Rozstępy występują w postaci długich, wrzecionowatych pasm pojawiających się na skórze ud, pośladków, na brzuchu oraz na piersiach. Przeważnie pojawiają się po obu stronach ciała. Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, choć u pań zdecydowanie częściej. Powodem ich powstawania jest ciąża, menopauza, zmiany hormonalne, czynniki genetyczne oraz szybki wzrost masy ciała, bądź też jej częste zmiany oraz wpływ leków steroidowych. W wyniku tego skóra się rozciąga i dochodzi do zerwania włókien kolagenowych.

U osób, które zajmują się sportami siłowymi czy kulturystyką, rozstępy przeważnie występuje na barkach, w okolicach wewnętrznej strony ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej oraz wewnętrznej stronie ud. Rozstępy powstają etapowo. Na początku przechodzą w komponent zapalny, rzekomoprzerostowy, przybierają kolor czerwony bądź też czerwono-niebieski i ułożone są równolegle. Z czasem jaśnieją i ulęgają zmniejszeniu. Tkanka skórna próbuje się zregenerować, wrócić do poprzedniego stanu, w wyniku czego przybierają białą barwę i są wyczuwalne pod palcami.

Można zapobiec powstawaniu rozstępów. Jeżeli już są, można je jedynie zmniejszyć, dzięki czemu staja się mniej widoczne. Natomiast całkowite usunięcie możliwe jest tylko poprzez zabieg operacyjny.

Sposoby na walkę z rozstępami mogą być różne, przykładowo: ćwiczenia, odpowiednia dieta oraz witaminy – głównie A, EE, PP, B5 a także masaż, który jest wspomagany dodatkowo kremem na rozstępy.

Przed przystąpieniem do masażu należy zaopatrzyć się w żele, balsamy, bądź w kremy na rozstępy. Dzięki nim następuje wspomaganie produkcji kolagenu. Masaż można wykonać o każdej porze, jednak po kąpieli jest najbardziej efektywny ze względu na to, że następuje otwarcie porów. Dzięki temu skóra łatwiej wchłania środek do pielęgnacji ciała.

Zabieg wykonujemy za pomocą dłoni, gąbki, szczotki bądź też tarki.

  • Krok pierwszy

    Okolicę, która poddana jest zabiegowi, najlepiej jest wstępnie przygłaskać na sucho, bez jakiegokolwiek środka poślizgowego, aby tkanka skórna mogła się przyzwyczaić do bodźców. Technika ta polega na ułożeniu dłoni na ciele i przesuwaniu rąk wzdłuż mięśni.

  • Krok drugi

    Potem nakłada się krem lub balsam i wykonuje rozcieranie opuszkami palców (ruchy okrężne). Następnie przychodzi się do ugniatania – między kciukiem a palcem wskazującym chwytamy tkankę masowaną i wykonujemy ruch wyciskania. Należy przy tym pamiętać, że w trakcie ugniatania ruchy wykonujemy w poprzek rozstępów, aby ich nie pogłębić. W miejscach, w których są rozstępy, skóra jest delikatna i może być bardzo czuła. Dlatego właśnie masując rozpoczynamy ruchami delikatnymi, stopniowo je wzmacniając.

  • Masaż wykonujemy systematycznie, co drugi dzień, przez 15 minut. Należy uzbroić się w cierpliwość ze względu na to, że proces jest żmudny, ale efekt będzie zadowalający. Wykonywany systematycznie masaż zwiększa elastyczność skóry, dzięki czemu jest ona bardziej sprężysta. Poprawia się także krążenie.

    Dzięki regularnym zabiegom rozstępy można zmniejszyć – są wówczas mniej widoczne. Masaż taki działa również zapobiegawczo przy powstawaniu nowych rozstępów.

    Próbowaliście kiedyś masażu na rozstępy? Przyniósł pożądane efekty? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż wodny – przeciwwskazania
Następny artykułMasaż szwedzki – na czy polega, technika, efekty

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here