Prawo Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

-

Każde zwierzę jest istotą żywą, która – tak jak ludzie – może odczuwać cierpienie. W związku z tym człowiek zobowiązany jest do szacunku względem zwierząt, opieki nad nimi i ochrony – potwierdza to Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Wysokie kary za okrucieństwo

Zgodnie z ustawą pod pojęciem znęcania się kryje się świadome zadawanie bólu i cierpień zwierzętom, w tym m.in. zranienie i okaleczanie, bicie, znakowanie zwierząt, używanie do pracy zwierząt chorych, a także transport zwierząt w niedostosowanych warunkach, wykonywanie zabiegów chirurgicznych przez nieuprawnione osoby, sprawianie bólu, któremu można było zapobiec, organizowane walk zwierząt, głodzenie zwierząt i inne.

Wymienione czynności, choć katalog ustawowy wymienia ich więcej, świadczą o nieludzkim zachowaniu człowieka, a przez to są surowo karane – sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Takie same kary przewidziane są, jeśli sprawca uśmierca zwierzę.

W przypadku czynu popełnionego ze szczególnym okrucieństwem (zarówno jeśli chodzi o uśmiercanie, jak i znęcanie się), kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności. Poprzez pojęcie „szczególnego okrucieństwa” ustawa rozumie sytuację, w której sprawca świadomie stosuje działania charakteryzujące się „drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny”, którego celem jest zwiększenie czasu trwania i siły cierpienia zwierzęcia.

Wysokie kary finansowe

Oprócz wspomnianych kar sprawcy może być również zasądzona nawiązka, którą musi on zapłacić na cel związany z ochroną zwierząt. Jej wysokość to od 500 złotych do 100 tysięcy złotych.

Jeśli widzimy cierpiące zwierzę, zawsze musimy interweniować. Czy mieliście do czynienia z taką sytuacją?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie ogrodzenie wybrać?

Wybór ogrodzenia często zelży od tego, z jakim sąsiedztwem mamy do czynienia i jakie funkcje powinno nasze ogrodzenie spełnić. Możemy przy jego pomocy zabezpieczyć posesję i zapewnić ochronę gości przed psem, który pełni rolę strażnika. Oprócz tego może ono być ładnym uzupełnieniem domu, świadczącym o pewnym standardzie życia jego mieszkańców. Poszczególne rodzaje ogrodzenia posiadają pewne wady i zalety, które należy poznać przed podjęciem decyzji o montażu takiego typu ogrodzenia.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe do szkoły?

Kończy się czas wśród misiów, lal, siadania na dywanie, leżakowania, a zaczną zajęcia na twardych krzesłach wymagające skupienia przez każde 45 minut. Zmieni się sytuacja życiowa i środowisko małego człowieka, powstanie szereg odmiennych wymagań i obowiązków. Chłonne umysły dzieci są jednak w stanie zaakceptować tę nowość, choć jedne lepiej, a inne gorzej radzą sobie z narzuconą rutyną. Może się zdarzyć, że dziecko mimo np. znaczących możliwości intelektualnych, pozwalających na podjęcie obowiązku szkolnego, może być niegotowe na odmienne doświadczenie w sferze emocjonalnej.

Zobacz też

Musaka wegetariańska – przepis

Najbardziej popularna musaka zawiera bakłażany, mięso mielone, pomidory i sos beszamelowy. W wersji wegetariańskiej mięso zastąpione zostało pieczarkami oraz papryką.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: