Prawo Co grozi za nielegalne posiadanie broni, amunicji?

Co grozi za nielegalne posiadanie broni, amunicji?

-

Polska należy do krajów, w których posiadanie broni wymaga odpowiedniego zezwolenia. W dyskusji na ten temat czasami przywołuje się na zasadzie kontrastu Stany Zjednoczone, w których broń jest szeroko dostępna dla dorosłych obywateli. W krajach europejskich jednak posiadanie broni jest niezgodne z prawem – w Polsce regulują to przepisy Ustawy o broni i amunicji oraz kodeks karny.

Broń pneumatyczna

Jeśli jesteśmy w posiadaniu broni pneumatycznej, musimy ten fakt zarejestrować. Niedopełnienie tego obowiązku grozi nam bowiem karą aresztu bądź grzywny. Podoba kara dotyczy sytuacji, gdy naszą broń pneumatyczną sprzedamy osobie pozbawionej uprawnień.

W sytuacji, gdy zostawimy broń palną (albo samą amunicję) bez opieki (nawet jeśli jest ona zarejestrowana), grozi nam kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Wynika to z faktu, że może ona wówczas dostać się w ręce osób niepowołanych, w tym dzieci, a w związku z tym stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób.

Warto także wiedzieć, że w momencie noszenia broni przy sobie, powinniśmy zawsze nosić dokumenty uprawniające do jej posiadania (np. legitymację dopuszczającą do posiadania broni, świadectwo broni). W odmiennym wypadku możemy zostać ukarani grzywną.

Nielegalne posiadanie broni a kodeks karny

Zgodnie z kodeksem karnym posiadanie broni palnej lub amunicji bez zezwolenia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Nieco wyższa kara (do 10 lat pozbawienia wolności) jest przewidziana dla osoby, która wytwarza broń lub amunicję (lub nią handluje), a nie posiada na to odpowiedniego zezwolenia.

Kodeks karny potwierdza obowiązki i odpowiedzialność posiadacza broni ujęte w Ustawie o broni i amunicji. Posiadacz broni nie może bowiem przekazywać jej osobie nieuprawnionej (wówczas grozi mu grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Osoba, która nieumyślnie utraciła swoją broń palną lub amunicję, jest natomiast zagrożona karą grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do roku. Jak wspomniano wyżej, kara ta wynika z możliwego zagrożenia zdrowia i życia ludzi.

Czy uważasz, że w Polsce broń powinna być legalna i dostępna dla wszystkich pełnoletnich osób?

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

W czym, jak przechowywać negatywy?

O negatywy powinniśmy się troszczyć i pieczołowicie je przechowywać, ponieważ niewiele trzeba, aby uszkodzić delikatną emulsję. Zarówno negatywy jak i slajdy, czy zdjęcia papierowe nie lubią wilgoci i światła, także powinniśmy chronić je przed działaniem tychże czynników, które w znaczący sposób potrafią skrócić ich żywotność.

Jak być eleganckim?

Coco Chanel mówiła, że „elegancja polega na odejmowaniu”. Jak więc ubrać się skromnie, ale elegancko? Kiedy to, co podoba się nie pasuje do oficjalnej sytuacji? Jak pogodzić modę z regułami savoir - vivre?

Zobacz też

Jak malować mieszkanie?

Lato to idealny czas na odświeżanie mieszkania. Gdy jest ciepło i sucho, można spokojnie pomalować pokój nie obawiając się, iż farba nie wyschnie lub że wda się wilgoć.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: