Prawo Co grozi za kradzież samochodu w Polsce, w Niemczech?

Co grozi za kradzież samochodu w Polsce, w Niemczech?

-

Zabranie czyjegoś samochodu w każdym demokratycznym państwie jest czynem niezgodnym z prawem. Choć zawsze jest to czyn nielegalny, systemy karne poszczególnych państw czasem wyraźnie różnią się od siebie. Pojawia się więc pytanie, jak kształtują się kary za kradzież samochodu w Polsce i w sąsiednich Niemczech?

Kara za kradzież samochodu w Polsce

Kradzież samochodu – ze względu na fakt, że wartość pojazdu zwykle jest dość znaczna – klasyfikowana jest w polskim prawie jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kradzież samochodu może być także uznana za kradzież z włamaniem (jeśli samochód był zamknięty, kara wynosi wówczas aż do 10 lat pozbawienia wolności).

„Użyczenie samochodu”

W polskim prawie zostało wprowadzone pewne rozróżnienie – oprócz kradzieży możemy mieć bowiem do czynienia z tzw. krótkotrwałym użyciem cudzego pojazdu mechanicznego. Przewidywana przez kodeks karny kara jest podobna jak w przypadku kradzieży, ponieważ wynosi od 3 miesięcy do 5 lat.

W sytuacji użyczenia samochodu (lub każdego innego pojazdu mechanicznego) może dojść do różnych okoliczności:

1. Jeśli sprawca włamuje się do samochodu, zabiera go, a następnie porzuca, wówczas możliwa kara wyniesie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
2. Jeśli użyczenie pojazdu nastąpi po użyciu przemocy (lub jej groźby), wówczas może zostać zasądzona kara w wysokości od 1 roku do 10 lat.

Do powyższych kar może zostać dodana również kara grzywny.

Kradzież samochodu w Niemczech

Niemieckie przepisy karne są w kwestii kradzieży dość mocno zbliżone do przepisów polskich. W przypadku kradzieży samochodu możliwa kara to grzywna lub do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli do kradzieży samochodu doszło z włamaniem, możliwa kara zwiększa się aż do 10 lat pozbawienia wolności. Należy także pamiętać, że w Niemczech nieudana próba kradzieży również jest karana.

W przypadku obywateli polskich, którzy popełnili przestępstwo poza krajem, stosuje się polski kodeks karny. Warto jednak podkreślić, że jeśli istnieją różnice w zapisach polskiego kodeksu karnego a ustawy obowiązującej w miejscu popełnienia czynu, sąd stosując polską ustawę, może uwzględnić te różnice z korzyścią dla sprawcy czynu. W przypadku kradzieży samochodu nie ma to jednak zastosowania, ponieważ przepisy polskie i niemieckie w tej kwestii są bardzo podobne.

Jeśli recydywa, to wyższa kara

Należy koniecznie pamiętać, że w przypadku tzw. recydywy, czyli powtórnego popełnienia przestępstwa (przez osobę już kiedyś skazaną), zasądzona kara będzie wyższa.

Co sądzicie o kwestii „krótkotrwałego użycia danego pojazdu mechanicznego”? Czy przewidywana za nie kara nie jest zbyt wysoka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gry i zabawy sylwestrowe dla dzieci

Kiedy już nasze pociechy zrozumieją zwyczaj zabawy sylwestrowej, same zechcą w niej uczestniczyć. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zabierać je na huczne bale. Warto przygotować ich własną zabawę, tak aby poczuły się ważne i choć trochę „dorosłe”.

Dieta dla grupy krwi

Doktor Peter D'Adamo jako pierwszy opisał zależność między dietą a grupą krwi. Lekarz wyróżnił cztery rodzaje diety, które powinny być dobrane pod kątem grupy krwi.

Zobacz też

Jak odwołać polecenie zapłaty?

Odwołanie polecenia zapłaty jest niczym innym, jak cofnięciem zgody na obciążenie naszego rachunku bankowego. Sytuacji z pozoru śmiesznych a w efekcie dość frustrujących związanych z odwołaniem polecenia zapłaty, jest cała masa. Jeden z klientów dużego banku i dużej sieci telefonii komórkowej, posiadał zlecenie stałe, mówiące o ściąganiu z jego konta kwoty wynikającej ze świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: