Prawo Co grozi za jazdę bez lusterka?

Co grozi za jazdę bez lusterka?

-

Sprawny samochód stanowi jeden z kluczowych elementów bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa samego kierowcy, ale także pasażerów i innych użytkowników drogi. W związku z tym obowiązkiem każdego kierowcy jest wykonywanie okresowych badań technicznych, a także codzienna troska o sprawność pojazdu.

Obowiązkowe lusterka w samochodzie

Jednym z elementów wyposażania samochodu (i innych pojazdów) są lusterka, które z jednej strony wpływają na wygodę użytkowania pojazdu, a z drugiej – na bezpieczeństwo. Samochód osobowy powinien być wyposażony w lusterko wewnętrzne oraz przynajmniej jedno lusterko zewnętrzne (z lewej strony) boczne. Pozostałe rodzaje pojazdów mechanicznych, w tym także samochód z przyczepą, powinny posiadać dwa lusterka boczne (jedno z lewej, drugie z prawej strony), co jest związane z ograniczoną widocznością do tyłu zapewnianą przez lusterko wewnętrzne.

W przypadku motocykli – powinny one posiadać przynajmniej jedno lusterko, po lewej stronie. Jeśli jednak motocykl rozwija prędkość powyżej 100 km na godzinę, do obowiązkowego wyposażenia motocykla należy także lusterko z prawej strony.

Kara za brak lusterka

Jeśli z jakiegoś powodu (np. stłuczki lub kradzieży) nasz samochód nie będzie posiadał zewnętrznego lusterka po lewej stronie lub lusterka wewnętrznego, w przypadku kontroli zapłacimy mandat w wysokości do 200 złotych. Jeśli jednak nasza jazda ze względu na brak lusterka spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa, kara ta może być wyższa (do 500 złotych). Policja może zabrać nam również dowód rejestracyjny i skierować samochód na obowiązkowy przegląd techniczny (co wiąże się z kolejnymi kosztami).

Pamiętajmy jednak, że oprócz kary finansowej brak lusterka może spowodować znaczny dyskomfort jazdy, co więcej – wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Jeśli więc straciliśmy lusterko, warto szybko odwiedzić warsztat i naprawić ten element wyposażenia samochodu, ponieważ na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i innych osób.

Czy jeździliście kiedyś bez lusterka bocznego?

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa bananowa na ostro, na słodko – przepisy

Banany to cenne źródło wielu witamin i mikroelementów taki jak potas, magnez, selen, polecane osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Częste jedzenie owoców w ich naturalnej postaci może jednak znudzić, stąd wiele pomysłów na ich przetworzenie. Jednym z nich jest zupa bananowa.

Czy wierzyć w psychotesty?

Psychotesty cieszą się niezwykłą popularnością. Odpowiadają bowiem na potrzebę samopoznania. Za pomocą metody kilku pytań oferują nam wiedzę na temat wszystkich dziedzin naszego życia. Diagnozują nasze zdolności, preferencje miłosne i codzienne zachowanie. Czy jednak warto wierzyć w psychotesty?

Zobacz też

Co grozi za kradzież danych osobowych?

Kradzież danych osobowych i ich wykorzystanie przeciwko drugiej osobie jest przestępstwem. W związku z możliwymi konsekwencjami polskie prawo przewiduje za ten czyn wysokie kary.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: