Żylaki odbytu dotyczą splotu naczyniowego, umiejscowionych w kanale odbytu. Jeżeli ulegają poszerzeniu to mówimy wtedy o stanach chorobowych, które powodują zaburzenia pracy układu wydalniczego. Pojawiają się wówczas krwawienia oraz dyskomfort w postaci pieczenia i bólu, Dodatkowym objawem jest niemiłe uczucie niecałkowitego wypróżniania a nawet wypadanie żylaków.

Przyczyny powstawania hemoroidów:
– siedzący tryb życia
– zaburzenia kładu wydalniczego (zaparcia i biegunki)
– uprawianie niektórych dziedzin sportowych
– skłonności dziedziczne
– ciąża

Leczenie hemoroidów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby.

1.Choroba we wczesnej fazie – objawami jej może być świąd, luźne stolce, ślady krwi. Podstawą leczenia, na tym etapie choroby, jest dieta bogata w błonnik. Wskazane jest również picie dużej ilości płynów. Poprawę mogą przynieść leki, które wpływają na zmniejszenie obrzęków naczyń krwionośnych. W aptekach dostępne są różnorodne środki (w formie maści jak i czopków)

2.Choroba zaawansowana – gdy hemoroidy zaczynają wypadać. W tym stadium najpierw dochodzi do wypadnięcia guzka krwawniczego a później wypada cały hemoroid. Gdy choroba się nasila dochodzić do tego może przy każdym wypróżnianiu, czasami hemoroidy zostają na zewnątrz.

Istnieją różne metody leczenia guzków, na tym etapie choroby:
– „wysuszenie” guzków krwawniczych specjalnymi preparatami
– im likwidacja za pomocą promieni UV
– nałożenie gumek zaciskowych
– wycięcie

Nie bójmy się leczenia gdyż zabiegi te są bezbolesne. Przeprowadzone są po podaniu znieczulenia miejscowego. Po kilku dniach od zabiegu – dolegliwości ustępują. W wyjątkowych przypadkach, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, przeprowadzana jest operacja chirurgiczna, podczas której żyły są wycinane.

Znacie inne sposoby na leczenie hemoroidów? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zapobiegać hemoroidom?
Następny artykułJak leczyć bulimię?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here