Prawo Co grozi za znęcanie się psychiczne, fizyczne?

Co grozi za znęcanie się psychiczne, fizyczne?

-

Znęcanie się w rodzinie

Znęcanie się psychiczne i fizyczne nad członkami rodziny jest przestępstwem przeciwko rodzinie i opiece (rozdział XXVI kodeksu karnego). Pod pojęciem „znęcanie” możemy rozumieć działania, które w sposób fizyczny (np. poprzez bicie), jak i psychiczny (czyli np. poniżanie, obrażanie) uderzają w osobę pokrzywdzoną.

Zgodnie z przepisami karą za znęcanie się jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kara ta jest znacznie wyższa, jeśli znęcanie to było szczególnie okrutne (w ustawie karnej brak definicji „szczególnego okrucieństwa”) – wynosi wówczas do 10 lat pozbawienia wolności.

Jeśli fizyczne bądź psychiczne znęcanie nad drugą osobą było tak silne, iż pokrzywdzony targnął się na własne życie, wówczas sprawcy grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Warto zaznaczyć, iż jeśli podczas przestępstwa znęcania się doszło do uszkodzenia ciała pokrzywdzonego, wówczas sprawca przestępstwa będzie odpowiadał za dwa przestępstwa, a kara będzie odpowiednio wyższa.

Znęcanie się w pracy

Znęcanie się nad drugą osobą w pracy jest określane pojęciem mobbingu – kodeks pracy definiuje je (art. 94) jako „uporczywe i długotrwałe nękanie, wywołujące zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracownika”. Do mobbingu może dojść ze strony szefa, ale także ze strony innych współpracowników.

Pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może dochodzić odszkodowania u pracodawcy. Minimalną wysokością takiego odszkodowania jest wielkość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czy zainterweniowałbyś, gdybyś widział, że ktoś znęca się w pracy nad drugą osobą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Owoce, warzywa w październiku – jakie kupować?

Październik to środek jesieni - czasem rozpieszcza nas słońcem, czasem zbliża się aurą do listopada. Pojawiają się nocne przymrozki i to one sprawiają, że jedne warzywa giną, inne zaś nabierają smaku.

Fryzury półdługie – informacje

Fryzury z włosów półdługich są zawsze modne. Szczególnie ładnie wyglądają jeśli mamy włosy falujące i podatne na układanie. Mogą być bazą wyjściową dla różnych fryzur. Najlepsze w niej jest to, iż dają wiele możliwości – na dzień możesz związać a wieczorem rozpuścić i np. wygładzić prostownicą.

Zobacz też

Jak jeść pałeczkami?

W Japonii pałeczki służą tylko do jedzenia, ale również do przygotowania potraw. Jedzenie pałeczkami spowalnia proces jedzenia, dzięki czemu posiłek staje się zdrowszy.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: