Prawo Co grozi za jazdę bez karty motorowerowej, prawa jazdy...

Co grozi za jazdę bez karty motorowerowej, prawa jazdy AM?

-

Karta motorowerowa była w przeszłości dokumentem, który zezwalał na prowadzenie motoroweru i quadu na drodze publicznej. Obecnie (od 2013 r.) została ona zastąpiona prawem jazdy kategorii AM.

Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B lub A (lub także inne kategorie), możemy prowadzić skuter bądź quad bez konieczności uzyskania prawa jazdy AM. Nie musimy mieć także prawa jazdy AM, jeśli ukończyliśmy 18 lat.

Gdy zatrzyma nas kontrola

Prowadzenie każdego pojazdu wiąże się z możliwością zatrzymania nas przez kontrolę drogową, która sprawdza posiadane przez nas dokumenty. Jadąc na skuterze, powinniśmy okazać nasze prawo jazdy AM, za jego brak grozi nam kara grzywny w wysokości 300 złotych.

Nie wypłacą nam OC

W momencie, gdy nasza jazda na skuterze bądź quadzie spowoduje wypadek, a nie posiadamy prawa jazdy AM, wówczas musimy liczyć się ze znacznym wydatkiem – ubezpieczyciel prawdopodobnie nie wypłaci nam wówczas ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wypadek będzie poważny, kwoty, które będziemy zobowiązani zapłacić, mogą być naprawdę wysokie.

Lepiej więc zdać egzamin na prawo jazdy AM, a nie liczyć na łut szczęścia w postaci braku kontroli drogowej. Zdanie egzaminu jest tym bardziej cenne, że przygotuje nas do bezpiecznego poruszania się po drogach i może stanowić dobrą praktykę przed egzaminem na prawo jazdy kategorii B czy A.

Czy uważacie, że do bezpiecznej jazdy skuterem konieczne jest prawo jazdy kategorii AM?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż dla cery trądzikowej – jak ukryć pryszcze?

Cera trądzikowa charakteryzuje się tym, że jest bardzo tłusta i jednocześnie wymaga bardzo mocnego krycia ze względu na liczne wypryski, blizny i inne niedoskonałości. Niestety maskowanie takiej cery nie jest łatwe, ponieważ poza zaczerwienieniem mamy też na twarzy stany zapalne i nierówności, wokół gojących się wyprysków pojawiają się suche skórki i strupki. Niestety przez taką strukturę twarzy bardzo łatwo o efekt maski.

Czym różni się kapitałowy system emerytalny od systemu repartycyjnego?

Z kapitałowym systemem emerytalnym mamy obecnie do czynienia w Polsce. Wiele osób nie wie jednak, czym charakteryzuje się ten rodzaj systemu emerytalnego. Podpowiadamy, czym jest system emerytalny i czym kapitałowy system emerytalny różni się od systemu repartycyjnego.

Zobacz też

Sposoby na rzucenie palenia

Palenie papierosów to niezdrowy i trudny do rzucenia nałóg. Mimo wielu ostrzeżeń, wciąż wiele osób rozpoczyna palenie papierosów błędnie zakładając, że w razie konieczności, nie będą miały problemów z ewentualnym rzuceniem zgubnej używki.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: