Profilaktyka Masaż Hara/ Ampuku - działanie, wskazania

Masaż Hara/ Ampuku – działanie, wskazania

-

Brzuch zbudowany jest z mięśni, dzięki nim możemy stać wyprostowani, nadaje sylwetce odpowiedni kształt. Utrzymuje także trzewia na miejscu, bierze udział w procesie trawienia oraz oddychania. Zbudowany jest z mięśnia skośnego brzucha zewnętrznego i wewnętrznego oraz prostego brzucha, a także mięśnia poprzecznego brzucha i piramidowego.

Masaż Hara (ampuku) wykonuje się na mięśniach brzucha. W brzuchu znajdują się narządy brzuszne – ze względu na to masaż powinien być przeprowadzony z wyczuciem. Dobrze wykonany masaż skutkuje równowagą narządów wewnętrznych. Według medycyny chińskiej, brzuch stanowi centrum, siłę witalną dla naszych sfery psychicznej i fizycznej. Ból brzucha często są spowodowany stresem bądź przemęczeniem. Dolegliwości brzucha można przeczekać, pozbyć się za pomocą medykamentów lub zastosować masaż Haru. Oprócz możliwości pozbycia się dokuczliwego bólu brzucha, zabieg ten dodatkowo poprawia samopoczucie. Następuje też obniżenie poziomu stresu.

Masaż polega na masowaniu dłońmi mięśni brzucha. Dłonie uprzednio muszą być ciepłe (nie należy masować zimnymi rękami), a także nawilżone oliwką, aby nie powodowały tarcia. Dodatkowo są stosowane olejki, które działają relaksacyjnie oraz kojąco. Terapeuta kładzie obie ręce na brzuchu osoby masowanej i wykonuje ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, równocześnie lekko naciskając odpowiednie punkty na brzuchu.

Masaż Hara może składać się z kilku faz. Pierwsza to masaż olejkami. Następna – masaż kamieniami. Trzeci etap to masaż powietrzem. Nie trzeba przeprowadzać wszystkich etapów, można zawsze zrezygnować, jeżeli któraś faza nam nie odpowiada. Wszystkie one mają na celu opracowanie jamy brzusznej oraz przyniesienie wewnętrznego ukojenia. Masaż powinien być przyjemny, aby pacjent mógł się zrelaksować i wyciszyć, a także powinien działać uspokajająco.

Dzięki masażowi dochodzi do równowagi w jamie brzusznej: następuje rozluźnienie i odprężenie, ból brzucha zostaje zmniejszony bądź całkowicie zniwelowany.

Próbowaliście kiedyś masażu Hara? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Monika Paluch

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czym jest facylitacja społeczna?

Facylitacja społeczna to pojęcie, które wywodzi się z psychologii społecznej – dziedziny badającej, jak działania podejmowane przez innych ludzi oraz ich obecność, wpływają na psychikę człowieka.

Mieszkanie w stylu klasycznym – aranżacje

Projektowanie wnętrz to dość rozległy temat. Zwykle style niewiele różnią się od siebie, jeden styl rozgałęzia się na kilka innych pododmian. Czasem ciężko sprecyzować co tak naprawdę powinno kryć się pod pojęciem danego stylu.

Zobacz też

Montaż parapetów zewnętrznych krok po kroku

Sposób montażu zewnętrznego parapetu jest uzależniony od materiału, z którego został wykonany. Taki montaż wykonujemy samodzielnie. Przed zakupieniem parapetu dobrze jest go odpowiednio wymierzyć i uwzględnić sposób jego montażu. Jak zrobić to bardzo szybko?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: