Nie od dawna wiadomo, iż obecne pokolenie modelek, w przeciwieństwie tych z lat 90,’ nie dba o linię w zdrowy sposób. Miejsce diety i ćwiczeń zastąpiły cola light, papierosy i guma do żucia czyli wszystkie środki mające na celu zmniejszenie łaknienia. Zaburzenie odżywienia, zwane bulimią, jest jednym z niezdrowych sposobów na zachowanie szczupłej sylwetki.

Trzy cechy typowe dla osób cierpiących na tę chorobę:
– powtarzające się, częste napada obżarstwa, pozbawione kontroli – szczególnie w momencie silnego stresu
– wymiotowywanie lub przyjmowanie leków przeczyszczających w celu uniknięcia tycia
– niska samoocena i poczucie wstydu spowodowane tym, co się robi

1. Bulimia często rozwija się u osób, które doświadczyły seksualnej traumy lub chłodu emocjonalnego w dzieciństwie, dla nich jedzenie było ukojeniem i sposobem na rozwiązanie problemu.
2. Innym czynnikiem, który wywołuje bulimię jest nagłe stresujące doświadczenie (studia w innym
mieście, trudności w akceptacji zmian ciała w czasie dojrzewania czy zerwanie związku). Często bulimia dotyka osób, których rodzice są uzależnieni od alkoholu lub mają problemy psychiczne.
3.Chorobą zagrożone są osoby, które odczuwają zawodową presję aby zachować wspaniałą sylwetkę.

Terapia sprowadza się do czterech etapów:
– przerwania cyklu objadanie-wymioty i nauczenie się jedzenia normalnej wielkości posiłków
– eliminowanie momentów, które wywołują impuls do objadania się, uczenie się sposobów radzenia sobie ze stresem w inny sposób niż obżarstwo
– zmiana negatywnego spostrzegania swojego ciała, wagi, diety, budowa pozytywnej samooceny na podstawie innych wartości niż wygląd
– rozwiązanie problemów emocjonalnych, które stanowią impuls do objadania się

Osoba, która zakończy terapię powinna być szczęśliwa ze swojego wyglądu i nie być niewolnikiem restrykcyjnych diet, które kończą się kompulsywnym rzucaniem na jedzenie a potem wymiotami. Ważna jest nauka zdrowego stylu życia oraz żywienia. Osoby, które chorowały na bulimię mogą wspomagać terapię poprzez odpowiednią dietę, pełną protein (warzywa, mięso, jajka), picie wody (organizm jest odwodniony przez wymioty) oraz unikanie słodyczy oraz używek jak kawa, tytoń. Warto również przyjmować suplementy witaminowe, które wyrównają niedobory spowodowane wymiotami.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak leczyć hemoroidy?
Następny artykułJednodniowa dieta oczyszczająca organizm

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here