Prawo Co grozi za jazdę bez lusterka?

Co grozi za jazdę bez lusterka?

-

Sprawny samochód stanowi jeden z kluczowych elementów bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa samego kierowcy, ale także pasażerów i innych użytkowników drogi. W związku z tym obowiązkiem każdego kierowcy jest wykonywanie okresowych badań technicznych, a także codzienna troska o sprawność pojazdu.

Obowiązkowe lusterka w samochodzie

Jednym z elementów wyposażania samochodu (i innych pojazdów) są lusterka, które z jednej strony wpływają na wygodę użytkowania pojazdu, a z drugiej – na bezpieczeństwo. Samochód osobowy powinien być wyposażony w lusterko wewnętrzne oraz przynajmniej jedno lusterko zewnętrzne (z lewej strony) boczne. Pozostałe rodzaje pojazdów mechanicznych, w tym także samochód z przyczepą, powinny posiadać dwa lusterka boczne (jedno z lewej, drugie z prawej strony), co jest związane z ograniczoną widocznością do tyłu zapewnianą przez lusterko wewnętrzne.

W przypadku motocykli – powinny one posiadać przynajmniej jedno lusterko, po lewej stronie. Jeśli jednak motocykl rozwija prędkość powyżej 100 km na godzinę, do obowiązkowego wyposażenia motocykla należy także lusterko z prawej strony.

Kara za brak lusterka

Jeśli z jakiegoś powodu (np. stłuczki lub kradzieży) nasz samochód nie będzie posiadał zewnętrznego lusterka po lewej stronie lub lusterka wewnętrznego, w przypadku kontroli zapłacimy mandat w wysokości do 200 złotych. Jeśli jednak nasza jazda ze względu na brak lusterka spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa, kara ta może być wyższa (do 500 złotych). Policja może zabrać nam również dowód rejestracyjny i skierować samochód na obowiązkowy przegląd techniczny (co wiąże się z kolejnymi kosztami).

Pamiętajmy jednak, że oprócz kary finansowej brak lusterka może spowodować znaczny dyskomfort jazdy, co więcej – wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Jeśli więc straciliśmy lusterko, warto szybko odwiedzić warsztat i naprawić ten element wyposażenia samochodu, ponieważ na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i innych osób.

Czy jeździliście kiedyś bez lusterka bocznego?

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką?

Aby w pełni wykorzystać potencjał lustrzanki, musimy opanować przede wszystkim przysłonę i czas naświetlania. Te dwie rzeczy, w połączeniu z wartością ISO, czyli czułością matrycy lub błony światłoczułej, składają się na ekspozycję zdjęcia.

Oświetlenie łazienkowe – aranżacje

Łazienka to pomieszczenie, gdzie szczególnie ważną rolę odgrywa światło. Korzystamy z niej często rano lub wieczorem, gdy dostęp do naturalnego oświetlenia jest już niemożliwy. Ponadto, wiele łazienek, zwłaszcza te w blokach, w ogóle nie posiada okna. Jesteśmy wiec w takim wypadku zdani tylko i wyłącznie na sztuczne oświetlenie, więc warto dobrać je tak, aby spełniało swoje zadanie możliwie jak najlepiej. Należy także mieć na uwadze, że lampy i innego rodzaju źródła świata mogą też stanowić element dekoracyjny, a nastrojowa poświata w łazience doda jej klimatu i wyjątkowości.

Zobacz też

Jak inwestować w obligacje?

Obligacje to papiery wartościowe, które możemy w łatwy sposób nabyć. Emitent obligacji staje się dłużnikiem wobec obligatariusza, będącym wierzycielem - nabywcą obligacji. Aby rozpocząć przygodę z obligacjami nie będzie potrzebne posiadanie rachunku maklerskiego. W takim przypadku będziemy mogli nabyć Obligacje Skarbowe.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: