Prawo Co grozi za kradzież prądu?

Co grozi za kradzież prądu?

-

Kradzież prądu, czyli inaczej mówiąc nielegalny pobór energii, jest związany z pobieraniem energii bez zawarcia umowy lub z pominięciem (także częściowym) odpowiedniego układu służącego do pomiarów energii i jej rozliczeń.

Mamy z nim także do czynienia, jeśli ktoś ingeruje (a w rzeczywistości go uszkadza) w dany układ pomiarowo-rozliczeniowy w taki sposób, że zafałszowuje dokonywane pomiary. Kradzież prądu, niezależnie od jego wartości, jest uznawana za przestępstwo.

Kodeks karny i prawo energetyczne

Karą, która grozi za kradzież prądu, jest, zgodnie z kodeksem karnym, grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności od 3 miesięcy aż do 5 lat. To jednak nie wszystko, ponieważ Ustawa Prawo energetyczne wprowadza dodatkową karę.

Za kradzież prądu sprawca będzie musiał zapłacić kwotę w wysokości aż do 5 razy wyższej, niż wynosi rzeczywista wartość skradzionej energii. Wysokość kary – zarówno przewidywanej kodeksem karnym, jak i prawem energetycznym – musi jednak zachować tzw. słuszną miarę, czyli w rzeczywistości odpowiadać skali przestępstwa.

Zgłoszenie kradzieży prądu

Kradzieży prądu dokonują różne podmioty – nie tylko ubodzy, ale również duże firmy. Naraża to dostarczycieli energii na znaczne straty, a w związku z tym wpływa także na koszty energii w Polsce.

Ponadto różnego rodzaju instalacje i przeróbki dokonywane na urządzeniach mierniczych, których celem jest kradzież prądu, mogą być po prostu niebezpieczne. Każda nielegalna (a często i bardzo prowizoryczna) instalacja zwiększa bowiem ryzyko awarii i pożaru. Jeśli mamy więc podejrzenie, że ktoś z naszego sąsiedztwa kradnie prąd, powinniśmy to zgłosić.

Niektórzy operatorzy energetyczni udostępniają specjalne numery, pod którymi można zgłosić nasze podejrzenie (nasza anonimowość jest zachowana). Wówczas w danym miejscu pojawią się kontrolerzy, którzy sprawdzą, czy rzeczywiście dochodzi do nielegalnego poboru prądu.

Czy w Waszym otoczeniu spotkaliście się z przypadkiem kradzieży prądu? Czy zgłosilibyście na policję kradzież prądu przez Waszego sąsiada?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Paradontoza – leczenie

Paradontoza to choroba tkanek przyzębia, którą trzeba bezwzględnie leczyć. Wbrew mylnej, powszechnej opinii, nie dotyka jedynie osób starszych - bardzo częsta jest w pokoleniu 40-latków. Skutki zaniedbań w leczeniu paradontozy mają daleko idące konsekwencje: można utracić sporo tkanki kostnej szczęk i wszystkie zęby - nawet te całkowicie zdrowe.

Naturalne metody pobudzania laktacji

Karmienie piersią jest wpisane w kobiecą fizjologię, jednak nie...

Zobacz też

Zużycie łożyska w kole motocykla – czym grozi, objawy

Budowa kół motocyklowych niewiele różni się od budowy każdego innego koła używanego w pojeździe – w sensie motorycznym opiera się na bardzo podobnych elementach, gdzie przynajmniej jednym z nich jest łożysko. Częste są konstrukcje opierające się na dwóch lub więcej łożyskach, jest to z pewnością istotny element, którego zaniedbanie może doprowadzić do bardzo poważnych problemów podczas jazdy.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: