Możliwość dochodzenia ochrony tych praw jest uregulowana ogólnymi przepisami proceduralnymi, lecz na potrzeby przestrzegania zasad wyrażonych w Konwencji został powołany w Polsce Rzecznik Praw Dziecka. Prawa dzieci są także chronione w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Do podstawowych praw dziecka, zagwarantowanych w Konwencji należą:

– poszanowanie prawa dziecka do zachowania jego tożsamości, w tym obywatelstwa, nazwiska, stosunków rodzinnych zgodnych z prawem, z wyłączeniem bezprawnych ingerencji1,

ochrona rodziny – dziecko nie może zostać oddzielone od swoich rodziców wbrew ich woli, z wyłączeniem przypadków, gdy kompetentne władze, podlegające nadzorowi sądowemu, zdecydują zgodnie z obowiązującym prawem oraz stosowanym postępowaniem, że takie oddzielenie jest konieczne ze względu na najlepiej pojęte interesy dziecka2,

prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach dotyczących dziecka, przyjmując je z należytą wagą, stosownie do wieku oraz dojrzałości dziecka – w tym także możliwość wypowiadania się w sądach w zakresie decyzji mających bezpośredni wpływ na życie dziecka,

możliwość wypowiadania się w każdym postępowaniu sądowym i administracyjnym dotyczącym dziecka, bezpośrednio lub za pośrednictwem – wniesienie powództwa o alimenty, prawo do składania zeznań w sądzie karnym, prawo do ochrony zatrudnienia gwarantowane przez przepisy Kodeksu Pracy dotyczące szczególnych warunków zatrudnienia młodocianych,

– prawo do otrzymywania lub dostępu do pewnych dóbr i świadczeń, np. imienia, obywatelstwa, opieki zdrowotnej, edukacji, odpoczynku, zabawy, prawo do opieki nad sierotami i osobami niepełnosprawnymi określone w Polsce w Ustawie o Systemie Oświaty oraz Konstytucji RP,

prawo do ochrony przed przestępnym działaniem dorosłych, zwłaszcza zaś zaangażowania dziecka w działania wojenne, handlowego i seksualnego wykorzystywania, fizycznej i psychicznej przemocy wobec dziecka, przez wprowadzenie surowych sankcji karnych w Kodeksie karnym dla osób dopuszczających się przestępstw, które uderzają w dobro dzieci.

W Polsce prawa dzieci są chronione przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczące: obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka niepełnoletniego, kierowania się przez sądy dobrem dziecka podczas podejmowania decyzji o jego losie (np. umieszczeniu w rodzinie zastępczej), możliwości wypowiadanie się przez starsze dzieci na sali sądowej odnośnie preferencji dotyczących zamieszkania z jednym z rodziców po rozwodzie.

Ponadto, odpowiedzialność za przestępstwa popełnione przez dzieci jest inna niż w przypadku dorosłych. Dziecko (poniżej 17 roku życia) nie odpowiada za popełnione przez siebie przestępstwa przed sądem karnym. O procesie wychowania czy konieczności ustanowienia kuratora decyduje sąd rodzinny. Tylko najcięższe zawinione czyny, stanowiące przestępstwa poważne, z użyciem brutalnej przemocy mogą spowodować, że odpowie za nie dziecko, które ukończyło 15 lat. Jednakże najwyższą karą dla dziecka jest umieszczenie go w placówce wychowawczej.

Organem państwowym odpowiedzialnym za przestrzeganie praw dziecka jest wspomniany już Rzecznik Praw Dziecka, zaś na niższym szczeblu są to specjalne placówki pomocy społecznej, które współpracują z sądami rodzinnymi w celu dbałości o dobro dziecka.

Niejednokrotnie same organy publiczne nie są w stanie zapewnić odpowiedniego przestrzegania tych praw, dlatego też ważne jest poczucie obowiązku obywatelskiego ludzi z otoczenia dziecka, odpowiednich pracowników zatrudnianych w palcówkach oświatowych czy lekarzy, którzy mogą zgłaszać policji (w ramach procedury niebieskiej karty) podejrzenie o stosowaniu przemocy wobec dziecka przez członków rodziny.

1 Art. 8 Konwencji o Prawach dziecka przyjętej przez ONZ w dniu 20 listopada 1989 r.
2 Art. 9 ust. 1 Konwencji o Prawach dziecka przyjętej przez ONZ w dniu 20 listopada 1989 r.

Czy uważacie, że prawa dziecka są w Polsce dobrze chronione i przestrzegane? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDziałalność gospodarcza emeryta a składki ZUS
Następny artykułKomu przysługuje emerytura pomostowa?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here