Prawo Co grozi za podszywanie się pod kogoś?

Co grozi za podszywanie się pod kogoś?

-

Kradzież tożsamości – bo tym właśnie jest podszywanie się pod kogoś – jest wyłudzeniem danych osobowych i wykorzystaniem ich do określonego celu, którym może być kradzież oszczędności, wyłudzenie kredytu, zakupy w e-sklepie lub ośmieszenie wizerunku osoby.

Internet kopalnią możliwości

Bez wątpienia Internet sprzyja i daje wiele możliwości do podszycia się za inną osobę. Najczęściej spotykanym przypadkiem jest podszywanie się pod inną osobę na portalach społecznościowych, gdzie tworzony jest fałszywy profil. Coraz częściej w ostatnim czasie mówi się o zjawisku phishingu, który polega na podszywaniu się przestępców pod strony internetowe banków. Logując się na stronie naszego banku, w rzeczywistości logujemy się na wyglądającej identycznie stronie przestępcy, przekazując mu komplet danych potrzebnych do dostępu do naszego konta.

W związku z narastającą liczbą doniesień o zamieszczaniu przez przestępców w Internecie zdjęć ofiar lub ich danych osobowych, zamawianiu towarów na ich koszt, zakładaniu kont na różnych portalach społecznościowych czy w końcu korzystaniu z różnych usług dostępnych poprzez Internet na koszt i w imieniu ofiary, w 2011 roku zmieniono przepisy Kodeksu karnego.

Konsekwencje podszywania się pod kogoś

Dodany artykuł 190 a kk odnosi się do kradzieży tożsamości oraz stalkingu, którego częścią może być właśnie kradzież tożsamości. Ustawa precyzuje, iż osoba która podszywa się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe celem wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeszcze większa kara – bo do lat 10 – grozi w przypadku, gdy ofiara wskutek wyrządzonych krzywd targnie się na swoje życie.

Warto pamiętać, że w przypadku podszywania się pod inną osobę, postępowanie może zostać wszczęte tylko na wniosek osoby pokrzywdzonej. Bez tego wniosku ani policja, ani prokuratura nie będzie w stanie podjąć działania. Natomiast w przypadku targnięcia się przez ofirę na własne życie, które jest następstwem kradzieży tożsamości, wszczęcie postępowania następuje z urzędu.

Dla policji nie ma znaczenia, w jaki sposób przestępca pozyskał dane osobowe lub wizerunek osoby, pod którą się podszywał, kara i tak zostanie wymierzona. Warto się nad tym zastanowić, bo złodziejem naszej tożsamości, może być np. ktoś z rodziny albo współpracownik. A uzyskanie danych ze wspólnego komputera to żaden problem. Ofiara może zupełnie nieświadomie sama przekazać przestępcy swoje dane, nie mając pojęcia, do jakiego czynu zostaną one w przyszłości wykorzystane.

Podszywanie się pod firmy

Nie tylko osoby fizyczne mogą zostać ofiarami kradzieży tożsamości, ale również firmy. Kradzież polega na podszyciu się pod firmę, wykorzystując jej logo i przekierowaniu internautów na nową stronę utworzoną specjalnie na tę potrzebę. Właściciel takiej strony zarabia dzięki reklamom pojawiającym się na niej.

Z danych statystycznych Policji wynika, iż w roku 2012 wszczęto 4 455 postępowań z art. 190 a kk, natomiast w 2013 r. takich postępowań wszczęto już 5 327.

Zdarzyło Wam się kiedyś paść ofiarę kradzieży tożsamości? Zgłosiliście to na policję?

10 KOMENTARZE

  1. Tak ktos w moim imieniu dzwonil do firmy gdzie pracuje . Użył moich danych osobowych. Firma oddzwonila do mnie z zapytaniem czy kontaktowalam sie z nimi odpowiedzialam ze nie .

  2. A jesli ktoś podszywa sie za kogoś na przykład… członka rodziny osoby poszkodowanej w wypadku w celu zdobycia informacji o stanie zdrowotnym pacjenta które są tylko przeznaczone dla najbliższej rodziny ? To jaka kara za to…..jak ktos powie ze jest kimś tam z rodziny poszkodowanego?

  3. A jeśli osoba się podszywa na portalu internetowym i nie chce wyrządzić krzywdy tej osoby od której ma zdjęcia czy to tez przestępstwo? A jeśli ta osoba usunie dobrowolnie to konto czy dalej ma się bać ze pójdzie siedzieć?

  4. A jeśli jakiś policyjny tłuk z deficytem intelektualnym, dotknięty wykluczeniem cyfrowym, prowadzi dochodzenie w taki sposób, aby nie wykryć sprawcy, to co?

  5. Porada to żadna…ale za podszywanie się pod kogoś ( co wiąże się z licznymi konsekwencjami prawnymi dla osoby poszkodowanej) powinno być karane śmiercią.

  6. A jeśli pewien sklep podszywa się pod dostawcę, współpracownika żony sklepu, zabierając tym samym klientów a tak na prawdę nic wspólnego ze sobą nie mają? Karalne w jakiś sposób?

  7. Skąd mam to wiedzieć ?”Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Użyte określenie oznacza, iż jest to moralny obowiązek każdego praworządnego człowieka. „

  8. Jak tak można gdy ja zgłaszałam taki fakt na policji to mieli to głęboko w d… a nadal ktoś odpier…takie cyrki a mi się za kogoś wiecznie zbiera wyzwiska, obgadywanie i głupie telefony a co najlepsze ktoś stworzył stronę z moim wizerunkiem gdzie niby ja gram w pornusach to już szczyt beszczelności wykorzystują wszystko jsk tylko mogą a może w końcu policja zajmie się tym !!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak poderwać chłopaka?

Dziewczyny w nawiązywaniu znajomości z płcią przeciwną zawsze miały utrudnione zadanie. Normy obyczajowe nakazywały bowiem, by kobieta była raczej stroną bierną, oczekującą na zaloty ewentualnych kandydatów. Wiele się w tej materii zmieniło, jednak nadal większość kobiet woli sytuacje, w których jedynie prowokują mężczyzn do zrobienia pierwszego kroku. Jak zatem zagadać do chłopaka, żeby zaprosił Cię na randkę?

Wegańskie bliny bananowe – przepis

Masz ochotę na coś słodkiego, ale nie masz ochoty kupować gotowych ciast i ciasteczek? Przygotuj dla siebie i domowników lub przyjaciół bliny bananowe – lekkie, proste do zrobienia i... przepyszne!

Zobacz też

Czym karmić konia?

Końska dieta składa się z pasz objętościowych – suchej i mokrej, paszy treściwej, dodatków i wody. Koń powinien mieć przez cały czas dostęp do wody. Zawsze dostępna powinna być również kostka solna, która jest ważnym uzupełnieniem końskiej diety.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: