Wybierając się w podróż samochodem do Austrii, Czech czy na Słowację, należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi opłat za przejazd autostradami lub drogami ekspresowymi, ponieważ za brak ważnej winiety można zapłacić wysoką karę. Winiety można zakupić głównie na stacjach benzynowych oraz na granicach. Winiety są obowiązkowe dla samochodów osobowych, czasami również dla motocykli, natomiast samochody ciężarowe w większości korzystają już z systemów elektronicznych odpowiadających naszemu systemowi viaTOLL.

Czechy

Aby swobodnie poruszać się po autostradach w Czechach, należy zakupić winietę tygodniową, miesięczną lub roczną, które kosztują odpowiednio: 310, 440 lub 1500 czeskich koron (2015 r.). Brak winiety zostanie ukarany mandatem w wysokości 15 000 koron (około 2300 zł), który będziemy musieli uregulować w gotówce u policjanta. Mandatem zostanie również ukarana osoba, która na szybie swojego samochodu ma przyklejoną więcej niż jedną aktualną winietę.

Winietę powinniśmy zakupić, zanim wjedziemy na płatną drogę i napisać na niej wyraźnie numer rejestracyjny pojazdu. Winieta składa się z dwóch części: pierwszą z nich należy umieścić na przedniej szybie samochodu, w prawym dolnym rogu, natomiast drugą część powinniśmy zachować do kontroli. Jeżeli numer rejestracyjny nie zostanie wpisany, wówczas winieta jest nieważna.

Słowacja

Część słowackich dróg jest płatna, natomiast częścią przejedziemy całkowicie bezpłatnie. Zanim ruszymy w podróż, lepiej dowiedzieć się, czy droga, którą akurat planujemy jechać, jest płatna czy nie. Winiety – podobnie jak w Czechach – są 10-, 30-dniowe lub roczne. Za winietę 10 dniową zapłacimy 10 €, za miesięczną 14 €, natomiast za roczną 50 € (2015 r.). Winieta na Słowacji jest kolorową naklejką, którą należy umieścić na przedniej szybie samochodu. Kupić można ją na każdej stacji benzynowej lub nawet w niektórych punktach gastronomicznych.

Brak stosownej winiety karany jest mandatem w wysokości 10-krotności winiety, którą powinniśmy byli zakupić na czas przebywania na Słowacji. Czyli za brak winiety na 10 dni zapłacimy 100 €, co w przeliczeniu na złotówki da nam ok. 420 zł. Warto wiedzieć że Słowacy od połowy 2015 roku planują wprowadzić elektroniczny system poboru opłat, gdzie możliwe będzie opłacenie przejazdu płatną drogą poprzez Internet czy telefon komórkowy.

Austria

W Austrii przejazd większością autostrad i dróg ekspresowych jest płatny, dodatkowo płatne są również niektóre tunele i drogi wysokogórskie. Opłaty obowiązują wszystkie pojazdy, w tym również motocykle. Podobnie jak na Słowacji czy w Czechach obowiązuję winiety, które można zakupić na okres 10 dni, 2 miesięcy lub roku. W zależności od czasu kosztują odpowiednio: 8,70 €, 25,30 € lub 84,40 € (2015 r.). Zakupioną winietę należy nakleić na przedniej szybie, a drugą jej część pozostawić do kontroli. Austryjacy wymagają, aby znajdowała się ona pod lusterkiem wstecznym lub na tej samej wysokości po stronie kierowcy.

Brak winiety może sporo kosztować, bo nawet 3 000 € (ok. 12 700 zł)!. Jeżeli zakupimy winietę, ale niewłaściwą, wówczas kara wyniesie 120 €, natomiast jeżeli policja znajdzie ślady manipulacji przy winiecie, wówczas może nałożyć na nas karę w wysokości 20 €.

Zdarzyło Wam się zapomnieć o winietach, udając się do naszych południowych sąsiadów? Musieliście płacić mandat?

6 KOMENTARZE

  1. 150 EUR w Słowenii 🙁 niestety byliśmy tak zaaferowani naszą pierwszą podróżą do Chorwacji, tym bardziej że był to spontan i wszystko szybko się działo, obliczyliśmy sobie że nasza tygodniowa winieta jest ważna od poniedziałku do poniedziałku, a tu przecież trzeba liczyć łącznie z dniem zakupu no i zonk

  2. Autentycznie mieliśmy taką samą sytuację, też mieliśmy takiego zonka i 150 euro w plecy, rozumiem gdybyśmy nie mieli winiety no ale coż.

  3. Też sie wybrałem z Rodzinka do Pragi i zapomniałem zakupić winiety, na szczęście policja mnie nie skontrolował. Czy dostanę mandat z monitoringu i jaka to będzie kwota?

  4. 120 EUR w Austrii, tylko dlatego ze była to droga powrotna i miałem stara winietę nieważna od 4 dni. Małym plusem sytuacji okazało się to ze mandat uprawnia do dalszego używania autostrad w dniu kontroli i następnego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here