Pozycja ułożenia:

Osoba masowana leży na plecach, pod dołek kolanowy kładziemy wałek, co ma na celu rozluźnienie mięśni.

Masażysta siedzi na krześle, przed stopami pacjenta.

Nie wykonujemy masażu obu stóp równocześnie.

W trakcie masażu stosujemy techniki głaskania, rozcierania i ugniatania. Można każdą technikę przeplatać z techniką głaskania. Zanim przejdziemy do masażu, na dłonie nanosimy oliwkę.

Masaż stopy wykonywany jest w dwóch częściach: grzbietowej i podeszwowej.

Po stronie grzbietowej ruch zaczynamy od palców, śródstopia, do stawu skokowego, sprowadzając do kostki bocznej i przyśrodkowej.

Po stronie podeszwowej: palce, śródstopie.

PALCE

Masaż rozpoczynamy głaskaniem. Każdy palec masujemy pojedynczo, rozpoczynając od paliczka końcowego. Kciukiem oraz palcem wskazującym chwytamy palec i wykonujemy głaskanie po stronie grzbietowej oraz podeszwowej (rozpoczynając od końca palca w kierunku śródstopia). Następnie masujemy strony boczne w tym samym kierunku. Można także masować wszystkie palce równocześnie, wykonując zabieg całą dłonią po stronie grzbietowej i podeszwowej palców. W tym samym kierunku wykonujemy rozcieranie drobnymi kołeczkami. Technikę ugniatania wykonujemy w formie ucisku, poruszając się tak samo, jak było to w opisie techniki głaskania.

ŚRÓDSTOPIE

Zaczynamy głaskanie po stronie grzbietowej stopy. Jedną rękę kładziemy poprzecznie i wykonujemy ruch od nasady palców, wzdłuż śródstopia, w kierunku stawu skokowego. To samo wykonujemy po stronie podeszwowej stopy (spód stopy) od palców w strunę pięty.

Technikę rozcierania po stronie grzbietowej wykonujemy okrężnymi kółeczkami – od palców w stronę stawu skokowego. Natomiast po stronie podeszwowej masujemy kciukami obu rąk (po obu stronach stopy od palców w stronę pięty).

Technikę ugniatania po stronie grzbietowej wykonujemy dłonią w formie ucisku, od nasady palców do stawu skokowego, a od strony podeszwowej kciukami obu rąk wykonujemy ucisk, zaczynając od nasady palców, wzdłuż stopy w kierunku pięty.

STAW SKOKOWY

Na zakończenie opracowujemy staw skokowy. Głaskanie, rozcieranie i ugniatanie – wykonujemy to w tym samym kierunku, obiema dłońmi równocześnie. Jedna ręka po stronie grzbietowej stopy i stawu skokowego, druga od guza piętowego i po ścięgnie Achillesa.

Po zakończeniu masażu można przejść do masowania drugiej stopy.

Robiono Wam kiedyś masaż stóp? Opiszcie swoje wrażenia i efekt.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak masować nogi?
Następny artykułJak masować niemowlaka?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here