Zabieg segmentarny polega na zlokalizowaniu zmian zachodzących w tkankach, a następnie usuwaniu ich poprzez dobranie specjalnych technik.

Wskazania do wykonania masażu segmentarnego:

– przewlekłe choroby narządów wewnętrznych;

– skręcenia, zwichnięcia oraz złamania;

– przewlekłe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek;

– zaburzenie krążenia układu nerwowego i gruczołów wewnątrzwydzielniczych.

Przeciwwskazania:

– zakażenia;

– krwawienia i krwotoki;

– stany gorączkowe;

– ostre stany zapalne;

– brak zmian odruchowych;

– ostre zapalenie bakteryjne narządów i tkanek, wymagające zabiegu chirurgicznego;

– choroby nowotworowe;

– gruźlica.

Skóra za pomocą nerwów jest połączona ze wszystkimi tkankami człowieka. Choroby, które występują na skórze, mogą być przyczyną zmian chorobowych w narządach i tkankach, bądź też narządy i tanki zmienione przez chorobę mają wpływ na skórę. Staje się ona przez to wrażliwa na dotyk. Poprzez zmiany chorobowe w tkance skórnej występuje tępy ból uciskowy w trakcie badania, uczucie pieczenia oraz napięcie lub zgrubienie i obrzęk. Pod wpływem uciskania tych miejsc zgrubienia wymykają się spod palców i dzięki temu można zlokalizować miejsca, w których zaszły zmiany chorobowe.

Zmiany jakie zachodzą w skórze i tkance podskórnej niwelujemy za pomocą technik: głaskania, rozcierania, ugniatania, rolowania i wibracji, a także techniki pędzelkowania, naświetlanie lampami Solux i lampami Bioktron oraz ciepłymi okładami.

Masaż wykonywany jest bez środków poślizgowych – rozpoczynamy od badania i diagnostyki pacjenta. Następnie masujemy okolicę masowaną, biorąc pod uwagę kolejność i kierunki masażu segmentarnego. Zabieg powinien być bezbolesny (jedynie w technice uciskania oraz rolowania pacjent może odczuwać lekki ból). Pierwsze masaże powinny być delikatne, aby pacjent mógł się przyzwyczaić do bodźców. Dzięki temu również terapeuta będzie mógł poznać reakcje klienta na masaż. Osoba masowana może przyjąć pozycję zabiegową, leżącą (na plecach), na brzuchu oraz w pozycji siedzącej (lub leżącej, na niebolesnym boku).

Na początku likwidujemy zmiany, jakie zachodzą na powierzchni skóry, stopniowo schodząc głębiej. Zabieg powinien być wykonywany co drugi dzień i trwać od 20-45 minut.

Słyszeliście o takim masażu? A może mieliście okazję do wypróbować? Dajcie znać, czy przyniósł pożądane efekty.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż shantala – co to jest, na czym polega, opis
Następny artykułMasaż sportowy – co to jest, na czym polega, działanie

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here