Profilaktyka USG żył - jak wygląda, na czym polega?

USG żył – jak wygląda, na czym polega?

-

W takich sytuacjach USG żył kończyn dolnych rozstrzyga, czy u pacjenta występuje niewydolność żylna. Dzięki badaniu sprawdzić też można stan i wydolność zastawek obecnych w żyłach kończyn dolnych. Niedomoga zastawek może objawiać się obrzękami nóg, uczuciem ich ciężkości. Badanie ultrasonograficzne zalecane jest także przed zabiegami inwazyjnymi na żyłach, a także jako kontrola po takich działaniach inwazyjnych. USG żył jest bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym, które stosuje się przy podejrzeniu zakrzepicy żylnej.

Badania nie należy się obawiać

USG żył jest badaniem niebolesnym i nieinwazyjnym. Poprzez przykładanie głowicy aparatu uwidacznia się żyłę i dokonuje się jej oceny. Zwykle pacjent leży na plecach i lekarz badający przykłada głowicę w okolicę pachwiny, aby uwidocznić lepiej niektóre żyły goleni poleca się pacjentowi, aby położył się na brzuchu. Jeśli chce się ocenić zastawki w żyłach kończyn dolnych, stosuje się specjalną opcję, która pokazuje przepływ krwi przez żyły u pacjenta stojącego. Należy się spodziewać, że lekarz w pewnym momencie uciśnie kończynę powyżej głowicy.

USG żyłFot. sxc.hu

Aby dobrze zdiagnozować zakrzepicę żylną, lekarze posługują się testem uciskowym. Fizjologicznie żyła ma cieńszą i mniej sztywną ścianę niż tętnice. Natomiast, jeśli w obrębie żyły tkwi skrzeplina jest ona mniej plastyczna. Co to znaczy? Badający przyciska głowicę USG i jeśli widzi, że żyła „spłaszcza się” a tętnica nie, to świadczy to o obecności prawidłowych naczyń i braku skrzepliny. Gdy zaś żyła nie zapada się, to znaczy, że w jej obrębie znajduje się skrzeplina. Często wykonuje się badanie żył kończyn dolnych, ale można także oceniać dzięki USG żyły kończyn górnych, żył nerkowych czy żyły głównej dolnej.

Co ocenia się podczas USG żył?

Sprawdza się, czy krew w żyłach płynie ciągle i nie spotyka żadnych przeszkód na swojej drodze. Można także zmierzyć prędkość przepływu krwi, jak również czy ta szybkość zmniejsza się podczas wdechu – jest to normalne u osób zdrowych. Lekarz obserwuje też, jak zachowują się naczynia żylne, gdy je uciska. Uwagę zwraca na to, czy nie występuje cofanie się krwi tzw. refluks żylny, który charakterystyczny jest dla stanu niewydolności zastawek. Lekarz poszukuje także skrzepliny, a jeśli ją znajduje, to oznacza jej początek i koniec oraz dokładne umiejscowienie.

Mieliście kiedyś robione USG żył lub będziecie mieli? W jakim celu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Produkty strukturyzowane – informacje

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju produktów strukturyzowanych, takich jak: lokaty strukturyzowane, certyfikaty, depozyty czy polisy strukturyzowane. Wszystkie te produkty potocznie zwane są „strukturami”. Nazwa produktu zależy często od formalno-prawnego charakteru takiej inwestycji, która może być np. połączona z ubezpieczeniem na życie lub dożycie.

Jak się zachowywać w samolocie?

Podróż samolotem jest objęta takimi regułami dobrego wychowania, jakie obowiązują w przypadku przebywania w miejscu publicznym. Jest to uzasadnione, ponieważ podróż odbywa się wraz z innymi osobami. Savoir-vivre powinien być przestrzegany przed lotem, po nim i w trakcie podróży. Jakie konkretnie zasady dobrego wychowania obowiązują?

Zobacz też

Zagrożenia na drodze podczas jazdy na motocyklu

Jazda na co dzień po drogach publicznych kryje w sobie znacznie więcej przykrych niespodzianek niż zwykle jesteśmy w stanie przewidzieć. Opanowanie motocykla pod względem technicznym to tylko połowa sukcesu, żeby bezpiecznie i sprawnie poruszać się po drodze trzeba również umieć rozpoznać sytuację na drodze, taka wiedza pozwoli dobrać styl jazdy do otaczającego nas środowiska.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: