Bujna czupryna to niewątpliwy atut zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co zatem zrobić, kiedy włosów na naszej głowie jest coraz mniej, a coraz więcej zostaje na grzebieniu?

Według różnych statystyk codziennie pozbywamy się od 50 do 200 włosów, ale większość z nas nawet tego nie zauważa. Jest to bowiem naturalny proces. Zdarza się jednak, że liczba ta wzrasta i wykracza poza przytoczone normy. Trudno wówczas nie dostrzec, że włosy wychodzą nam garściami.

Co może się do tego przyczyniać? Wiele czynników, m.in.: nadmierny stres, nieodpowiedni (niezdrowy) styl życia, w tym niewłaściwa dieta, osłabienie organizmu. Nadmierne wypadanie włosów to także problem wielu kobiet w ciąży. Jak temu zaradzić? Domowych sposobów jest wiele, część z nich doskonale pamiętają jeszcze nasze babcie. Oto niektóre z nich:

1) Jajko – odżywki z jajka stosowane są od pokoleń. W przypadku problemów z wypadającymi włosami należy żółtko wetrzeć w skórę głowy, a następnie odczekać godzinę i spłukać. Według innego przepisu źółtko jajka powinno się łączyć z olejkiem rycynowym. Wówczas maseczka powinna zostać spłukana po upływie pół godziny.

2) Sok z czarnej rzodkwi – sokiem wyciśniętym ze świeżego warzywa powinno się posmarować całą głowę na godzinę przed planowanym myciem włosów. Czarna rzodkiew ma bowiem właściwości regeneracyjne, a co za tym idzie „naprawia” cebulki włosowe. Wpływa także pozytywnie na krążenie krwi. Zalecana jest nie tylko w problemach z wypadającymi włosami, ale również w przypadkach kłopotów z przetłuszczającą się skórą głowy, a także w walce z łupieżem.

3) Odżywka z chrzanu – zanim zastosujemy odżywkę, należy lekko zwilżyć włosy, a następnie dwie łyżki chrzanu (świeżo utartego!) wmasować w skórę głowy. Taki zabieg powinno się powtarzać dwa razy w tygodniu, aby przyniósł oczekiwane efekty. W przypadku problemu wypadających włosów zalecana jest również maseczka z soku z cebuli.

4) Drożdże – w przypadku wypadających włosów drożdże można zastosować na dwa sposoby: wypić mieszankę drożdżową (zalać drożdże mlekiem lub wodą; około 1/3 kostki) bądź – podobnie jak chrzan – zastosować je jako odżywkę.

5) Wywar z pokrzywy – do jego przygotowania potrzeby jest ocet owocowy oraz 2 łyżki suszonej pokrzywy. Najpierw zagotowujemy ocet i zalewamy nim przygotowane liście. Następnie zostawiamy na 15 minut i odcedzamy. Przygotowanym w ten sposób wywarem należy nacierać skórę głowy co drugi dzień. Zalecane są także płukanki ziołowe z rozmarynu oraz skrzypu polnego.

6) Odpowiednia dieta – zadbaj o to, żeby produkty, które spożywasz., były bogate w witaminy: A (np. jaja, ryby), B (np. rośliny strączkowe i płatki owsiane), E (np. oleje roślinne, orzechy) oraz cynk i selen.

W przypadku problem z wypadającymi włosami nie jest wskazane ich farbowanie, rozjaśnianie, a nawet prostowanie. Powinno się unikać lakierów, pianek czy żeli, ponieważ one także niekorzystnie wpływają na kondycję naszych włosów. Zalecane jest unikanie stresu oraz porzucenie wszelkich rygorystycznych diet odchudzających. Pamiętaj, że jeśli włosy – pomimo stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych oraz środków ostrożności – będą dalej wypadały, należy udać się do lekarza dermatologa.

Co myślicie o powyższych sposobach walki z wypadającymi włosami? Sprawdziliście je na sobie? A może znacie przepisy na inne maski i odżywki, które są pomocne w uporaniu się z tym problemem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here