Prawo Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

-

Każde zwierzę jest istotą żywą, która – tak jak ludzie – może odczuwać cierpienie. W związku z tym człowiek zobowiązany jest do szacunku względem zwierząt, opieki nad nimi i ochrony – potwierdza to Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Wysokie kary za okrucieństwo

Zgodnie z ustawą pod pojęciem znęcania się kryje się świadome zadawanie bólu i cierpień zwierzętom, w tym m.in. zranienie i okaleczanie, bicie, znakowanie zwierząt, używanie do pracy zwierząt chorych, a także transport zwierząt w niedostosowanych warunkach, wykonywanie zabiegów chirurgicznych przez nieuprawnione osoby, sprawianie bólu, któremu można było zapobiec, organizowane walk zwierząt, głodzenie zwierząt i inne.

Wymienione czynności, choć katalog ustawowy wymienia ich więcej, świadczą o nieludzkim zachowaniu człowieka, a przez to są surowo karane – sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Takie same kary przewidziane są, jeśli sprawca uśmierca zwierzę.

W przypadku czynu popełnionego ze szczególnym okrucieństwem (zarówno jeśli chodzi o uśmiercanie, jak i znęcanie się), kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności. Poprzez pojęcie „szczególnego okrucieństwa” ustawa rozumie sytuację, w której sprawca świadomie stosuje działania charakteryzujące się „drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny”, którego celem jest zwiększenie czasu trwania i siły cierpienia zwierzęcia.

Wysokie kary finansowe

Oprócz wspomnianych kar sprawcy może być również zasądzona nawiązka, którą musi on zapłacić na cel związany z ochroną zwierząt. Jej wysokość to od 500 złotych do 100 tysięcy złotych.

Jeśli widzimy cierpiące zwierzę, zawsze musimy interweniować. Czy mieliście do czynienia z taką sytuacją?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zasady savoir vivre – pozycja stojąca

Postawa stojąca jest najczęściej obieraną w sytuacjach oficjalnych, można zaryzykować stwierdzenie, że jest wręcz jedyną słuszną i dozwoloną. Ciężko wyobrazić sobie, aby na przykład odbierać dyplom, przyjmować gratulacje czy być przedstawianym jakiejś ważnej osobie siedząc. Odpowiedź na to bardzo ważne pytanie „jak odpowiednio stać”, gdy idzie o zachowania zgodne z zasadami savoir vivre’u, jest jednak niezbyt skomplikowana. Wystarczy przecież przede wszystkim stać… prosto!

Jaki system operacyjny wybrać do komputera?

Posiadasz nowy komputer i planujesz zainstalować na nim najlepszy system operacyjny, a nie wiesz jaki wybrać? Poniżej pomagamy w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Zobacz też

Jak poradzić sobie ze zranieniem, poczuciem krzywdy?

Zostaliśmy w bardzo dotkliwy sposób zranieni. Nie wiemy, z jakiego powodu, czym zawiniliśmy tej osobie, jak mogła zrobić nam coś takiego...? Targają nami skrajne emocje. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji, aby była ona dla nas równocześnie jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem?

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: