„Jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka” (1). Dodatek może także otrzymać faktyczny opiekun dziecka, gdy podopieczny nie ukończył jeszcze pierwszego roku życia, zaś dodatek z tego tytułu nie został pobrany przez rodziców lub opiekuna prawnego. Dodatek ma charakter jednorazowy, może być pobrany tylko raz na określone dziecko. Wysokość dodatku odpowiada becikowemu i wynosi 1.000 zł. Oprócz tego dodatku rodzicom dziecka i opiekunowi prawnemu przysługuje niezależnie prawo do świadczenia becikowego, co łącznie pozwala uzyskać kwotę 2.000 zł. Becikowe wypłacane jest z budżetu państwa, zaś jednorazowy dodatek do świadczenia rodzinnego należy do zadań samorządu terytorialnego – gminy. W wypadku ciąży mnogiej obydwa świadczenia przysługują niezależnie na każde z urodzonych dzieci.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych w którym zaznaczamy opcję dodatku z tytułu urodzenia dziecka należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta naszego miejsca zamieszkania. Wniosek wypełniony nieprawidłowo zostanie zwrócony wraz z pouczeniem, jak należy go prawidłowo wypełnić. Poprawek należy dokonać w terminie 14 dni i w tym czasie złożyć poprawiony wniosek do urzędu. Gdy uprawniony złoży wniosek bez dołączenia właściwych dokumentów, urzędnicy przyjmą wniosek, ale wyznaczą termin na uzupełnienie dokumentacji. Termin ten wynosi od 14 do 30 dni od daty złożenia wniosku. Niewykonanie tych poleceń sprawi, że wniosek nie zostanie rozpatrzony. Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres i dodatkową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka (jest to jeden i ten sam wniosek!) są przyjmowane od dnia 1 września.

W dniu 31.03.2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301), która wprowadziła nowy przepis, mówiący że „Dodatek z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, o których mowa w art. 9 ust. 1 i art. 15b ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, do dnia 31 grudnia 2011 r. przysługują po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną, potwierdzającego co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przez lekarza ginekologa lub położną” (2).

Poza tym rada gminy mogą ze środków własnych gminy przyznać swoim mieszkańcom również dodatkową jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Ustawa nie precyzuje kryteriów i procedury ubiegania się o takie świadczenie, gdyż należy to do spraw gminy. Gmina w drodze uchwały ustala kwotę takiej zapomogi oraz warunki jej otrzymania. W związku z urodzeniem się jednego dziecka może być przyznana – podobnie jak przy becikowym i dodatku do świadczenia rodzinnego- tylko jedna zapomoga (3).

Szczegóły dotyczące zasiłków rodzinnych oraz wzór wniosku wraz z wypisem koniecznych dokumentów znajduje się w odrębnym artykule, gdyż dodatek jest tylko jedną z opcji jakie można otrzymać pod warunkiem uzyskania prawa do świadczeń rodzinnych.

Źródła:
1) Art. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych
2) Art. 3 ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych
3) Art. 22a ustawy o świadczeniach rodzinnych

Jak oceniacie warunki, które należy spełnić, by przyznano zapomogę? Czy należałoby wprowadzić jakieś zmiany?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy przysługuje urlop wychowawczy?
Następny artykułJak napisać wniosek o urlop tacierzyński?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here