Na badania kolposkopii kierowane są kobiety, których badania cytologiczne wykazały jakąś nieprawidłowość. Kolposkopia pozwala na dokładniejszą możliwość oglądu narządów. Niekoniecznie podejrzenie raka szyjki macicy jest przyczyną skierowania. Może to być infekcja bądź stan zapalny pochwy.

Zaletą wykonywania tego rodzaju badania jest brak ingerencji lekarza. Narządy są obserwowane za pomocą aparatury znajdującej się około 30 centymetrów od pacjentki, lekarz nie musi uciekać się do dotykania badanej lub ingerowania do wewnątrz organizmu. Jedynie przed rozpoczęciem zostanie zaaplikowana specjalna substancja, która pozwoli na lepszy ogląd i identyfikację zmienionych komórek. Kolposkopia jest więc bezbolesnym badaniem, choć niektóre kobiety mogą odczuwać dyskomfort. Można sobie w takiej chwili uświadomić, że wiele kobiet jest w ten sposób badanych i nie ma w tym nic krępującego. Kolposkopia trwa na ogół około 10-20 minut.

Zanim lekarz zacznie przeprowadzać badanie może zadać pytania na temat środków antykoncepcyjnych (czy stosujemy i jakiego rodzaju), odnośnie miesiączek oraz generalnie stanu zdrowia. Pozycja, jaką musimy zając podczas kolposkopii przypomina te przyjmowaną w czasie standardowej kontroli u ginekologa.

Podczas badania ginekolog skupia się na obserwacji tych miejsc szyjki macicy, które są niewidoczne lub trudno dostępne podczas innych badań. Im większe zmiany chorobowe, tym powierzchnia jest bielsza i na niej będzie się lekarz koncentrować. Mogą zostać pobrane próbki w celu przeprowadzenia dalszych badań laboratoryjnych.

W jaki sposób przygotować się do tego typu badania? W zasadzie nie ma potrzeby specjalnych przygotowań. Lepiej uniknąć badania w czasie okresu, może on wpłynąć negatywnie na jakość przekazanego obrazu komórek przez kolposkop. W razie wystąpienia menstruacji przed badaniem najlepiej zadzwonić w celu skonsultowania, czy wizytę u ginekologa należy przełożyć, czy też nie zachodzi taka konieczność. W razie odczuwania stresu związanego z badaniem poproś bliską ci osobę, która będzie ci towarzyszyć. Pozwoli ci się to zrelaksować. Na 24 godziny przed udaniem się na badanie powinno się zrezygnować z używania tamponu, uprawiania seksu oraz z zastosowania jakichkolwiek leków dopochwowych.

Po badaniu pacjentka może zauważyć upławy z pochwy w kolorze brązowym lub brunatnym. Jest to naturalne i nie ma się czego obawiać. Jeśli w czasie kolposkopii pobrano fragment tkanki do dalszych badań, będzie trzeba poczekać na rezultat i udać się z kolejną wizytą do lekarza. Pamiętać należy, by nie stresować się na zapas, zmiany są często spowodowane stanami zapalnymi, niekoniecznie nowotworowymi.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here