BUDOWA STOPY:

– Palce – od I (paluch) do V (palec mały)
Każdy palec składa się z paliczków: bliższych, środkowych i dalszych, z wyjątkiem palucha, który składa się z paliczka bliższego i dalszego.

– Śródstopie
Zbudowane jest z pięciu kości.

– Kości stępu
Zbudowane są z kości piętowej, kości skokowej, trzech kości klinowatych (przyśrodkowa, pośrednia i boczna) oraz kości sześciennej i kości łódkowatej. Oprócz tego zbudowana jest z więzadeł, ścięgien oraz mięśni.

Refleksoterapia stóp stanowi odbicie siedzącego człowieka. Każdy element w stopie przedstawia budowę ciała człowieka:
– Paluch przedstawia głowę
– Łukowate wygięcie stopy przedstawia krzywiznę kręgosłupa
– Pięta – pośladki.

Prawa stopa reprezentuje prawą połowę ciała, a lewa lewą połowę ciała. Strefy parzyste narządów, płuc oraz nerek znajdują się na obu stopach. Narządy, które leżą po prawej stronie ciała, leżą na prawej stopie, a na lewej – te, które leżą po lewej stronie ciała. Strefy kręgosłupa oraz nieparzyste narządy – przełyk, jelito – spoczywają po brzegu wewnętrznym obu stóp.

Zgodnie z modelem stref, składają się one na strefy podłużne i poprzeczne. Strefy podłużne przebiegają wzdłuż wewnętrznej strony obu stóp. I tak – strefy głowy dzielą się na palce stóp, strefy obręczy barkowej i leżą w poprzek całej stopy, w linii śródstopno-palcowych w poprzek podłużnych stref ciała. Strefy poprzeczne to śródstopno-palcowe, które dzielą się na głowę i szyję. W drugiej strefie śródstopie znajdują się klatka piersiowa oraz jej narządy: serce, płuca i nadbrzusze. Natomiast w strefie w okolicach kostki, pięta – narządy w podbrzuszu oraz miednicy.

Refleksoterapia działa poprzez odruch, mający wpływ na różne części ciała. Zostały sporządzone mapy opisujące miejsce położenia stref, dzięki którym można wywrzeć wpływ na poszczególne części ciała i organy.

Zabieg ten polega na masowaniu, bądź też uciskaniu strefy refleksyjnej, która połączona z danym narządem lub częścią ciała, wywiera na nie wpływ.

Skóra pokrywająca stopę jest delikatna, wrażliwa i czuła na dotyk. Delikatny masaż wpływa na stopę kojąco i odprężająco. Natomiast bardzo lekki masaż może spowodować łaskotanie. Poprzez ucisk w różnych miejscach stopy może nastąpić złagodzenie bólu, zmniejszenie obrzęków oraz innych dolegliwości.

Próbowaliście kiedyś refleksoterapii stóp? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMasaż szwedzki – na czy polega, technika, efekty
Następny artykułJazda motocyklem po koleinach

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here