Na czym polega chrapanie? Jest to występujące w nocy, podczas snu, zwiotczenie mięśni podniebienia miękkiego, zapadnięcie się języka do tyłu i zwężenie w konsekwencji przestrzeni gardła i dróg oddechowych. Dochodzi wtedy do drgania wiotkiej części podniebienia i znajdującego się tam języczka, natomiast w wyniku zwężenia powietrze ma utrudniony przepływ i wirując w miejscu, próbując przecisnąć się dalej, wydaje z siebie ten charakterystyczny odgłos charczenia nazywany właśnie chrapaniem.

Wbrew pozorom chrapanie dotyka równie często osoby zdrowe, co te chorujące i cierpiące na szereg innych chorób. Jednak sam fakt chrapania, które ponadto nie jest leczone, a jedynie bagatelizowane, powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości i stanów, które w konsekwencji mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w całym organizmie. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim gorsze dotlenienie organizmu, do którego dochodzi w wyniku zaburzeń oddechu w czasie snu, a po przebudzeniu osoba chrapiąca czuje się niewyspana, przygnębiona, zmęczona, odczuwa poranne bóle głowy mogące przenosić się także na cały dzień i ogólne osłabienie całego organizmu. Ponadto chrapanie jest także częstą przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem w ciągu dnia. Powoduje także senność, spadek libido, depresję, obniżenie wydajności pracy, zwiększenie ryzyka wypadków i różnych zaburzeń ze strony układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, przerost prawej komory serca i wiele innych.

Współcześnie, dzięki postępowi medycyny, z bardzo dużą dokładnością lekarze potrafią zdiagnozować i opisać przyczyny chrapania. Należy do nich przede wszystkim przerost narządów występujących w obrębie gardła środkowego, gdzie dochodzi do chrapania. Prowadzi to do zwężenia przestrzeni gardła, co jest główną przyczyną chrapania. Obecnie do najważniejszych i najczęściej występujących zaburzeń powodujących chrapanie należy przerost małżowin nosowych, polipy nosa, alergia, powiększenie migdałków podniebiennych, języczka, łuków podniebienno-językowych i podniebienno-gardłowych oraz nasady języka. Ponadto chrapanie spowodowane jest także przez niewłaściwy, niehigieniczny tryb życia, a przede wszystkim przez nadwagę, przyjmowanie leków nasennych, nadużywanie alkoholu, w szczególności przed snem.

Z chrapaniem związane jest także przewlekłe zaburzenie oddychania w czasie snu nazywane obturacyjnym bezdechem sennym. Polega ono na głośnym, nieregularnym chrapaniu z okresami zatrzymania oddechu. Z niedotlenieniem, które towarzyszy zatrzymaniu oddechu, związane jest występowanie zaburzeń rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, a w konsekwencji wzrost ryzyka wystąpienia zawału. Z obturacyjnym bezdechem sennym związane jest także częstsze występowanie cukrzycy i zaburzeń hormonalnych.

Leczenie chrapania polega przede wszystkim na poszerzeniu drogi dla przepływającego powietrza, najczęściej w obszarze niedrożności nosa. Najbardziej nowoczesną, najpopularniejszą i najdokładniejszą metodą jest tzw. radiochirurgia, polegająca na usztywnieniu tkanek miękkich w obrębie gardła, gdzie w wyniku drgania dochodzi do chrapania. Zabieg ten przebiega z wykorzystaniem fal o wysokiej częstotliwości, niskiej temperatury i jest całkowicie bezpieczny.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomowe sposoby na chrapanie
Następny artykułSztuka dawania prezentów

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here