Prawo Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce,...

Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce, w Niemczech?

-

Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki i w kalendarzu widać zbliżającą się zimę, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. U wulkanizatorów już wtedy pojawiają się kolejki osób, które zmieniając opony w swoich pojazdach, troszczą się tym samym o wzrost bezpieczeństwa jazdy.

Brak obowiązku opon zimowych w Polsce

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, musimy jednak pamiętać, że troska o stan ogumienia naszego pojazdu jest naszą powinnością. Jeśli nie dbamy o nasze opony – mimo tego, że w Polsce nie musimy zmieniać opon, gdy nadchodzi zima – możemy zapłacić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W niektórych wypadkach kontrola może skończyć się także czasowym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i koniecznością wymiany opon. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nasze opony będą bardzo wytarte, z płytkim bieżnikiem – wówczas mogą mieć problem z przyczepnością w normalnych warunkach, a co dopiero na oblodzonej, zaśnieżonej jezdni w czasie miesięcy zimowych.

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Niemczech

Posiadanie opon zimowych jest w Niemczech obowiązkiem w sytuacjach, gdy pogoda tego wymaga, tj. w przypadku śniegu, lodu, gołoledzi. Warto zaznaczyć, że kary uniknie kierowca, który będzie miał opony całoroczne. Opony zimowe nie powinny być zużyte, starte – głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6 mm.

Karą za brak odpowiednich opon są w Niemczech dość wysokie grzywny – jeśli pojazd nie posiada opon zimowych, kara wynosi 40 euro, a jeśli dany pojazd utrudnia ruch innym pojazdom, kara jest dwa razy wyższa (80 euro).

Obowiązek stosowania opon zimowych istnieje także w innych krajach europejskich, dlatego przed wyjazdem warto zorientować się, w jakich krajach za ich brak można otrzymać mandat. Oprócz Niemiec są to m.in.: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, ale także kraje południa Europy – Chorwacja i Słowenia.

Czy zawsze zmieniasz opony na zimowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać w Farmera? Zasady

Farmer to gra online ciesząca się dużą popularnością. Istnieje wiele jej odmian. Gracz wciela się w postać dostawcy produktów rolnych, którego rynkiem zbytu jest leżące nieopodal miasteczko. Zadaniem tytułowego farmera jest sprzedaż własnych produktów i pośredniczenie w handlu z innymi. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznacza się na rozbudowę farmy. Żeby mieć produkty rolne, farmer musi wcześniej zakupić nasiona i z nich wyhodować warzywa. Czynności takie jak oranie pola, obsadzenie nasionom zebranie plonów, a następnie sprzedaży wyprodukowanych plonów na rynku, odbywają się za pomocą kliknięcia w odpowiednie przyciski.

Co dzieci robią w przedszkolu?

Dziecko spędza w przedszkolu większość dnia. W tym czasie nie tylko bawi się z rówieśnikami, ale również aktywnie uczestniczy w zajęciach ruchowych i edukacyjnych.

Zobacz też

Umowa kupna-sprzedaży mieszkania – wzór

Umowa sprzedaży mieszkania (rozumiana jako sprzedaż...

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: