Prawo Co grozi za znęcanie się psychiczne, fizyczne?

Co grozi za znęcanie się psychiczne, fizyczne?

-

Znęcanie się w rodzinie

Znęcanie się psychiczne i fizyczne nad członkami rodziny jest przestępstwem przeciwko rodzinie i opiece (rozdział XXVI kodeksu karnego). Pod pojęciem „znęcanie” możemy rozumieć działania, które w sposób fizyczny (np. poprzez bicie), jak i psychiczny (czyli np. poniżanie, obrażanie) uderzają w osobę pokrzywdzoną.

Zgodnie z przepisami karą za znęcanie się jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kara ta jest znacznie wyższa, jeśli znęcanie to było szczególnie okrutne (w ustawie karnej brak definicji „szczególnego okrucieństwa”) – wynosi wówczas do 10 lat pozbawienia wolności.

Jeśli fizyczne bądź psychiczne znęcanie nad drugą osobą było tak silne, iż pokrzywdzony targnął się na własne życie, wówczas sprawcy grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Warto zaznaczyć, iż jeśli podczas przestępstwa znęcania się doszło do uszkodzenia ciała pokrzywdzonego, wówczas sprawca przestępstwa będzie odpowiadał za dwa przestępstwa, a kara będzie odpowiednio wyższa.

Znęcanie się w pracy

Znęcanie się nad drugą osobą w pracy jest określane pojęciem mobbingu – kodeks pracy definiuje je (art. 94) jako „uporczywe i długotrwałe nękanie, wywołujące zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracownika”. Do mobbingu może dojść ze strony szefa, ale także ze strony innych współpracowników.

Pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może dochodzić odszkodowania u pracodawcy. Minimalną wysokością takiego odszkodowania jest wielkość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czy zainterweniowałbyś, gdybyś widział, że ktoś znęca się w pracy nad drugą osobą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Warsztaty z aktywnego poszukiwania pracy – czy warto?

Aktywne warsztaty poszukiwania zatrudnienia, których celem jest przekazanie uczestnikowi wiedzy, dotyczącej funkcjonowania rynku pracy. Przyswojone umiejętności oraz zdobyta wiedza mają poprawić zawodową sytuację słuchacza, a tym samym zwiększyć szanse znalezienia pracy.

Uprawa jarzębiny – jak to robić?

Jarząb pospolity, jarzębina Sorbus aucuparia w naturalnym środowisku występuje na terenie całej Europy oraz Azji Zachodniej.

Zobacz też

Zespół Aspergera u dorosłych – objawy

Nasza wiedza o syndromie Aspergera poszerza się każdego dnia, dlatego od niedawna jest on oddzielony od takich schorzeń jak autyzm czy PDD. W świecie nauki coraz częściej mówi się o rosnących szansach osób z AS na samodzielne życie w rodzinie, społeczeństwie czy środowisku zawodowym. Zaistniałe przez syndrom Aspergera deficyty osoba taka świetnie kompensuje płynącymi z niego korzyściami.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: