Serce stanowi centrum układu krwionośnego. Ulokowane jest w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym i otoczone osierdziem. Składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór oddzielonych przegrodami. Serce jest pompą, dzięki której krew może krążyć po całym ciele – pełni funkcję transportera dla substancji odżywczych, usuwa substancje szkodliwe dla narządów oraz rozprowadza tlen.

Choroba serca może być spowodowana toksynami oraz mikrobami niszczącymi ściany naczyń krwionośnych. Drobnoustroje przyczyniają się do zatrucia organizmu i mogą powodować między innymi: chroniczne zmęczenie, bóle głowy i stawów, problemy gastryczne, a także kłopoty z ciśnieniem tętniczym. Mogą także wystąpić bóle zamostkowe, obrzęk nóg, duszności, zasłabnięcia i utraty przytomności. Mogą pojawić się również problemy z powodu choroby wrodzonej i kłopoty z funkcjonowaniem zastawek (z powodu osłabienia organizmu wraz z wiekiem).

Podział chorób serca:
nabyte
są to choroby: zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia, niedokrwienie serca, zawał oraz
arytmia i nerwica serca;
wrodzone
są to wady serca spowodowane złą budową serca i dużych naczyń krwionośnych.

Poprzez masaż można wpłynąć na organizm człowieka, a tym samym na serce. Przed zabiegiem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz skonsultować się z lekarzem. Masaż należy przeprowadzać spokojnie, lekko, a także dostosowując tempo masażu do rytmu serca.

Osoba masowana przyjmuje pozycję leżącą bądź siedzącą. Masaż powoduje spadek ciśnienia, a następnie jego zwiększenie. U osób mających nadciśnienie masaż powinien być powolny i łagodny, aby nie doprowadzić do szybkiego wzrostu ciśnienia. Jeżeli pacjent będzie źle się czuł, masaż należy natychmiast przerwać. Kierunek masażu zawsze wykonujemy z dołu do góry, w kierunku dosercowym.

Techniki zabiegowe: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz wibracje.

Technika głaskania powoduje przekrwienie masowanego obszaru, następuje szybsze krążenie krwi oraz limfy, działa uspokajająco.

Technika rozcierania nadaje lepsze ukrwienie, ułatwia niwelowanie obrzęków, krwiaków i wysięków pozapalnych.

Technika ugniatania powoduje przekrwienie tkanki masowanej, następnie zwiększa przepływ krwi i limfy.

Technika oklepywania powoduje przekrwienie, następuje odżywienie miejsca masowanego; zwalnia się tętno.

Technika wstrząsania poprawia krążenie obwodowe.

Poprawę stanu serca można osiągnąć przede wszystkim masując klatkę piersiową i grzbiet. Dzięki masażowi następuje poprawa krążenia krwi oraz pracy naczyń tętniczych, przez co serce jest lepiej odżywione.

Chorujecie na serce i mieliście kiedyś robiony masaż? Jak czuliście się po? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż na dyskopatię – opis, działanie
Następny artykułMasaż Hara/ Ampuku – działanie, wskazania

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here