Prawo Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

-

Każde zwierzę jest istotą żywą, która – tak jak ludzie – może odczuwać cierpienie. W związku z tym człowiek zobowiązany jest do szacunku względem zwierząt, opieki nad nimi i ochrony – potwierdza to Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Wysokie kary za okrucieństwo

Zgodnie z ustawą pod pojęciem znęcania się kryje się świadome zadawanie bólu i cierpień zwierzętom, w tym m.in. zranienie i okaleczanie, bicie, znakowanie zwierząt, używanie do pracy zwierząt chorych, a także transport zwierząt w niedostosowanych warunkach, wykonywanie zabiegów chirurgicznych przez nieuprawnione osoby, sprawianie bólu, któremu można było zapobiec, organizowane walk zwierząt, głodzenie zwierząt i inne.

Wymienione czynności, choć katalog ustawowy wymienia ich więcej, świadczą o nieludzkim zachowaniu człowieka, a przez to są surowo karane – sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Takie same kary przewidziane są, jeśli sprawca uśmierca zwierzę.

W przypadku czynu popełnionego ze szczególnym okrucieństwem (zarówno jeśli chodzi o uśmiercanie, jak i znęcanie się), kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności. Poprzez pojęcie „szczególnego okrucieństwa” ustawa rozumie sytuację, w której sprawca świadomie stosuje działania charakteryzujące się „drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny”, którego celem jest zwiększenie czasu trwania i siły cierpienia zwierzęcia.

Wysokie kary finansowe

Oprócz wspomnianych kar sprawcy może być również zasądzona nawiązka, którą musi on zapłacić na cel związany z ochroną zwierząt. Jej wysokość to od 500 złotych do 100 tysięcy złotych.

Jeśli widzimy cierpiące zwierzę, zawsze musimy interweniować. Czy mieliście do czynienia z taką sytuacją?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać w Ryzyko? Zasady gry

Ryzyko to gra strategiczna z wykorzystaniem planszy. W grze może brać udział od dwóch do sześciu graczy. Jej autorem jest francuski reżyser filmów Albert Lamorisse.

Zespół Klinefeltera – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Klinefeltera występuje tylko u osób płci męskiej i powodowany jest obecnością dodatkowego chromosomu X, lub ich większą liczbą. Charakterystyczne cechy wiążące się z tym zespołem są praktycznie niezauważalne, aż do momentu dojrzewania płciowego. Mimo że dojrzewanie zaczyna się prawidłowo, jednak poziom testosteronu stopniowo maleje, powodując problemy w wykształcaniu się drugorzędowych cech płciowych.

Zobacz też

Jak rozliczyć PIT-36L?

Formularz PIT-36L przeznaczony jest dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.). Zeznanie składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: