Formalności przed zamieszkaniem

Żeby legalnie zamieszkać w wybudowanym przez nas domu, konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności: złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz dziennika budowy, oświadczenia kierownika budowy dotyczącego zgodności budowanego obiektu z planami oraz dotyczącego zagospodarowania terenów dookoła danego obiektu, inwentaryzacji geodety, świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu, a także protokołów badań. Wymienione dokumenty składamy w urzędzie gminy, w którym ubiegaliśmy się wcześniej o pozwolenie na budowę.

Ponadto trzeba poczekać na uprawomocnienie się decyzji o odbiorze technicznym – dopiero gdy to nastąpi, możemy legalnie się wprowadzić.

Nielegalne zamieszkanie

W sytuacji, gdy wprowadzimy się do domu, dla którego nie przeprowadzono odbioru technicznego, ryzykujemy zapłacenie kary w wysokości nawet 10 tysięcy złotych (zależy to od parametrów obiektu).

Istotną informacją jest fakt, że w przypadku domów jednorodzinnych budowanych we własnym zakresie powinniśmy osobiście zadbać o wszystkie formalności, w tym o przeprowadzenie odbioru technicznego budynku. W budynkach deweloperskich obowiązki te należą natomiast do dewelopera.

Warto wiedzieć, że kary związane z nielegalnym zamieszkaniem budynku ulegają przedawnieniu po 5 latach.

Czy słyszeliście o przypadku zamieszkania w budynku bez odbioru technicznego? Jak cała sytuacja się zakończyła?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here