Prawo Poprawa pomyłek w księdze wieczystej

Poprawa pomyłek w księdze wieczystej

-

Czym jest księga wieczysta i jakie zawiera informacje?

Księga wieczysta jest urzędowym rejestrem, prowadzonym przez sądy rejonowe. W księdze wieczystej dokonuje się zapisu stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne, każdy może zapoznać się z ich zapisami. Księga wieczysta składa się z czterech działów:

– Dział I -O zawiera oznaczenie nieruchomości;

– Dział I-Sp zawiera spis praw związanych z własnością;

– Dział II zawiera oznaczenie właściciela / właścicieli nieruchomości lub użytkowania wieczystego;

– Dział III zawiera zapisy związane z ograniczonymi prawami rzeczowymi, ograniczeniami w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, prawami osobistymi i roszczeniami, które ciążą na nieruchomości (bez hipotek);

– Dział IV zawiera zapisy dotyczące hipoteki.

Błąd wpisu w księdze wieczystej – co robić?

Błędy zapisu w księdze wieczystej, takie jak literówki, błędy rachunkowe itp. nie powodują niezgodności ze stanem prawnym. W takim przypadku, zgodnie z art. 62613 § 2 kodeksu postępowania cywilnego sąd „z urzędu” usuwa błąd. Takie postępowanie sądu jest możliwie jednak dopiero wówczas gdy do błędu doszło w wyniku działania sądu, a nie wnioskodawcy (błąd sądu nie zostanie uznany jeżeli dokumenty złożone do sądu zawierały już błąd). W takim przypadku do wydziału ksiąg wieczystych sądu należy zgłosić informację o błędzie osobiście lub skierować prośbę o wprowadzenie zmian w zapisie, podając numer sprawy, przedstawiając błąd i właściwą formę zapisu.

Zmiany w błędnym zapisie zostają zmienione najczęściej w ciągu kilku dni. Zwrócenie się do z prośbą o poprawę błędu nie jest traktowane jako wniosek nie podlega zatem opłatom. Jeżeli błąd w zapisie księgi wieczystej powoduje, że stan prawny nieruchomości nie jest prawdziwy wówczas należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek wraz z dokumentami będącymi podstawą wpisu np. wypis z ewidencji gruntów lub budynków. Ponadto należy dokonać opłaty:

– 200 zł jeżeli wpis dotyczy prawa własności na rzecz nowego właściciela;

– 100 zł za wykreślenie hipoteki;

– 60 zł w przypadku zmian w oznaczeniu nieruchomości.

Tego typu wnioski mogą być rozpatrywane nawet kilka miesięcy.

Źródła:

[1] Co to jest Księga Wieczysta?, Dom.pl., dostępny w Internecie: http://www.dom.pl/co-to-jest-ksiega-wieczysta.html.

[2] Renata Krupa-Dąbrowska, Jak szybko poprawić wpis w księdze wieczystej?, dostępny w Internecie: http://www.rp.pl/artykul/747271.html?print=tak&p=0.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rośliny odporne na zanieczyszczenia

Istnieje dość duża grupa roślin charakteryzująca się znaczną odpornością na zanieczyszczenia. Takie gatunki roślin najczęściej wybieramy do nasadzeń miejskich, ze względu na ogromną ilość, przede wszystkim, kurzu. Dodają one nie tylko uroku miejscom publicznym, ale także ograniczają hałas, dają cień. Maja bardzo ważną rolę w oczyszczaniu naszego powietrza, często też bywają schronieniem dla dzikiej zwierzyny.

Jak zaaranżować kuchnię z salonem?

Decydując się na kuchnię otwartą na salon, musimy mieć świadomość zarówno zalet, jak i wad takiego rozwiązania. Tego rodzaju aranżacja daje nam okazję do ciągłego przebywania z resztą domowników i czerpania przyjemności ze wspólnego gotowania. Jest to też dobra metoda na powiększenie małej, niefunkcjonalnej kuchni. Z jednej strony mamy lepiej zagospodarowaną przestrzeń, z drugiej – przebywając w salonie jesteśmy stale narażeni na zapachy gotowanych potraw oraz typową kuchenną krzątaninę i hałas. Jeżeli jednak dobrze zaaranżujemy przestrzeń, wyeksponowane zostaną jej walory, a niedogodności – ograniczone do minimum.

Zobacz też

Jakie są metody aktywizacji uczniów?

Dla nauczyciela prowadzącego zajęcia nie ma nic gorszego niż widok uczniów, którzy nie wykazują zainteresowania omawianym zagadnieniem. Jednak temu stanowi rzeczy można zapobiec, wykorzystując do osiągnięcia tego celu, m. in. metody aktywizujące.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: