Prawo Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

-

Każde zwierzę jest istotą żywą, która – tak jak ludzie – może odczuwać cierpienie. W związku z tym człowiek zobowiązany jest do szacunku względem zwierząt, opieki nad nimi i ochrony – potwierdza to Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Wysokie kary za okrucieństwo

Zgodnie z ustawą pod pojęciem znęcania się kryje się świadome zadawanie bólu i cierpień zwierzętom, w tym m.in. zranienie i okaleczanie, bicie, znakowanie zwierząt, używanie do pracy zwierząt chorych, a także transport zwierząt w niedostosowanych warunkach, wykonywanie zabiegów chirurgicznych przez nieuprawnione osoby, sprawianie bólu, któremu można było zapobiec, organizowane walk zwierząt, głodzenie zwierząt i inne.

Wymienione czynności, choć katalog ustawowy wymienia ich więcej, świadczą o nieludzkim zachowaniu człowieka, a przez to są surowo karane – sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Takie same kary przewidziane są, jeśli sprawca uśmierca zwierzę.

W przypadku czynu popełnionego ze szczególnym okrucieństwem (zarówno jeśli chodzi o uśmiercanie, jak i znęcanie się), kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności. Poprzez pojęcie „szczególnego okrucieństwa” ustawa rozumie sytuację, w której sprawca świadomie stosuje działania charakteryzujące się „drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny”, którego celem jest zwiększenie czasu trwania i siły cierpienia zwierzęcia.

Wysokie kary finansowe

Oprócz wspomnianych kar sprawcy może być również zasądzona nawiązka, którą musi on zapłacić na cel związany z ochroną zwierząt. Jej wysokość to od 500 złotych do 100 tysięcy złotych.

Jeśli widzimy cierpiące zwierzę, zawsze musimy interweniować. Czy mieliście do czynienia z taką sytuacją?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak poprawić ostrość w Photoshopie?

Ostrość – odwieczny problem każdego fotografującego. Co zrobić, jeśli po fakcie znaleźliśmy nieostre oko, detal, który jest najciekawszy, a nie ostry? Sprawna, ręczna korekcja zajmie nam kilka minut.

Jak upięcia na Sylwestra?

W sylwestra trendy jest tapirowanie, zgęszczanie włosów i artystyczny nieład. W stylu lat 60. dobrze będzie prezentował się okazały kok. Modne są romantyczne fale i loki. Dla zwolenników prostych fryzur zarezerwowano długie, asymetryczne grzywki.

Zobacz też

Jak wróżyć z kuli?

Magiczna kula jest chyba najbardziej charakterystycznym wróżbiarskim akcesorium. W ikonografii czy filmie wróżki przedstawiane są bowiem zawsze z okazałą szklaną kulą, z której wyczytują przyszłość. Czy jednak także zwykłe osoby mogą wróżyć z magicznej kuli i na czym ta sztuka polega?

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: