Prawo Co grozi za jazdę bez przeglądu technicznego?

Co grozi za jazdę bez przeglądu technicznego?

-

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu (m.in. samochodu, ciągnika rolniczego, motoroweru) zobowiązany jest do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych. Potwierdzeniem dokonania przeglądu technicznego, a także sprawności pojazdu jest odpowiedni dokument.

Kiedy przeprowadza się badania techniczne?

Terminy, w jakich kierowcy zobowiązani są do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, są uzależnione od wieku danego pojazdu. W przypadku nowych pojazdów właściciele mają aż 3 lata na badanie techniczne. Następne badanie musi odbyć przed upływem kolejnych dwóch lat, a kolejne już raz w roku. Coroczne badania muszą być więc przeprowadzane dla wszystkich samochodów mających więcej niż 5 lat.

W niektórych przypadkach badania techniczne muszą być wykonywane częściej, np. w przypadku posiadania samochodu z instalacją gazową.

Co grozi za brak aktualnych badań?

Jeśli dany samochód nie posiada aktualnych badań technicznych i zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową, kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie pojazdu na obowiązkowe badanie techniczne. Terminem wykonania takiego badania jest 7 dni, ponieważ właśnie na taki okres policja wystawia pokwitowanie, jakie umożliwia prowadzenie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego. Opcjonalną karą za jazdę bez aktualnych badań technicznych jest także mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Oprócz kary mandatu i zabrania dowodu rejestracyjnego brak aktualnych badań technicznych może wiązać się z problemami z uzyskaniem odszkodowania AC. Wiele firm ubezpieczeniowych w warunkach ubezpieczenia zamieszcza bowiem zapis dotyczący konieczności posiadania aktualnych badań w celu wypłaty odszkodowania. Jeśli dany samochód nie posiada odpowiednich badań, może być niesprawny, a przez to stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg, jednocześnie zwiększając prawdopodobieństwo konieczności wypłaty odszkodowania.

Czy zawsze pilnujecie terminu badań technicznych pojazdu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak powinna zachowywać się sekretarka?

Stanowisko sekretarki w firmie bardzo często określane jest jako „osobista asystentka”, „sekretarz wykonawczy”. Od jej pracy zależy prawidłowe funkcjonowanie sekretariatu, co ma bezpośredni wpływ na całą firmę.

Masaż klasyczny – na czym polega, opis, przeciwwskazania

Masaż jest z najstarszą dziedziną lecznictwa wywodzącą się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Masaż klasyczny to zabiegi, które w sposób mechaniczny oddziałują na tkanki. Wywierają pośredni i bezpośredni nacisk na organizm. Zabieg składa się z wielu chwytów, ruchów i opracowań, które działają w sposób leczniczy, a także zapobiegają wielu chorobom.

Zobacz też

Zaburzenia dysocjacyjne – objawy, leczenie

Zaburzenia dysocjacyjne są jednym z mocniejszych mechanizmów obronnych człowieka. Dysocjacje określane były kiedyś mianem zaburzeń histerycznych. Czym dokładnie są dysocjacje i jak je leczyć?

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: