Sposób pierwszy:

Na początek warto sprawdzić czy wszystkie zainstalowane na dysku komputera programy są rzeczywiście potrzebne. Często zdarza się bowiem, że użytkownicy instalują nawet kilka aplikacji o tych samych funkcjach, a w rzeczywistości korzystają tylko z jednej.

Jeśli znajdziesz jakieś niepotrzebne i nieużywane programy, to je odinstaluj, a jeśli nie wiesz jak, skorzystaj z tej porady.

Sposób drugi:

Na pracę systemu może wpłynąć także „bałagan” i fragmentacja plików (usuwanie i dodawanie plików powoduje powstawanie pustych obszarów na dysku w efekcie czego proces odczytu plików trwa dłużej. Warto więc zrobić Defragmentację dysku twardego, która polega na reorganizacji danych, dzięki czemu komputer może wydajniej pracować. W tym celu należy kliknąć na Menu start, potem Akcesoria, a następnie Narzędzia systemowe i uruchomić znajdujący się tam Defragmentator dysków.

Krok 1 Kliknij na Menu Start, a tam następnie w Akcesoria

Krok 2 Wejdź w Narzędzia Systemowe i uruchom znajdujący się tam Defragmentator dysków

Sposób trzeci:

Na przyspieszenie pracy systemu operacyjnego Microsoft Windows może wpłynąć także zmiana ustawień wyglądu systemu. Na początek warto zmienić wygląd Menu Start na klasyczny:

Krok 1 Kliknij prawym przyciskiem myszy Menu Start i wybierz Właściwości

Krok 2 Następnie w zakładce Menu Start zaznaczając „Klasyczne menu Start” i wybierz „Dostosuj”

Sposób czwarty:

Można także pobrać specjalny program, który może zająć się przyspieszeniem pracy Visty. Warto skorzystać z aplikacji CCleaner. Umożliwia ona m.in. usunięcie zbędnych programów, niepotrzebnych aplikacji uruchamiających się wraz z włączeniem systemu z Autostartu, zbędnych i tymczasowych danych pozostawianych przez różne aplikacje, a także pozwala na porządkowanie rejestru. Cały program jest w wersji polskiej, wiec wystarczy stosować się do zawartych w nim rad, aby zrobić „porządki” na komputerze.

Dlaczego korzystacie z Windows Vista? Jakie są plusy i minusy tego systemu?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzujnik parkowania – czy warto?
Następny artykułKiedy można zajść w ciążę?

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here