Samo chrapanie, choć wydaje się być wyłącznie nieszkodliwym i obojętnym dla zdrowia odgłosem, w rzeczywistości jest reakcją organizmu na niektóre zachodzące w nim procesy, zmiany i zaburzenia. Najczęściej chrapanie spowodowane jest przez otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, głównie przed snem, przyjmowanie niektórych leków, głównie nasennych czy niewłaściwie dobraną, zbyt dużą i zbyt miękką poduszkę. Istnieje również pewna grupa deformacji w budowie anatomicznej dróg oddechowych, które przyczyniają się do chrapania. Są nimi skrzywienie przegrody nosa, przerośnięcie języczka podniebienia, tzw. trzeciego migdała czy powiększenie migdałków podniebiennych. Do zwężenia dróg oddechowych, a w konsekwencji do chrapania, prowadzi także astma, głównie ta nieleczona.

Biorąc pod uwagę listę powodujących chrapanie dolegliwości i chorób, aby zniwelować go do minimum lub też całkowicie się go pozbyć, najlepszym sposobem jest systematyczne ich leczenie, ograniczenie spożycia alkoholu przed snem, rzucenie palenia, gdyż w większości chrapią właśnie palacze, zrzucenie zbędnych kilogramów oraz kontrola lekarska nad astmą bądź rezygnacja z pewnych leków, które przyczyniają się do chrapania podczas snu, m.in. leki nasenne.

Jednak co zrobić, kiedy chrapanie jest jedynie wynikiem stosunkowo niegroźnych dolegliwości, które same w sobie nie wymagają specjalistycznego leczenia? Nadal pozostaje ono dokuczliwym zjawiskiem i każdy, kto choć raz w swoim życiu miał okazję spędzić noc u boku osoby chrapiącej, doskonale zdaje sobie sprawę jak potrzebne, ważne, a nawet konieczne jest znalezienie domowych, prostych, łatwych i niegroźnych sposobów, aby sobie z chrapaniem poradzić.

Przede wszystkim chrapanie pojawia się w sytuacjach, kiedy w wyniku pewnych infekcji, jak katar alergiczny, przeziębienie czy zapalenie zatok, dochodzi do okresowego obrzęku błony śluzowej. Dlatego też w tej sytuacji najprościej jest najszybciej jak to możliwe wyleczyć te dolegliwości.

Innym ze sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego i przeszkadzającego w spokojnym śnie chrapania jest właściwe ułożenie ciała w nocy. Warto w tym przypadku całkowicie zrezygnować z poduszki, ponieważ samo uniesienie głowy wyżej niż reszta ciała wzmaga chrapanie.

Najbardziej praktyczną i wydawać by się mogło najprostszą radą dla chrapiących jest również rezygnacja z sypiania na plecach. Trudne jest jednak zapanowanie nad tym, aby całą noc przespać na boku. Dlatego też najbardziej zaangażowani w pozbycie się chrapania mówią nawet o wszywaniu w tył bluzki lub koszuli od piżamy piłeczki tenisowej, lub czegoś twardego, co sprawi, że przy każdej nieświadomej próbie ułożenia się w czasie snu na plecach, odruchowo przy poczuciu gniecenia lub uwierania, chrapiący powróci do snu na boku lub na brzuchu.

Macie jakieś swoje sposoby na chrapanie? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyjaźń między kobietą a mężczyzną
Następny artykułChrapanie – informacje

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here