Prawo Co grozi za jazdę bez karty rowerowej?

Co grozi za jazdę bez karty rowerowej?

-

Karta rowerowa jest dokumentem uprawniającym osoby niepełnoletnie (w wieku od 10 do 18 lat) do poruszania się rowerem po drodze publicznej, w strefie zamieszkania i w strefie ruchu. Każdy kierowca roweru w wieku od 10 do 18 lat ma obowiązek posiadania karty przy sobie i okazania jej na wezwanie odpowiednich służb (w tym oczywiście policji).

Kwestie dotyczące uzyskania karty rowerowej reguluje Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.

Wysokość mandatu

W przypadku gdy niepełnoletni porusza się rowerem bez karty rowerowej, grozi mu mandat w wysokości 100 złotych. Najczęściej zdarza się jednak, że jest on tylko upomniany przez policję.

Mimo dość niewielkiego ryzyka kary związanej z brakiem posiadania karty rowerowej, warto zdobyć ten dokument, ponieważ w trakcie przygotowujących zajęć zdobywa się niezbędną wiedzę do bezpiecznego poruszania się po drogach.

A czy Wy w czasie jazdy rowerem zawsze macie przy sobie kartę rowerową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozwijać samodzielność dziecka?

Przedszkolanki biją na alarm – do przedszkoli trafiają dzieci trzyletnie nie tylko nie umiejące samodzielnie jeść, myć się, założyć butów (nie mówię tu o ich zapinaniu czy wiązaniu), ale i nie potrafiące kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Przecież nie są to wyłącznie dzieci zaniedbane, pochodzące z patologicznych rodzin - gdzie zatem tkwi błąd, popełniany przez opiekuńczych, wrażliwych, odpowiedzialnych rodziców?

Tabu – zasady gry

Tabu to rodzaj kalamburów o prostych zasadach. W grze uczestniczy zazwyczaj kilka osób, które dzielą się na dwie drużyny. Gra polega na odgadywaniu haseł, ale specyficznym utrudnieniem jest w tej grze to, że osoba przedstawiająca hasło nie może pomagać sobie konkretnymi słowami - jest to właśnie tytułowe tabu. Tabu oprócz główkowania w zakresie doboru słownictwa wymaga też od uczestników gry dobrego współdziałania.

Zobacz też

Płacenie kartą czy zapłata gotówką – co bardziej się opłaca?

Jesteś osobą, która woli płacić kartą czy gotówką? W zależności od tego, gdzie robisz zakupy, możesz zaoszczędzić płacąc kartą lub gotówką. Oto kilka przykładów.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: