Prawo Co grozi za jazdę bez fotelika?

Co grozi za jazdę bez fotelika?

-

Przewożenie dzieci w samochodzie jest regulowane szczegółowymi przepisami, ponieważ ewentualna stłuczka czy wypadek może spowodować znaczące obrażenia u małych pasażerów. Pamiętajmy, że polskie prawo zobowiązuje do przewożenia dzieci w specjalnym foteliku, który chroni je w sytuacji ewentualnej kolizji pojazdu.

Obowiązek przewozu dzieci z wykorzystaniem fotelika lub podwyższenia jest związany z wiekem lub wzrostem dziecka. Granicznymi wartościami jest tutaj 12 rok życia i 150 cm wzrostu – jeśli dziecko jest starsze, ale nie osiągnęło jeszcze wzrostu 150 cm, w samochodzie powinno siedzieć na specjalnym podwyższeniu, dzięki któremu ma zapewnioną ochronę pasów bezpieczeństwa.

Mandat za brak fotelika

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci przestrzeganie przepisu przewożenia dzieci w fotelikach jest często kontrolowane. Kierowcy, który przewozi dziecko bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci fotelika, grozi mandat w wysokości 150 złotych. Mandat taki można także otrzymać w sytuacji, gdy zamontowaliśmy fotelik w sposób zabroniony, tj. tyłem do kierunku jazdy w pojazdach wyposażonych w poduszki powietrzne.

Bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim

Mandat za nieodpowiednie przewożenie dziecka, narażające go na niebezpieczeństwo w czasie jazdy, jest tylko jedną stroną kary za nieprzestrzeganie przepisów. Drugą i znacznie bardziej dotkliwą karą jest bowiem sytuacja, w której dziecko ulegnie obrażeniom w wyniku naszej niefrasobliwości i braku zadbania o odpowiednie siedzisko. Nie pozwólmy, by tak się stało i zapewnijmy przewożonym dzieciom bezpieczną jazdę.

Czy upomnielibyście osobę, która przewozi samochodem dzieci bez fotelika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pierwsza pomoc przy omdleniach i zasłabnięciach

Dość często spotykamy się w życiu codziennym z omdleniami. Warto wiedzieć, jak się w takich sytuacjach zachować. Omdlenie to krótkotrwała i przejściowa utrata przytomności. Pojawia się ono u danej osoby w sposób samoistny. Szybko dochodzi do przywrócenia przytomności, najczęściej ten czas wynosi około pół minuty.

Tożsamość płciowa – definicja, pojęcie

Tożsamość płciowa, z ang. „gender identity”, jest terminem, który określa psychologiczną oraz kulturową płeć jednostki, z którą ona się identyfikuje. To zdeterminowane zarówno społecznie, jak i kulturowo wyobrażenie siebie – jako mężczyzny lub kobiety.

Zobacz też

Ślub z obcokrajowcem – formalności i dokumenty

O ile jeszcze kilkanaście lat temu dziwiło zawieranie związków małżeńskich między osobami różnej narodowości, to współcześnie dzięki otwartym granicom i możliwościom, jakie daje Unia Europejska, zdarza się to coraz częściej. Ludzie wyjeżdżają i na drugim końcu świata znajdują swoją drugą połowę, z którą pragną spędzić resztę życia. Zawarcie tzw. małżeństwa mieszanego wprawdzie jest możliwe, jednak wymaga dopełnienia szeregu formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w Kościele (jeżeli ślub będzie miał podwójny charakter).

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: