Element pobicia stanowi podstawę wielu przestępstw. Wiele zależy od sytuacji, w której zostaliśmy pobici i czy sami np. nie sprowokowaliśmy pobicia obrażając czy wyzywając sprawcy. Poza tym przemoc wobec kobiety ciężarnej stanowi odrębne przestępstwo podobnie jak przemoc i pobicie członka rodziny. W przypadku członków rodziny lekarz uruchomi procedurę niebieskiej karty – ma bowiem obowiązek zapobiegania przemocy w rodzinie, która obecnie nie jest już ścigana z oskarżenia prywatnego.

Każde inne pobicie zależne jest od obrażeń, jakie odnieśliśmy na jego skutek. Pobicie może skończyć się nawet śmiercią i bardzo poważnymi obrażeniami, w takich sytuacjach często ktoś zawiadamia policję od razu będąc świadkiem zdarzenia lub znajdując pobitą ofiarę.

Obrażenia, które mogą nastąpić w skutek pobicia dzielimy na:
– Ciężki uszczerbek na zdrowiu (kalectwo, ciężka choroba, oszpecenie ciała i inne komplikacje, na skutek których ofiara może do końca życia nie być w pełni sprawna)
– Pozostałe obrażenia są następnym typem przestępstwa i zależą w dużej mierze od tego, czy skutki pobicia (naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia) trwały dłużej niż 7 dni. Takie przestępstwa policja ściga z urzędu i również istnieje duża szansa, że ktoś inny zawiadomi policję zaraz po lub jeszcze w trakcie zdarzenia
– Rozstrój zdrowia trwający na skutek pobicia poniżej 7 dni musimy sami zgłosić do sądu, gdyż jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego – w tym celu należy wnieść prywatny akt oskarżenia

O stopniu i powadze naszego uszkodzenia ciała orzeka lekarz. Bezpośrednio po pobiciu należy udać się na policję lub do takiego lekarza, który oceni nasze obrażenia. Musimy to zrobić szybko, gdyż jeżeli ślady pobicia są niewielkie – lekarz musi je zdążyć obejrzeć. Nie wystarczy sam dokument wystawiony przez ratowników medycznych, jeżeli na miejscu zdarzenia interweniowała karetka pogotowia. Konieczne jest jeszcze zaświadczenie od lekarza o charakterze naszych obrażeń. Obdukcja lekarska jest dokumentem wydanym przez uprawnionego do tego lekarza za odpowiednio opłatą. Może to być lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz sądowy. Zgłaszając pobicie na policję bez wykonania wcześniejszej obdukcji możemy zostać jej poddani przez lekarza wskazanego na policji. Wówczas, zgłaszając takie przestępstwo nie można odmówić przeprowadzenia obdukcji, od której zależy karalność czynu (w zależności czy obrażenia i rozstrój zdrowia trwały dłużej lub krócej niż 7 dni) (1).
jak donieść o pobiciuphotoxpress.com

Dowody w sprawie pobicia, które można wskazać to zwłaszcza:
– wyniki obdukcji przeprowadzonej przez lekarza
– wskazanie świadków pobicia – jeżeli byli
przesłuchanie pokrzywdzonego i przesłuchanie innych osób, które mogły wiedzieć całe zajście lub podejrzanego, jeżeli jego osoba jest nam znana i wskazaliśmy ją Policji.

Czynności jakie musimy wykonać po dokonaniu obdukcji i przedstawieniu zaświadczenia ratowników medycznych gdy interweniowała karetka pogotowia to także przesłuchania nas policję na okoliczność pobicia i spisanie protokołu z naszych zeznań. Gdy nie mamy ukończonych 18 lat powinni towarzyszyć nam rodzice lub opiekunowie. Jeżeli nasze obrażenia nie trwają dłużej niż 7 dni – jedynym rozwiązaniem jest wniesienie prywatnego aktu oskarżenia i uiszczenie opłaty sadowej.

Źródła:
1) Art. 192 § 1 k.p.k.

Czy uważacie, że łatwo zgłosić pobicie? Czy formalności nie będą zniechęcać ofiary?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić małe mieszkanie?
Następny artykułTapety i tkaniny we wnętrzach

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here