Prawo Co grozi za odpalenie racy w miejscu publicznym?

Co grozi za odpalenie racy w miejscu publicznym?

-

O odpaleniu racy najczęściej można usłyszeć przy okazji meczów piłki nożnej. Tzw. kibice w trakcie trwania meczu odpalają race, czasem rzucając je nawet na boisko, tym samym uniemożliwiając grę piłkarzom. W związku z tym, że stadiony coraz częściej są monitorowane i obstawa służb porządkowych i policji w przypadku newralgicznych spotkań jest bardzo dobra, sprawców takich przestępstw łatwo można zidentyfikować.

Race na imprezach masowych

Raca jest wyrobem pirotechnicznym, i zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, ten, kto posiada na imprezie masowej wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie w wysokości nie mniej niż 180 stawek dziennych oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 59).

Dodatkowo osoba skazana za powyższe przestępstwo może otrzymać od sądu zakaz wstępu na imprezę masową (art. 66).

Odpalenie racy na ulicy lub w innych miejscach

W polskim prawie czynem karalnym jest odpalenie racy lub innego wyrobu pirotechnicznego podczas imprezy masowej. Można pod to podpiąć również okoliczności towarzyszące imprezie masowej, np. po meczu grupa kibiców na ulicy odpala race – to również traktowane może być jako przestępstwo z art. 59 Ustawy o imprezach masowych.

Natomiast odpalenie racy np. na ulicy, w zwykły dzień i nie podczas jakiejkolwiek imprezy masowej, nie jest czynem karalnym. Za czyn ten policja nie może nałożyć na nas mandatu, chyba że zaistnieją okoliczności dodatkowe, jak np. wyjście z racą na jezdnię i zatrzymanie ruchu – wtedy możemy spodziewać się, że policja ukarze nas mandatem za stworzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia lub utrudnianie ruchu drogowego.

Czy słusznie, że za odpalenie racy poza imprezą masową nie grożą żadne konsekwencje?

3 KOMENTARZE

  1. Raca jest wyrobem pirotechnicznym, i zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, ten, kto posiada na imprezie masowej wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie w wysokości nie mniej niż 180 stawek dziennych oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 59).

    Jeśli tak jest to na jakiej zasadzie odbywają się pokazy ogni sztucznych np. 11 listopada w czasie imprezy masowej, albo salwy na placu Piłsudskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać w Grzybobranie? Zasady

Grzybobranie to popularna gra, w której zadaniem graczy jest przechodzenie przez planszę za pomocą pionka i zbieranie grzybów. Uczestnicy gry pokonując kolejne pola planszy zobowiązani są wykonywać najróżniejsze zabawne zadania, których opis zamieszczony jest na poszczególnych polach. Liczbę pól, jakie pokonuje pionek gracza, wyznacza się poprzez rzut kostką do gry.

Zasiłki chorobowe w Irlandii

Irlandzki zasiłek chorobowy Illness Benefit jest przyznawany na wniosek zainteresowanego. Jakie są kryteria jego przyznawania oraz jak przebiega procedura ubiegania się o zasiłek chorobowy? Prezentujmy najważniejsze kwestie.

Zobacz też

Matryce aparatów cyfrowych

Matryca to powierzchnia, na której znajdują się maleńkie światłoczułe diody, nazywane pikselami lub elementami obrazu. Są one ustawione na matrycy w rzędach, a kiedy dociera do nich światło, tworzy się ładunek elektryczny, który przetwarzając rząd po rzędzie piksele przyczynia się do powstawania obrazu. Te elementy obrazu zostają ze sobą połączone, sprzężone, dlatego nazywa się je elementami o sprzężeniu ładunkowych, czyli CCD, z języka angielskiego charge-coupled devices.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: