W każdym z przypadków ogień trawienny zostaje osłabiony, co powoduje fermentowanie się pokarmu w żołądku i prowadzi do zgagi. Jej objawem jest nieprzyjemne pieczenie w okolicy górnych części przewodu pokarmowego, także w samym żołądku. Objawy zgagi występują najczęściej u osób po 50 roku życia, mogą jednak niepokoić niezależnie od wieku.
Przyczyną zgagi jest nadkwasota soków żołądkowych. Jej przyczyn może być kilka. Jakie są sposoby pozbycia się zgagi?

Aby uniknąć przykrych objawów zgagi unikaj pokarmów zbyt ostrych, czyli zbyt dużej ilości ostrych przypraw, pokarmów fermentowanych oraz owoców cytrusowych, szczególnie na pusty żołądek. Niewskazane są także potrawy zbyt tłuste i smażone w głębokim oleju. Zrezygnuj też z kawy, alkoholu i papierosów.

Jedz tylko wtedy, kiedy odczuwasz głód i nie jedz więcej niż potrzebujesz. Według zasad zdrowego odżywiania powinniśmy spożywać w ciągu posiłku tyle, ile są w stanie pomieścić obie nasze dłonie, lub innymi słowy, jedzeniem powinniśmy zapełnić jedynie dwie czwarte żołądka, w jednej czwartej powinna znaleźć się woda, którą należy popijać pokarm drobnymi łykami, natomiast jedna czwarta powinna zostać pusta. To sprawi, że proces trawienia będzie przebiegać prawidłowo.

Minimum trzy godziny powinny minąć od ostatniego posiłku do pójścia spać. Udawanie się na spoczynek z pełnym żołądkiem sprzyja pojawieniu się problemów ze zgagą.

Na zgagę świetna jest soda oczyszczona. Można ją stosować na różne sposoby w celu odczucia ulgi, na przykład dodać do szczypty sody oczyszczonej dwie stołowe łyżki soku z aloesu lub do pół łyżeczki sody dziesięć kropel soku z cytryny i pół łyżeczki organicznego cukru. Wypij zaraz po przygotowaniu.

Na zgagę dobre są także odpowiednie chłodzące organizm ćwiczenia oddechowe. Usiądź w wygodnej pozycji i wdychaj powietrze przez szczelinę między zaciśniętymi zębami, wydychaj nosem. Powtarzaj ćwiczenie przez około kilka minut. Unikaj jednak ćwiczenia, kiedy jesteś przeziębiony.

Objawy zgagi mogą nam dokuczać bardziej po intensywnym wysiłku fizycznym lub podczas schylania się.

Jeśli nadal mamy problemy ze zgagą, lekarz przepisze nam odpowiednie leki na obniżenie i zneutralizowanie kwasów żołądkowych. Szczególnie wtedy, kiedy uczucie zgagi uporczywie powraca powinniśmy się skontaktować z lekarzem. W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurga.

Znacie inne domowe sposoby na zgagę? Podzielcie się nimi w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here