Profilaktyka będzie skuteczna, jeśli dobrze pozna się mechanizm powstawania paradontozy.

Chorobę wywołują najczęściej:
– Zaniedbania i niesystematyczne czyszczenie zębów – na szkliwie odkłada się nalot nazębny, który – jeśli nie jest usunięty w porę – twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Narastający kamień nazębny wciska się pomiędzy ząb i dziąsło i powoduje, że tkanki miękkie odsuwają się od uzębienia. Z powodu obniżenia się linii dziąseł odsłonięta zostaje wrażliwa na bodźce szyjka zębowa. Z odciągniętego dziąsła formują się tzw. kieszonki dziąsłowe – idealne magazyny resztek pokarmowych i rezerwuary dla bakterii chorobotwórczych oraz próchnicowych. Destrukcji ulega tkanka kostna szczęk.

– Nieprawidłowa technika mycia lub… przesadna gorliwość w szczotkowaniu zębów, które prowadzą do mechanicznych uszkodzeń dziąseł i innych tkanek otaczających zęby. Z czasem dochodzi do obniżenia linii dziąseł, powstania patologicznych kieszonek dziąsłowych oraz niszczenia kości szczęk.

Zęby niepodtrzymywane przez tkanki miękkie i przez kości zaczynają się chwiać, obracać i przesuwać. A z czasem wypadać. Bakterie bytujące w kieszonkach niszczą szkliwo zębów, a przy spadku odporności mogą przedostać się do krwiobiegu i wywołać zmiany miażdżycowe lub ogólne zakażenie ustroju.

Paradontozie zapobiegają:
– Systematyczna i prawidłowa higiena jamy ustnej, czyli codzienne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie: po śniadaniu i po ostatnim posiłku.
– Stosowanie miękkich szczoteczek do zębów, najlepiej ze sztucznego włosia, którego końcówki są zaokrąglone – dzięki temu podczas szczotkowania nie rani się dziąseł.
– Właściwa technika szczotkowania: szczoteczka powinna być ustawiona w stosunku do dziąseł pod kątem ok. 45 stopni. Powinno się wykonywać nią ruchy wymiatające, ZAWSZE skierowane od dziąsła ku zębom. Istotne jest, by nie ranić dziąseł podczas mycia zębów.
– Regularne wizyty kontrolne u dentysty – co pół roku, i wykonywanie okresowego oczyszczania uzębienia ze złogów oraz kamienia nazębnego.
– Leczenie wszelkich stanów zapalnych dziąseł i próchnicy zębów – to drugie wykonuje dentysta; na chore dziąsła można stosować płukanki ziołowe.
– Dieta przyjazna dziąsłom i zębom: trzeba unikać cukru, słodyczy, oblepiających zęby produktów spożywczych, chrupać surowe warzywa, jeść owoce.
– Zdrowy zgryz – zęby równo ułożone w szeregu można łatwo oczyszczać, tak samo szpary między nimi.

paradontoza objawy i leczeniephotoxpress.com

Jak często odwiedzacie stomatologa? Czy chodzicie na wizyty kontrolne czy tylko wtedy, gdy z zębami coś się dzieje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułParadontoza – leczenie
Następny artykułJak zrobić bibliografię w Wordzie?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here