O odpaleniu racy najczęściej można usłyszeć przy okazji meczów piłki nożnej. Tzw. kibice w trakcie trwania meczu odpalają race, czasem rzucając je nawet na boisko, tym samym uniemożliwiając grę piłkarzom. W związku z tym, że stadiony coraz częściej są monitorowane i obstawa służb porządkowych i policji w przypadku newralgicznych spotkań jest bardzo dobra, sprawców takich przestępstw łatwo można zidentyfikować.

Race na imprezach masowych

Raca jest wyrobem pirotechnicznym, i zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, ten, kto posiada na imprezie masowej wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie w wysokości nie mniej niż 180 stawek dziennych oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 59).

Dodatkowo osoba skazana za powyższe przestępstwo może otrzymać od sądu zakaz wstępu na imprezę masową (art. 66).

Odpalenie racy na ulicy lub w innych miejscach

W polskim prawie czynem karalnym jest odpalenie racy lub innego wyrobu pirotechnicznego podczas imprezy masowej. Można pod to podpiąć również okoliczności towarzyszące imprezie masowej, np. po meczu grupa kibiców na ulicy odpala race – to również traktowane może być jako przestępstwo z art. 59 Ustawy o imprezach masowych.

Natomiast odpalenie racy np. na ulicy, w zwykły dzień i nie podczas jakiejkolwiek imprezy masowej, nie jest czynem karalnym. Za czyn ten policja nie może nałożyć na nas mandatu, chyba że zaistnieją okoliczności dodatkowe, jak np. wyjście z racą na jezdnię i zatrzymanie ruchu – wtedy możemy spodziewać się, że policja ukarze nas mandatem za stworzenie niebezpieczeństwa dla zdrowia lub utrudnianie ruchu drogowego.

Czy słusznie, że za odpalenie racy poza imprezą masową nie grożą żadne konsekwencje?

3 KOMENTARZE

  1. Raca jest wyrobem pirotechnicznym, i zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, ten, kto posiada na imprezie masowej wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie w wysokości nie mniej niż 180 stawek dziennych oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 59).

    Jeśli tak jest to na jakiej zasadzie odbywają się pokazy ogni sztucznych np. 11 listopada w czasie imprezy masowej, albo salwy na placu Piłsudskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here