Oczywiście w okresie owulacji kobieta wykazuje największą gotowość do erotycznych uniesień, wtedy też przeżywa najbardziej intensywne orgazmy. O spadku libido mówimy wówczas, gdy zauważamy wyraźnie zmniejszony apetyt na seks, który nie jest związany z naszym naturalnym rytmem.

Może go wywołać na przykład źle dobrana antykoncepcja hormonalna. Obniżenie ochoty na seks w pierwszym miesiącu przyjmowania pigułek jest czymś zupełnie naturalnym. Organizm musi się bowiem przyzwyczaić do nieco innego funkcjonowania. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, jest to znak, że należy się skonsultować z lekarzem. Czasem dobór odpowiedniej antykoncepcji przebiega dość długo, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Również w krótkim okresie po porodzie kobieta najczęściej nie pała pragnieniem uprawiania seksu. Wpływają na to zmiany hormonalne, czasem niechęć do własnego ciała lub po prostu zmęczenie.

Inną przyczyną spadku libido u pań mogą być powody nie mające podłoża fizycznego. Podobnie jak u mężczyzn, na kobiece pożądanie źle wpływa stres wywołany na przykład pracą czy kłopotami osobistymi. Wszelkie stany depresyjne, nawet o charakterze epizodycznym skutecznie zakłócają życie erotyczne kobiet. Istotną przyczyną obniżenia libido bywa również problem w relacji z partnerem, niekoniecznie związany z seksem. Kobiece pożądanie bardzo ściśle wiąże się bowiem z uczuciowym stosunkiem do ukochanego. Dlatego jeśli w związku pojawia się jakiś poważny konflikt, panie najczęściej nie chcą się kochać. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zdrady. Świadomość niedotrzymania przez mężczyznę wierności bardzo dotkliwie odbija się na erotycznej relacji.

Zwykle spadek libido ma u kobiet charakter przejściowy i mija wraz z rozwiązaniem potencjalnie wywołujących go problemów. Jeżeli jednak kobieta nie chce się kochać przez długi okres czasu, a obiektywne okoliczności wskazują na to, że wszystko powinno być w porządku, warto udać się do specjalisty-seksuologa. Być może przyczyna spadku libido leży gdzieś indziej niż przypuszczamy, a fachowa porada na pewno pomoże kobiecie odzyskać radość z seksu.

Gdzie szukalibyście informacji dotyczących życia intymnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym grozi stosunek bez prezerwatywy?
Następny artykułJak zorganizować Sylwestra w domu?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here