Prawo Co grozi za jazdę bez fotelika?

Co grozi za jazdę bez fotelika?

-

Przewożenie dzieci w samochodzie jest regulowane szczegółowymi przepisami, ponieważ ewentualna stłuczka czy wypadek może spowodować znaczące obrażenia u małych pasażerów. Pamiętajmy, że polskie prawo zobowiązuje do przewożenia dzieci w specjalnym foteliku, który chroni je w sytuacji ewentualnej kolizji pojazdu.

Obowiązek przewozu dzieci z wykorzystaniem fotelika lub podwyższenia jest związany z wiekem lub wzrostem dziecka. Granicznymi wartościami jest tutaj 12 rok życia i 150 cm wzrostu – jeśli dziecko jest starsze, ale nie osiągnęło jeszcze wzrostu 150 cm, w samochodzie powinno siedzieć na specjalnym podwyższeniu, dzięki któremu ma zapewnioną ochronę pasów bezpieczeństwa.

Mandat za brak fotelika

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci przestrzeganie przepisu przewożenia dzieci w fotelikach jest często kontrolowane. Kierowcy, który przewozi dziecko bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci fotelika, grozi mandat w wysokości 150 złotych. Mandat taki można także otrzymać w sytuacji, gdy zamontowaliśmy fotelik w sposób zabroniony, tj. tyłem do kierunku jazdy w pojazdach wyposażonych w poduszki powietrzne.

Bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim

Mandat za nieodpowiednie przewożenie dziecka, narażające go na niebezpieczeństwo w czasie jazdy, jest tylko jedną stroną kary za nieprzestrzeganie przepisów. Drugą i znacznie bardziej dotkliwą karą jest bowiem sytuacja, w której dziecko ulegnie obrażeniom w wyniku naszej niefrasobliwości i braku zadbania o odpowiednie siedzisko. Nie pozwólmy, by tak się stało i zapewnijmy przewożonym dzieciom bezpieczną jazdę.

Czy upomnielibyście osobę, która przewozi samochodem dzieci bez fotelika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych

W Polsce pracodawcy są zobligowani do zatrudniania osób niepełnosprawnych lub odprowadzania odpowiednich sum pieniężnych na PFRON. Polityka państwa zmierzająca do stworzenia równych szans w dostępie do zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych przewiduje system zachęt finansowych do zatrudniania niepełnosprawnych przez pracodawców.

Jakie są niebezpieczne zabawy dla dzieci?

Są zabawy, które mają negatywny wpływ na psychikę dziecka, dlatego rodzice powinni szczególnie czuwać i nadzorować rozwój swojej pociechy, aby chronić ją przez ujemnymi czynnikami niekorzystnie wpływającymi na jego rozwój.

Zobacz też

Jak namalować obraz olejny na płótnie – krok po kroku

Malowanie farbami olejnymi jest dosyć kosztownym hobby. Dobre jakościowo farby olejne są drogie, a oprócz nich należy zaopatrzyć się również w olej lniany, terpentynę, różnego rodzaju pędzle, podobrazie. Technika nie należy do najłatwiejszych, jednak gdy zapoznamy się z jej podstawami, poświęcimy czas na naukę i wykażemy się odrobiną cierpliwości efekty powinny nas pozytywnie zaskoczyć.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: