Prawo Co grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej?

Co grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej?

-

Czasami na drogach możemy zobaczyć samochody, które zamiast zwykłej tablicy rejestracyjnej mają przyklejoną do samochodu kartkę papieru. Na niej mniej lub bardziej wyraźne napisany jest numer rejestracyjny. Wówczas zastanawiamy się, jaki sens ma wydawanie pieniędzy na zwykłą rejestrację, skoro niektórzy tę samą funkcję realizują za pomocą flamastra i kawałka papieru/ kartonu.

Podobnie w sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu nasza rejestracja nie może być użyta (zgubiła się po drodze, została skradziona itp.), kusi nas takie wykorzystanie kartki papieru – numer rejestracyjny jest przecież nieźle widoczny, a to, myślimy, powinno wystarczyć. Niestety jednak zgodnie z polskim prawem kierowcy nie mogą stosować tablic rejestracyjnych z papieru czy kartonu. Za ich użycie grozi im mandat.

Co zrobić, gdy nie mamy tablicy rejestracyjnej

Jeśli odkryjemy, że w naszym samochodzie brakuje tablicy (przedniej lub tylnej), powinniśmy zostawić pojazd na parkingu i wybrać się do wydziału komunikacji w urzędzie odpowiednim dla naszego miejsca zameldowania, gdzie składamy wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Wydanie wtórnika rejestracji może trwać kilka dni – przez ten czas nie powinniśmy prowadzić naszego samochodu.

Może się zdarzyć, że nasza tablica zostanie skradziona lub zagubiona w trakcie wyjazdu, kiedy nie mamy możliwości skierowania się do wydziału komunikacji, aby zgłosić kradzież. Wówczas musimy poprosić o pomoc znajomego lub członka rodziny, któremu wysyłamy odpowiednie upoważnienie do załatwienia kwestii wtórnika.

Mandat za brak tablicy

Stosowanie papierowej tablicy rejestracyjnej jest właściwie równoznaczne z jazdą samochodem bez tablicy – jeśli zatrzyma nas policja, grozi nam mandat w znacznej wysokości (najczęściej jest to kilkaset złotych). Jeżeli udowodnimy, że do kradzieży/ zagubienia tablicy doszło na chwilę przed zatrzymaniem przez kontrolę drogową, możemy liczyć tylko na pouczenie ze strony policji.

Nie warto ukrywać zgubienia tablicy

Warto pamiętać o tym, że skradzione tablice rejestracyjne są często wykorzystywane przez przestępców. Jeśli więc skradziono nam tablicę, należy szybko zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji – wówczas nie tylko uchronimy się przed mandatem, ale także pokrzyżujemy szyki przestępcom.

Jeździliście kiedyś na papierowych tablicach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać w Angry Birds?

Angry Birds to gra logiczno–zręcznościowa, która...

Dziecko partnera/ partnerki z poprzedniego związku – jak ułożyć relacje?

Jeśli nasz partner posiada dzieci z poprzedniego związku, niewątpliwie może to być dla nas jeden z największych, wspólnych problemów. Chcąc stworzyć harmonijny układ musimy bowiem ułożyć sobie z nimi dobre relacje. Nie zawsze jest to proste zadanie. W jaki sposób zadbać o pozytywne relacje z dziećmi partnera?

Zobacz też

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Coraz więcej banków uzależnia udzielenie kredytu od wykupu dodatkowego ubezpieczenia, które ma celu zabezpieczyć jego spłatę. W praktyce wiąże się to ze zwiększeniem całkowitego kosztu uzyskanej pożyczki o dodatkową kwotę pobieraną na ten cel.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: