeśli z jakiegoś powodu (np. stłuczki lub kradzieży) nasz samochód nie będzie posiadał zewnętrznego lusterka po lewej stronie lub lusterka wewnętrznego, w przypadku kontroli zapłacimy mandat w wysokości do 200 złotych. Jeśli jednak nasza jazda ze względu na brak lusterka spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa, kara ta może być wyższa (do 500 złotych). Policja może zabrać nam również dowód rejestracyjny i skierować samochód na obowiązkowy przegląd techniczny (co wiąże się z kolejnymi kosztami).

Pamiętajmy jednak, że oprócz kary finansowej brak lusterka może spowodować znaczny dyskomfort jazdy, co więcej – wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Jeśli więc straciliśmy lusterko, warto szybko odwiedzić warsztat i naprawić ten element wyposażenia samochodu, ponieważ na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i innych osób.

Czy jeździliście kiedyś bez lusterka bocznego?

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Samodzielna rozbiórka budynku gospodarczego – zgłoszenie, formalności

Samowolna rozbiórka budynku gospodarczego to rozebranie, zdemontowanie, usunięcie z działki budynku bez wymaganego prawem pozwolenia na rozbiórkę lub bez dokonania obowiązku zgłoszenia zamiaru rozbiórki obiektu przed przystąpieniem do demontażu.

Jaka jest kara za wycięcie drzewa?

Wycięcie drzewa rozumiane jest przez prawo w dwojaki sposób. Po pierwsze może być traktowane jak wykroczenie podlegające stosownej karze. Wówczas stosuje się wszystkie warunki, o których mówi kodeks wykroczeń.

Zobacz też

Borówka amerykańska – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Jeżeli chcemy urozmaicić nasze nasadzenia ogrodowe, najlepiej posłużyć się do tego celu borówką amerykańską. Wbrew panującej opinii jest to krzew bardzo łatwy w uprawie. Borówki pochodzą z Ameryki Północnej, ich krzewy mogą osiągać do 2m wysokości, kwitną w maju a owoce dojrzewają od lipca do września. Mają specyficzne wymagania uprawne, podobnie jak inne rośliny z rodziny wrzosowatych.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: