Prawo Co grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej?

Co grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej?

-

Czasami na drogach możemy zobaczyć samochody, które zamiast zwykłej tablicy rejestracyjnej mają przyklejoną do samochodu kartkę papieru. Na niej mniej lub bardziej wyraźne napisany jest numer rejestracyjny. Wówczas zastanawiamy się, jaki sens ma wydawanie pieniędzy na zwykłą rejestrację, skoro niektórzy tę samą funkcję realizują za pomocą flamastra i kawałka papieru/ kartonu.

Podobnie w sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu nasza rejestracja nie może być użyta (zgubiła się po drodze, została skradziona itp.), kusi nas takie wykorzystanie kartki papieru – numer rejestracyjny jest przecież nieźle widoczny, a to, myślimy, powinno wystarczyć. Niestety jednak zgodnie z polskim prawem kierowcy nie mogą stosować tablic rejestracyjnych z papieru czy kartonu. Za ich użycie grozi im mandat.

Co zrobić, gdy nie mamy tablicy rejestracyjnej

Jeśli odkryjemy, że w naszym samochodzie brakuje tablicy (przedniej lub tylnej), powinniśmy zostawić pojazd na parkingu i wybrać się do wydziału komunikacji w urzędzie odpowiednim dla naszego miejsca zameldowania, gdzie składamy wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Wydanie wtórnika rejestracji może trwać kilka dni – przez ten czas nie powinniśmy prowadzić naszego samochodu.

Może się zdarzyć, że nasza tablica zostanie skradziona lub zagubiona w trakcie wyjazdu, kiedy nie mamy możliwości skierowania się do wydziału komunikacji, aby zgłosić kradzież. Wówczas musimy poprosić o pomoc znajomego lub członka rodziny, któremu wysyłamy odpowiednie upoważnienie do załatwienia kwestii wtórnika.

Mandat za brak tablicy

Stosowanie papierowej tablicy rejestracyjnej jest właściwie równoznaczne z jazdą samochodem bez tablicy – jeśli zatrzyma nas policja, grozi nam mandat w znacznej wysokości (najczęściej jest to kilkaset złotych). Jeżeli udowodnimy, że do kradzieży/ zagubienia tablicy doszło na chwilę przed zatrzymaniem przez kontrolę drogową, możemy liczyć tylko na pouczenie ze strony policji.

Nie warto ukrywać zgubienia tablicy

Warto pamiętać o tym, że skradzione tablice rejestracyjne są często wykorzystywane przez przestępców. Jeśli więc skradziono nam tablicę, należy szybko zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji – wówczas nie tylko uchronimy się przed mandatem, ale także pokrzyżujemy szyki przestępcom.

Jeździliście kiedyś na papierowych tablicach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gdy dziecko nie chce się kąpać – co robić?

Kąpiel w życiu każdego dziecka powinna być przyjemną częścią dnia. Bywa jednak tak, że niestety nie dla każdego maluszka. Wiele dzieci nie lubi tej czynności, ponieważ jest dla niego nieatrakcyjna lub wręcz się czegoś przestraszyło. Nie da się ukryć, kąpać się trzeba. Dla zdrowia, dla własnej higieny, po to, by wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki higieniczne. Bywa tak, że dla całej rodziny jest to najbardziej nieprzyjemny moment dnia.

Jak ułożyć relacje z byłą teściową?

Rozwód nigdy nie dotyczy tylko dwóch osób, ale dwóch rodzin. Rozwodzimy się więc nie tylko z mężem czy żoną, ale także z ich rodzicami. I tu pojawia się pytanie: jakie relacje powinniśmy utrzymywać z byłą teściową?

Zobacz też

Jakie są edytory tekstu?

Potrzebujesz szybko coś napisać? Chcesz przygotować dopracowany i atrakcyjny wizualnie tekst, a nie wiesz jaki program do tego wybrać? Oto lista najpopularniejszych edytorów tekstów, które mogą znacznie ułatwić Ci pracę.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: