Zabieg sportowy ma na celu przygotować osobę do wysiłku fizycznego, a także działać wspomagająco i niwelować zmęczenie po dużym wysiłku fizycznym.

Masaż wykonywany jest na zasadzie masażu klasycznego leczniczego, z tą różnicą, że jest wykonywany silniej i bardziej energicznie. Ma na celu rozgrzanie mięśni i przygotowanie do wysiłku oraz rozluźnienie mięśni po dużym wysiłku fizycznym. Niweluje także zakwasy i kontuzje. Pomaga także w treningach, jako środek pomocniczy, oraz przygotowuje organizm do wysiłku i zmniejsza ryzyko przed kontuzjami. Każda osoba uprawiająca sport może poddać się zabiegowi, zarówno sportowcy, jak i osoby uprawiające sport na co dzień. Dzięki temu następuje poprawa samopoczucia. Zabieg ma też działanie wspomagające.

W masażu sportowym wyróżniamy cztery rodzaje form:

1. Masaż przedwysiłkowy – przygotowuje organizm do wysiłku fizycznego, stanowi dodatek do rozgrzewki. Działa rozgrzewająco na stawy i ścięgna, rozluźnia mięśnie;

2. Masaż międzywysiłkowy – masaż wykonywany podczas przerwy między wysiłkami, w celu podtrzymania kondycji fizycznej. Do mięśni dostarczany jest tlen, mięśnie są odżywione, toksyny są usuwane z organizmu i następuje szybsza regeneracja;

3. Masaż powysiłkowy – działa regenerująco, skraca czas odpoczynku organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym oraz poprawia krążenie krwi i limfy w organizmie;

4. Masaż uzupełniający – wspomaga trening sportowy.

W masażu trzeba uwzględnić pory roku. W porach wczesnowiosennych, kiedy odporność organizmu spada, masaż wykonywany jest delikatnie, z mniejszą siłą. Na jesień, ze względu na zmniejszone zdolności psychofizyczne, należy wykonać masaż pobudzający, intensywny, z większą siłą.

Wyróżniamy także gorączkę startową i apatie przedstartową:

Gorączka startowa – osoba taka jest zdenerwowana, nadmiernie pobudzona i agresywna. W takim wypadku należy masaż przeprowadzić delikatnie, ruchu powinny być rytmiczne oraz spokojne. Masaż wykonywany jest w okolicach karku, grzbietu, w odcinku klatki piersiowej i przestrzeniach międzyżebrowych.

Apatia przedstartowa – powoduje ospałość, brak chęci do jakichkolwiek działań. Należy przeprowadzić masaż szybki, energiczny i mocny, który na celu pobudzić pracę mięśni.

Zabiegi powinny być wykonywane nie więcej niż 15-20 razy, natomiast przerwa powinna trwać około 2-3 tygodni.

Próbowaliście kiedyś masażu sportowego? Przyniósł pożądane efekty? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż segmentarny – co to jest, wskazania, przeciwwskazania
Następny artykułMasaż shiatsu – co jest, opis, działanie

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here