Prawo Co grozi za kradzież samochodu w Polsce, w Niemczech?

Co grozi za kradzież samochodu w Polsce, w Niemczech?

-

Zabranie czyjegoś samochodu w każdym demokratycznym państwie jest czynem niezgodnym z prawem. Choć zawsze jest to czyn nielegalny, systemy karne poszczególnych państw czasem wyraźnie różnią się od siebie. Pojawia się więc pytanie, jak kształtują się kary za kradzież samochodu w Polsce i w sąsiednich Niemczech?

Kara za kradzież samochodu w Polsce

Kradzież samochodu – ze względu na fakt, że wartość pojazdu zwykle jest dość znaczna – klasyfikowana jest w polskim prawie jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kradzież samochodu może być także uznana za kradzież z włamaniem (jeśli samochód był zamknięty, kara wynosi wówczas aż do 10 lat pozbawienia wolności).

„Użyczenie samochodu”

W polskim prawie zostało wprowadzone pewne rozróżnienie – oprócz kradzieży możemy mieć bowiem do czynienia z tzw. krótkotrwałym użyciem cudzego pojazdu mechanicznego. Przewidywana przez kodeks karny kara jest podobna jak w przypadku kradzieży, ponieważ wynosi od 3 miesięcy do 5 lat.

W sytuacji użyczenia samochodu (lub każdego innego pojazdu mechanicznego) może dojść do różnych okoliczności:

1. Jeśli sprawca włamuje się do samochodu, zabiera go, a następnie porzuca, wówczas możliwa kara wyniesie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
2. Jeśli użyczenie pojazdu nastąpi po użyciu przemocy (lub jej groźby), wówczas może zostać zasądzona kara w wysokości od 1 roku do 10 lat.

Do powyższych kar może zostać dodana również kara grzywny.

Kradzież samochodu w Niemczech

Niemieckie przepisy karne są w kwestii kradzieży dość mocno zbliżone do przepisów polskich. W przypadku kradzieży samochodu możliwa kara to grzywna lub do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli do kradzieży samochodu doszło z włamaniem, możliwa kara zwiększa się aż do 10 lat pozbawienia wolności. Należy także pamiętać, że w Niemczech nieudana próba kradzieży również jest karana.

W przypadku obywateli polskich, którzy popełnili przestępstwo poza krajem, stosuje się polski kodeks karny. Warto jednak podkreślić, że jeśli istnieją różnice w zapisach polskiego kodeksu karnego a ustawy obowiązującej w miejscu popełnienia czynu, sąd stosując polską ustawę, może uwzględnić te różnice z korzyścią dla sprawcy czynu. W przypadku kradzieży samochodu nie ma to jednak zastosowania, ponieważ przepisy polskie i niemieckie w tej kwestii są bardzo podobne.

Jeśli recydywa, to wyższa kara

Należy koniecznie pamiętać, że w przypadku tzw. recydywy, czyli powtórnego popełnienia przestępstwa (przez osobę już kiedyś skazaną), zasądzona kara będzie wyższa.

Co sądzicie o kwestii „krótkotrwałego użycia danego pojazdu mechanicznego”? Czy przewidywana za nie kara nie jest zbyt wysoka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak bezpiecznie jeździć motocyklem?

Posiadanie mocnego motocykla to z pewnością wielka odpowiedzialność, na takim pojeździe trzeba dokładnie wiedzieć co się robi, żeby bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu, jeśli chcemy dokonać tego w sposób dynamiczny. Jazda sportowa nigdy nie może stawiać motocyklisty w sytuacji niepewności co do zachowania motocykl na drodze, a więc powinna odbywać się zgodnie z ograniczeniami prędkości i znakami ostrzegawczymi, Jeśli jednak znajdziemy trasę, która pozwala na nieco szybsza jazdę, powinniśmy stosować się do kilku sprawdzonych metod i zasad jazdy.

Lęk przed samotnością – objawy, leczenie

Myśl o samotności wzbudza w wielu z nas negatywne uczucia. Kojarzy się zazwyczaj z opuszczeniem, kiedy będziemy już starzy i wymagający odrobiny pomocy z zewnątrz. Myśli o osamotnieniu pojawiają się jednak już za czasów, gdy jesteśmy młodzi, i nie powinniśmy tak naprawdę zaprzątać sobie głowy tym tematem.

Zobacz też

Suszone pomidory – przepis

Suszone pomidory to już standard. Dobrze jest mieć je w domu, a najlepiej samemu ususzyć. Radzimy jak to zrobić.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: