Prawo Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce,...

Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce, w Niemczech?

-

Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki i w kalendarzu widać zbliżającą się zimę, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. U wulkanizatorów już wtedy pojawiają się kolejki osób, które zmieniając opony w swoich pojazdach, troszczą się tym samym o wzrost bezpieczeństwa jazdy.

Brak obowiązku opon zimowych w Polsce

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, musimy jednak pamiętać, że troska o stan ogumienia naszego pojazdu jest naszą powinnością. Jeśli nie dbamy o nasze opony – mimo tego, że w Polsce nie musimy zmieniać opon, gdy nadchodzi zima – możemy zapłacić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W niektórych wypadkach kontrola może skończyć się także czasowym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i koniecznością wymiany opon. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nasze opony będą bardzo wytarte, z płytkim bieżnikiem – wówczas mogą mieć problem z przyczepnością w normalnych warunkach, a co dopiero na oblodzonej, zaśnieżonej jezdni w czasie miesięcy zimowych.

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Niemczech

Posiadanie opon zimowych jest w Niemczech obowiązkiem w sytuacjach, gdy pogoda tego wymaga, tj. w przypadku śniegu, lodu, gołoledzi. Warto zaznaczyć, że kary uniknie kierowca, który będzie miał opony całoroczne. Opony zimowe nie powinny być zużyte, starte – głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6 mm.

Karą za brak odpowiednich opon są w Niemczech dość wysokie grzywny – jeśli pojazd nie posiada opon zimowych, kara wynosi 40 euro, a jeśli dany pojazd utrudnia ruch innym pojazdom, kara jest dwa razy wyższa (80 euro).

Obowiązek stosowania opon zimowych istnieje także w innych krajach europejskich, dlatego przed wyjazdem warto zorientować się, w jakich krajach za ich brak można otrzymać mandat. Oprócz Niemiec są to m.in.: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, ale także kraje południa Europy – Chorwacja i Słowenia.

Czy zawsze zmieniasz opony na zimowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Wiele osób nie decyduje się na założenie własnej firmy, ponieważ przerażają ich formalności, jakich trzeba dopełnić przy jej zakładaniu. Niepotrzebnie. Sprawa jest prosta, wymaga jedynie chęci. Oto przepis na jednoosobową działalność gospodarczą.

Zarobki w energetyce i ciepłownictwie

W 2013 r. mediana zarobków w branży energetycznej i ciepłownictwie wynosiła 4616 złotych. Zdecydowanie lepiej opłacani byli pracownicy firm zagranicznych niż pracownicy polskich przedsiębiorstw.

Zobacz też

Jaka muzyka na sylwestra?

W najbardziej roztańczoną noc oddzielającą jeden rok od drugiego, pytanie o muzykę, która ma stanowić tło dla naszej zabawy, jest szczególnie uzasadnione. Urządzając domówkę, musisz z góry założyć, że nie zadowolisz wszystkich, bo jest to po prostu niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli goszczące u Ciebie towarzystwo będzie mocno zróżnicowane pod względem wieku, aczkolwiek jest to rzadka sytuacja i nie podejrzewam, byś miał ochotę bawić się wspólnie z dziadkami czy rodzicami, zamiast imprezować ze znajomymi.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: