Podwiązanie jajowodów jest zabiegiem chirurgicznym wiążącym się z przecięciem i zablokowaniem tych części dróg rodnych kobiety, które odpowiadają za prawidłową wędrówkę komórki jajowej w kierunku macicy. Spowodowanie niedrożności jajowodów skutecznie uniemożliwia zajście w ciążę, choć oczywiście, jak każda metoda zapobiegania zapłodnieniu, nie daje stuprocentowej gwarancji. Najczęściej jednak w wyniku podwiązania jajowodów dochodzi do całkowitego pozbawienia kobiety możliwości naturalnego poczęcia dziecka. Dlatego przed podjęciem decyzji o tak poważnych skutkach, należy dobrze rozważyć wszystkie inne możliwości. Trzeba wspomnieć, że wykonuje się wprawdzie zabiegi przywracające prawidłowe funkcjonowanie dróg rodnych, jednak statystycznie mają one niewielką szansę powodzenia.

Zabieg podwiązania jajowodów może mieć przebieg tradycyjnej operacji chirurgicznej, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub też możliwe jest jego przeprowadzenie metodą laparoskopową z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Oczywiście druga z wymienionych metod jest o wiele bezpieczniejsza dla życia i zdrowia kobiety. Chociaż w Polsce nie istnieją przepisy prawne, które jednoznacznie rozstrzygałyby kwestię legalności tego typu zabiegów na życzenie pacjentki, niejednokrotnie się je wykonuje. Oczywiście ma to miejsce głównie w przypadku kobiet posiadających już dzieci, dla jakich kolejna ciąża stanowi poważne ryzyko.

Prowadzone badania na temat konsekwencji podwiązania jajowodów wskazują, że stosunkowo rzadko dochodzi tu do istotnych powikłań, a dolegliwości, które pojawiają się oczywiście po każdym zabiegu chirurgicznym, mają charakter przemijający i krótkotrwały. Jednak okazuje się, że duży odsetek kobiet poddanych takiej operacji ma wątpliwości co do słuszności podjętej decyzji. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy kobieta wchodzi w związek z nowym partnerem, z którym chce mieć kolejne dziecko.

Natomiast podwiązanie jajowodów nie ma w zasadzie żadnego wpływu na jakość życia seksualnego. Jeżeli przed zabiegiem kobieta odczuwała duży lęk przed niechcianą ciążą, uniemożliwiający jej czerpanie pełnej radości z seksu, często po takiej operacji jakość współżycia ulega poprawie.

Uwaga!

Podsumowując, można powiedzieć, że aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, warto potraktować podwiązanie jajników raczej w kategoriach ostatecznych. Przyjęcie takiego punktu widzenia pomoże bowiem w dokładnym przemyśleniu wszystkich ewentualnych korzyści i wad tego zabiegu zarówno dla naszej kondycji psychofizycznej, jak i życia rodzinnego.

Jakie jest Wasze zdanie na temat zabiegu podwiązania jajowodów? Jesteście za czy przeciw?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozliczyć PIT-28?
Następny artykułJak rozliczyć PIT-36?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here