Prawo Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce,...

Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce, w Niemczech?

-

Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki i w kalendarzu widać zbliżającą się zimę, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. U wulkanizatorów już wtedy pojawiają się kolejki osób, które zmieniając opony w swoich pojazdach, troszczą się tym samym o wzrost bezpieczeństwa jazdy.

Brak obowiązku opon zimowych w Polsce

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, musimy jednak pamiętać, że troska o stan ogumienia naszego pojazdu jest naszą powinnością. Jeśli nie dbamy o nasze opony – mimo tego, że w Polsce nie musimy zmieniać opon, gdy nadchodzi zima – możemy zapłacić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W niektórych wypadkach kontrola może skończyć się także czasowym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i koniecznością wymiany opon. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nasze opony będą bardzo wytarte, z płytkim bieżnikiem – wówczas mogą mieć problem z przyczepnością w normalnych warunkach, a co dopiero na oblodzonej, zaśnieżonej jezdni w czasie miesięcy zimowych.

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Niemczech

Posiadanie opon zimowych jest w Niemczech obowiązkiem w sytuacjach, gdy pogoda tego wymaga, tj. w przypadku śniegu, lodu, gołoledzi. Warto zaznaczyć, że kary uniknie kierowca, który będzie miał opony całoroczne. Opony zimowe nie powinny być zużyte, starte – głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6 mm.

Karą za brak odpowiednich opon są w Niemczech dość wysokie grzywny – jeśli pojazd nie posiada opon zimowych, kara wynosi 40 euro, a jeśli dany pojazd utrudnia ruch innym pojazdom, kara jest dwa razy wyższa (80 euro).

Obowiązek stosowania opon zimowych istnieje także w innych krajach europejskich, dlatego przed wyjazdem warto zorientować się, w jakich krajach za ich brak można otrzymać mandat. Oprócz Niemiec są to m.in.: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, ale także kraje południa Europy – Chorwacja i Słowenia.

Czy zawsze zmieniasz opony na zimowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy można ćwiczyć przy nadciśnieniu?

Osoby z nadciśnieniem nie tylko mogą, ale wręcz powinny regularnie ćwiczyć. Sport może przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia, pod warunkiem, że zachowana zostanie ostrożność. Dlaczego warto i jak ćwiczyć przy problemach z nadciśnieniem?

Jakie fryzury pasują do cienkich włosów?

Kobiety mające cienkie i rzadkie włosy z pewnością chciałby nadać im objętości. Pomóc może im w tym dobry stylista. Dzięki odpowiednio dobranej fryzurze można uzyskać efekt pusch-up na głowie, włosy będą wyglądały naturalnie i puszyście.

Zobacz też

Przewodnik a pilot wycieczek – czy warto robić kurs na przewodnika?

Warto najpierw wyjaśnić, jaka jest różnica między uprawnieniami przewodnika a pilota. Ten drugi jest ogólnym opiekunem grupy, który nie posiada jednak prawa do oprowadzania, udzielania informacji krajoznawczych, historycznych w niektórych miejscach. Jego wiedza jest ogólną wiedzą turystyczną, praktyczną itp.

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: