Prawo Co grozi za jazdę bez karty motorowerowej, prawa jazdy...

Co grozi za jazdę bez karty motorowerowej, prawa jazdy AM?

-

Karta motorowerowa była w przeszłości dokumentem, który zezwalał na prowadzenie motoroweru i quadu na drodze publicznej. Obecnie (od 2013 r.) została ona zastąpiona prawem jazdy kategorii AM.

Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B lub A (lub także inne kategorie), możemy prowadzić skuter bądź quad bez konieczności uzyskania prawa jazdy AM. Nie musimy mieć także prawa jazdy AM, jeśli ukończyliśmy 18 lat.

Gdy zatrzyma nas kontrola

Prowadzenie każdego pojazdu wiąże się z możliwością zatrzymania nas przez kontrolę drogową, która sprawdza posiadane przez nas dokumenty. Jadąc na skuterze, powinniśmy okazać nasze prawo jazdy AM, za jego brak grozi nam kara grzywny w wysokości 300 złotych.

Nie wypłacą nam OC

W momencie, gdy nasza jazda na skuterze bądź quadzie spowoduje wypadek, a nie posiadamy prawa jazdy AM, wówczas musimy liczyć się ze znacznym wydatkiem – ubezpieczyciel prawdopodobnie nie wypłaci nam wówczas ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wypadek będzie poważny, kwoty, które będziemy zobowiązani zapłacić, mogą być naprawdę wysokie.

Lepiej więc zdać egzamin na prawo jazdy AM, a nie liczyć na łut szczęścia w postaci braku kontroli drogowej. Zdanie egzaminu jest tym bardziej cenne, że przygotuje nas do bezpiecznego poruszania się po drogach i może stanowić dobrą praktykę przed egzaminem na prawo jazdy kategorii B czy A.

Czy uważacie, że do bezpiecznej jazdy skuterem konieczne jest prawo jazdy kategorii AM?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Oszczędzanie długoterminowe

W praktyce zarządzanie budżetem domowym często opiera się na doraźnych sposobach oszczędzania. Z wykorzystywaniem nieefektywnych metod zarządzania finansami wiąże się jednak znaczne ryzyko pozbawienia się niezbędnych środków w okresie przejściowych trudności ekonomicznych lub trwałego pogorszenia się sytuacji finansowej. Na czym powinny opierać się decyzje ekonomiczne jednostek w zakresie długoterminowego oszczędzania? Podajemy kluczowe wskazówki.

Czym jest zakupoholizm?

Zakupoholizm jest chorobą. Jego wyjątkowy charakter sprawia, że wciąż budzi szok, zdziwienie, a nawet zawstydzenie, szczególnie ze strony osoby, która na zakupoholizm choruje.

Zobacz też

Jak założyć e-mail?

Poczta elektroniczna to jedna z najpopularniejszych usług internetowych, która umożliwia przesyłanie darmowych wiadomości tekstowych do użytkowników z całego świata. Dlatego tak ważne jest posiadanie własnego adresu e-mail, który obok numeru telefonu jest najczęściej podawanym sposobem kontaktu z daną osobą. Zakładanie e-maila jest bardzo proste, a poniżej możecie znaleźć sposób jak to zrobić.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: