Jednak do udanego seksu konieczna jest nie tylko spontaniczność, ale także bezpieczeństwo. Jeżeli jesteśmy w stałym związku, znamy stan zdrowia partnera i ufamy mu, z powodzeniem można sięgnąć po inne metody antykoncepcji. Jeśli jednak nasz seks ma charakter przypadkowy, zawsze należy pamiętać o używaniu prezerwatyw.

Stosunek bez tego zabezpieczenia grozi bowiem naprawdę poważnymi konsekwencjami. Najbardziej drastyczną jest możliwość zarażenia się nieuleczalnymi chorobami. Po pierwsze, możemy zakazić się wirusem HIV, który przenoszony jest przez płyny ustrojowe, a takimi są męskie nasienie i wydzielina z pochwy. Następnym zagrożeniem jest wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli inaczej WZW. Kolejne niebezpieczeństwo to wirus HCV – żółtaczka typu C. Wprawdzie wirus ten przenosi się głównie poprzez krew, jednak ze źródeł zakażenia nie można również wykluczyć stosunków seksualnych. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do WZW, na HIV i HCV nie wynaleziono jak dotąd szczepionki.

Oprócz tych schorzeń zagrażają nam także wciąż niebezpieczne choroby weneryczne, takie jak kiła czy rzeżączka. Na obecnym poziomie rozwoju medycyny są to dolegliwości wprawdzie uleczalne, ale pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. Brak odpowiedniej kuracji medycznej może w tym przypadku doprowadzić do śmierci, a trzeba pamiętać, że zdarzają się sytuacje, kiedy choroby te przebiegają bezobjawowo.

Seks bez prezerwatywy może również skutkować innymi zakażeniami dróg rodnych, które bywają bardzo uciążliwe w leczeniu. Należą do nich grzybica lub chlamydioza. Tę ostatnią wywołuje przenoszona drogą płciową bakteria zwaną chlamydia trachomatis. Zaawansowana chlamydioza jest częstą przyczyną niepłodności, może mieć także niezwykle poważne konsekwencje dla poczętego dziecka. Co więcej, aby wykryć chlamydię należy wykonać specjalny test na jej obecność, którego na pewno lekarz nie zleci podczas rutynowego badania.

Uwaga!

Trzeba również pamiętać, że uprawiając przygodny seks bez prezerwatywy, stwarzamy zagrożenie zarówno dla nas samych, jak i dla naszego stałego partnera. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że wyliczone powyżej niebezpieczeństwa towarzyszą nie tylko klasycznej formie kontaktów seksualnych, ale istnieją także w przypadku seksu oralnego i analnego.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy ja go kocham?
Następny artykułDlaczego kobieta nie ma ochoty na seks?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here