Aby zrozumieć istotę żylaków, przyjrzyjmy się budowie żyły. Przpomina ona rurę, wyposażoną w specjalne zawory – zastawki. Jeżeli zakręcimy zawór, płyn nie będzie ściekać w dół. Na podobnej zasadzie działają zastawki. Kiedy krew pompowana jest „w górę”, w kierunku serca, zastawki zamykają się, aby jej przepływ był zgodny z obranym kierunkiem. Krew jest pompowana dzięki skurczom mięśni nóg. Jeżeli jednak zastawki przestają zamykać się do końca, tylko część krwi dociera do serca, reszta zalega w żyłach. Następuje tzw. refluks – ruch wsteczny. W rezultacie wzrasta ciśnienie krwi w dolnych partiach żył. Przejawem tego są obrzęki i bóle nóg.

Unikaj przebywania w pozycji stojącej i siedzącej

Jeżeli nie chcesz nabawić się żylaków, unikaj przebywania w pozycji stojącej i siedzącej. Osoby, których praca zmusza do notorycznego stania lub siedzenia, powinny odpoczywać w pozycji leżącej, z nogami podniesionymi do góry. Można podłożyć pod nogi wysoką poduszkę, aby krew odpłynęła z dolnych części żył.

Zastosuj masaż drenażowy

Dzięki temu masażowi zmniejsza się napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Przepływ krwi i limfy przez naczynia krwionośne zostaje usprawniony, co pomaga zlikwidować obrzęk stóp.

Zdecyduj się na zabieg obliteracyjny

Rozróżniamy dwa rodzaje żylaków: żylaki większe i mniejsze, tzw. pajączki, które występują w górnej partii kończyn. Metodą medyczną na usunięcie żylaków siateczkowych jest zabieg obliteracyjny, dokonywany w gabinecie lekarskim. Pacjent zostaje poddany znieczuleniu ogólnemu lub miejscowemu. Do światła chorych żył zostaje wstrzyknięty środek, który powoduje jego zamknięcie. Z czasem żyły przestają być widoczne. Po zabiegu przez miesiąc trzeba nosić opaskę uciskową bądź rajstopy uciskowe, a efektami ubocznymi mogą być krwiaki blizny, a nawet ubytki skóry.

Operacja

Nie zawsze zabieg chirurgiczny w postaci obliteracji jest możliwy. Żyły, których zastawki nie działają, mogą zostać usunięte wyłącznie operacyjnie.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwoce morza – działanie
Następny artykułDomowe sposoby na łysienie

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here