Prawo Co grozi za jazdę bez przeglądu technicznego?

Co grozi za jazdę bez przeglądu technicznego?

-

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu (m.in. samochodu, ciągnika rolniczego, motoroweru) zobowiązany jest do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych. Potwierdzeniem dokonania przeglądu technicznego, a także sprawności pojazdu jest odpowiedni dokument.

Kiedy przeprowadza się badania techniczne?

Terminy, w jakich kierowcy zobowiązani są do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, są uzależnione od wieku danego pojazdu. W przypadku nowych pojazdów właściciele mają aż 3 lata na badanie techniczne. Następne badanie musi odbyć przed upływem kolejnych dwóch lat, a kolejne już raz w roku. Coroczne badania muszą być więc przeprowadzane dla wszystkich samochodów mających więcej niż 5 lat.

W niektórych przypadkach badania techniczne muszą być wykonywane częściej, np. w przypadku posiadania samochodu z instalacją gazową.

Co grozi za brak aktualnych badań?

Jeśli dany samochód nie posiada aktualnych badań technicznych i zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową, kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie pojazdu na obowiązkowe badanie techniczne. Terminem wykonania takiego badania jest 7 dni, ponieważ właśnie na taki okres policja wystawia pokwitowanie, jakie umożliwia prowadzenie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego. Opcjonalną karą za jazdę bez aktualnych badań technicznych jest także mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Oprócz kary mandatu i zabrania dowodu rejestracyjnego brak aktualnych badań technicznych może wiązać się z problemami z uzyskaniem odszkodowania AC. Wiele firm ubezpieczeniowych w warunkach ubezpieczenia zamieszcza bowiem zapis dotyczący konieczności posiadania aktualnych badań w celu wypłaty odszkodowania. Jeśli dany samochód nie posiada odpowiednich badań, może być niesprawny, a przez to stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg, jednocześnie zwiększając prawdopodobieństwo konieczności wypłaty odszkodowania.

Czy zawsze pilnujecie terminu badań technicznych pojazdu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Leasing zwrotny – jak korzystać?

Leasing stanowi szczególną formę finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, a charakter transakcji leasingowych kształtują standardy rachunkowości, prawo cywilne i prawo podatkowe. Wykorzystanie leasingu jako źródła finansowania wiąże się z tworzeniem warunków dla realizacji nowych inwestycji w przedsiębiorstwie, co przyczynia się do jego rozwoju.

Dokumentowanie okresów zatrudnienia

Kwestia naszego okresu zatrudnienia najczęściej pojawia się, gdy składamy dokumenty do ZUS- u w celach uzyskania świadczeń emerytalnych. Ważne jest to, iż musimy mieć wszystko potwierdzone pisemnie, w skrajnym przypadku możemy powołać świadka, który historię naszego zatrudnienia będzie w stanie potwierdzić.

Zobacz też

Co to jest sinica?

Rozważania o sinicy należy chyba rozpocząć od podania jej definicji. Sinica jest objawem, który polega na zmianie zabarwienia skóry na kolor niebieskoszary, bądź niebieskoczerwony. Oczywiście w praktyce, to nie wygląda tak, że cała skóra pacjenta zmienia nagle zabarwienie. Najbardziej widoczne są zmiany jej koloru w tych miejscach, gdzie znajduje się dość cienka skóra, które są dobrze ukrwione. Mamy, zatem okazję, żeby zobaczyć ją na wargach, na skrawkach uszu, policzkach, na koniuszku nosa, pod paznokciami.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: