Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. PIT-28/A wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, a także uzyskujący przychody z najmu oraz podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych.

Wypełnianie zeznania zaczynamy od podania Numeru Identyfikacji Podatkowej. W części A należy wpisać adres właściwego Urzędu Skarbowego. Wypełniamy część B zeznania, wpisując kolejno dane: nazwisko, imię, adres zamieszkania, a także datę urodzenia, przychody podatnika objęte ryczałtem wykazujemy w części C zeznania. Ta część składa się z pięciu wierszy. Pierwszy to przychody objęte ryczałtem z działalności prowadzonej na własne nazwisko. Tę część wypełniamy na podstawie uzupełnionego wcześniej załącznika PIT-28/A. Wiersz drugi to przychody objęte ryczałtem z działalności prowadzonej w formie spółki lub spółek osób fizycznych, w których podatnik jest wspólnikiem. Wypełniamy ją na podstawie uzupełnionego wcześniej załącznika PIT-28/B. Wiersz trzeci (poz. 33–35) to przychody objęte ryczałtem z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; tę część zeznania wypełniamy na podstawie wypełnionego wcześniej załącznika PIT-28/A. Wiersz czwarty (poz. 36-42) sumy przychodów wykazanych w wierszach 1, 2 i 3. Wiersz piąty to przychody określone przez organ podatkowy według karnych stawek ryczałtu.

Pit 28

Fot. photoxpress.com

W przypadku ryczałtu, odliczeń od przychodu dokonujemy nie od sumy przychodów, ale z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku. Konieczne w tej sytuacji jest określenie procentowego udziału przychodów poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem. Udział ten ustalamy odrębnie dla każdej stawki ryczałtu, w tym także dla każdej karnej stawki ryczałtu. Dokonujemy tego w ostatnich dwóch wierszach części C zeznania. Udział wyliczamy według wzoru, przychód opodatkowany daną stawką, podzielony przez sumę kwot z poz. 44 i 51 razy 100% równy jest udziałowi procentowemu. Wynik działania należy wpisać w poszczególnych pozycjach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, stosując ogólnie przyjęte zasady zaokrąglania. Jeżeli wyliczenie będzie prawidłowe, suma udziałów procentowych wynikających z poszczególnych pozycji powinna wynieść 100%. W części D zeznania, wykazujemy odliczenia od przychodu. Dotyczy to dwóch grup wydatków, ulg oraz wydatków mieszkaniowych. Odliczeń tych dokonuje się na takich samych zasadach, jakie obowiązują podatników PIT.

Podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych jest przychód. Podatek zryczałtowany pobiera się zatem bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Od przychodu odejmujemy tylko właściwe, czyli wyliczone dla niego, odliczenie. W części G dokonujemy obliczenia ryczałtu według poszczególnych stawek. Wystarczy przemnożyć podstawy opodatkowania poszczególnymi stawkami poprzez te stawki i wpisać tak wyliczone kwoty ryczałtu do odpowiednich rubryk. W części H zeznania w pierwszej kolejności odliczamy składkę zdrowotną. Pozostałych odliczeń dokonujemy na podstawie załączników PIT/O i PIT/D. W części I zeznania należy obliczamy wysokość ryczałtu należnego. W tym celu wystarczy od kwoty z poz. 98 (ryczałt po doliczeniach) odjąć odliczenia wykazane w pozycjach 99, 100 i 102. Uzyskany wynik zaokrąglamy do pełnego złotego i wpisuje w pozycji 106.

W zeznaniu uwagę należy zwrócić także na część O. Jest w tym miejscu zawarty wniosek o przekazanie jednego procenta podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. W części K formularza PIT-28 należy ustalić kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, którą musimy dopłacić lub która stanowi nadpłatę. Ustaloną kwotę należy odjąć od sumy kwot z pozycji 104 (kwota należnego ryczałtu po zmniejszeniach) i 106 (20 procent ryczałtu dopłacanego z tytułu korzystania wcześniej z kredytu podatkowego). Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, wpisujemy w pozycji 109 zero, a wynik jako nadpłatę wpisujemy w pozycji 110. Jeżeli wynik jest dodatni, konieczna będzie dopłata. W tym przypadku wynik wpisujemy w pozycji 109, a w pozycji 110 wpisujemy zero. jeżeli wcześniej podatnik w części J w pozycji 107 zaznaczył kwadrat 1, korzysta ze zwolnienia związanego z kredytem podatkowym, to części K nie wypełnia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPochwica – objawy, leczenie
Następny artykułNa czym polega podwiązanie jajowodów?

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here