Prawo Co grozi za posiadanie marihuany?

Co grozi za posiadanie marihuany?

-

Posiadanie i handlowanie narkotykami w Polsce jest nielegalne. Wynika to z faktu, że środki te powodują szybkie i silne uzależnienie, które często przynosi bardzo negatywne skutki społeczne oraz zdrowotne.

Do szczególnie popularnych narkotyków należy marihuana. Mimo zagrożenia związanego z jej paleniem wiele młodych osób decyduje się ją wypróbować, chcąc zakosztować „niezwykłych” wrażeń. Zawsze trzeba mieć jednak świadomość konsekwencji podejmowanych działań: z jednej strony tych, które dotyczą naszego zdrowia, a z drugiej strony – skutków prawnych.

Kara za posiadanie

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyków jest karane (art. 62) pozbawieniem wolności do lat 3. W sytuacji, gdy sprawca jest w posiadaniu znacznej ilości środków odurzających (wskazuje to na możliwość rozpowszechniania, handlowania narkotykami), kara jest wyraźnie wyższa – to pozbawienie wolności od 1 roku do 10 lat.

Posiadanie niewielkiej ilości narkotyku

Jeśli sprawca posiada niewielką ilość narkotyku, możliwą karą jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Możliwe jest także – jeśli niewielka ilość narkotyku była przeznaczona na własny użytek (lub zbyt mała, by odurzyć użytkownika) – umorzenie postępowania. Możliwość taka jest silnie związana z okolicznościami czynu, a także z bardzo ograniczoną szkodliwością społeczną.

W polskim prawodawstwie można zauważyć pewną ewolucję podejścia do kwestii posiadania narkotyków. Przez pewien czas posiadanie było bardzo surowo karane, jednak przeważyły opinie, zgodnie z którymi nie rozwiązuje to problemu handlu narkotykami, gdyż w ten sposób karze się przede wszystkim młodych ludzi, którzy być może popełnili błąd jednorazowo próbując marihuany. Zrezygnowano więc z karania posiadaczy narkotyków na własny użytek, a skupiono się na karaniu sprzedawców i producentów.

Czy znacie kogoś kto został złapany za posiadanie marihuany? Co się wówczas stało?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrezygnować z konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe nie jest zbyt skomplikowanym produktem bankowym. Dlatego mogłoby się wydawać, że rezygnacja z niego nie powinna nastręczać większych kłopotów. Okazuje się jednak, że sama procedura wypowiedzenia umowy może obfitować w pewne nieoczekiwane zdarzenia. Niekiedy przypadkach proces zamykania konta może trwać nawet dwa lub trzy tygodnia, co wydaje się zaskakujące zważywszy na fakt, że otwarcie takiego rachunku jest przeprowadzane ekspresowo.

Sposoby na zwiększenie efektywności pracowników?

Efektywność to bardzo szerokie pojęcie, więc aby je rozsądnie podsumować uproszczę je do kilku podstawowych czynników.

Zobacz też

Kaktusy – hodowla, sadzenie, pielęgnacja

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się zakupić małego kaktusa lub dostać takiego w prezencie. Kosztują niewiele, wyglądają uroczo na półce w kwiaciarni i łatwo się skusić na taki zakup. W naturze kaktusy występują w miejscach, gdzie deszcz pada bardzo rzadko albo wcale. Podłoże w ich naturalnym środowisku jest piaszczyste lub skaliste, jak również ubogie w składniki pokarmowe. Słońce świeci bardzo intensywnie, w dzień bywa gorąco, a nocami temperatura spada nawet poniżej zera.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: